Az EurĂłpai UniĂł polgárai kártĂ©rĂtĂ©st követelhetnek a kormányoktĂłl, ha egĂ©szsĂ©gĂĽkre káros hatással volt a tĂşlzott lĂ©gszennyezĂ©s – ismertette álláspontját az EurĂłpai UniĂł luxemburgi szĂ©khelyű BĂrĂłságának fĹ‘tanácsnoka csĂĽtörtökön.
Juliane Kokott fĹ‘tanácsnok indĂtványában megállapĂtotta: "a levegĹ‘minĹ‘sĂ©g vĂ©delmĂ©re vonatkozĂł határĂ©rtĂ©kek megsĂ©rtĂ©se az uniĂłs jog alapján feljogosĂthatja a károsultakat, hogy kártĂ©rĂtĂ©st kĂ©rjenek kormányuktĂłl".
Az indĂtvány elĹ‘zmĂ©nye, hogy egy párizsi lakos 21 milliĂł eurĂł kártĂ©rĂtĂ©st követelt a francia államtĂłl, mivel állĂtása szerint a lakhelye környĂ©kĂ©n a növekvĹ‘ lĂ©gszennyezĂ©s károsĂtotta egĂ©szsĂ©gĂ©t. A felperes arra hivatkozott, hogy ezĂ©rt a francia állam a felelĹ‘s, mivel nem biztosĂtotta a nitrogĂ©n-dioxidra vonatkozĂł határĂ©rtĂ©keket, amelyek az uniĂł egĂ©sz terĂĽletĂ©n egysĂ©gesen alkalmazandĂłk.
Az ĂĽgyet tárgyalĂł közigazgatási fellebbviteli bĂrĂłság az uniĂłs bĂrĂłsághoz fordult, hogy megállapĂtsa, milyen feltĂ©telek mellett követelhetnek az egyĂ©nek kártĂ©rĂtĂ©st az államtĂłl az uniĂłs határĂ©rtĂ©kek megsĂ©rtĂ©sĂ©vel okozott egĂ©szsĂ©gkárosodásĂ©rt.
Az EU-bĂrĂłság már 2019-ben megállapĂtotta, hogy Franciaország 2010 Ăłta folyamatosan tĂşllĂ©pi a nitrogĂ©n-dioxid Ă©ves határĂ©rtĂ©kĂ©t, továbbá a legfelsĹ‘bb közigazgatási bĂrĂłság tavaly rekordösszegű, 10 milliĂł eurĂłs bĂrságot szabott ki Emmanuel Macron elnök kormányzatára, amiĂ©rt nem sikerĂĽlt elfogadhatĂł szintre csökkenteni a lĂ©gszennyezĂ©st.
Kokott fĹ‘tanácsnok Ăşgy vĂ©li, hogy a felperes esetĂ©ben is fennáll állami felelĹ‘ssĂ©g, azonban a "közvetlen okozati összefĂĽggĂ©st" a panaszos egĂ©szsĂ©gkárosodása Ă©s a tĂşlzott lĂ©gszennyezettsĂ©g között nehĂ©z lesz bizonyĂtani.
"A tagállam bizonyĂthatja, hogy a határĂ©rtĂ©kek ilyen fokĂş tĂşllĂ©pĂ©se akkor is bekövetkezett volna, ha idĹ‘ben olyan levegĹ‘minĹ‘sĂ©gi terveket fogadott volna el, amelyek megfelelnek az uniĂłs irányelv követelmĂ©nyeinek" – olvashatĂł az indĂtványban.
A fĹ‘tanácsnok vĂ©lemĂ©nye nem köti a bĂrĂłságot, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy döntĂ©shozatalkor a testĂĽlet gyakran azonos álláspontra helyezkedik a fĹ‘tanácsnokkal.
(MTI)