A FĂĽstmentes Világnap apropĂłján minden Ă©vben lehetĹ‘sĂ©gĂĽnk van összehasonlĂtani, hogy mennyit nĹ‘tt vagy csökkent hazánkban a dohányosok száma. A belĂ©legzett fĂĽst rendkĂvĂĽl káros egĂ©szsĂ©gĂĽnkre, kĂĽlönösen a dohánytermĂ©kek fĂĽstjĂ©re igaz ez. Emellett, nem kis anyagi terhet rĂł a dohánytermĂ©kek vásárlása a rendszeresen fĂĽstölĹ‘kre.
A statisztikák javulást mutatnak, 2009 óta folyamatosan csökken a napi szinten dohányzók száma, azonban a teljes lakosságnak a 24,9 %-a még mindig a rendszeresen dohányzók csoportjába tartozik.
Sajnos, már az egészen fiatal korosztályban is jelen van a dohányzás és dohánytermékek rendszeres fogyasztása. Magyarországon a dohányzásra való rászokás leginkább 18-19 évesen jellemző, azonban a 15-17 éves lányok 16,4 %-a, a fiúk ugyanezen korosztályának pedig 14,1%-a már alkalmi vagy rendszeres dohányos. Mindkét nemből a 18-34 év közötti korosztályra jellemző leginkább a dohányzás, a férfiak 45,7%-a, a nők 32%-a gyújt rá rendszeresen vagy alkalmanként.
A dohányzás anyagi velejárói
Manapság egy doboz cigaretta ára átlagosan 1.000-1.500 Ft közĂ© tehetĹ‘ (ennĂ©l persze jĂłval drágábban Ă©s olcsĂłbban is elĂ©rhetĹ‘k dobozonkĂ©nt). Ha csupán havi 4 doboz cigaretta árával számolunk, egy Ă©v alatt több mint 60.000 Ft-ot költĂĽnk cigarettára, amivel ráadásul saját Ă©s környezetĂĽnk egĂ©szsĂ©gĂ©t is károsĂtjuk.
A passzĂv dohányzás hatása sem elhanyagolhatĂł, mely kĂ©t fĹ‘ forrása a zárt lĂ©gtĂ©rben az adott dohánytermĂ©kbĹ‘l egyenesen a levegĹ‘be kerĂĽlĹ‘ káros anyagok, valamint a dohányzĂł által kifĂşjt fĂĽstben találhatĂł – valamivel kevesebb – káros anyagbĂłl tevĹ‘dik össze. Ă–sszehasonlĂtáskĂ©ppen: egy autĂł zárt lĂ©gterĂ©ben, egy Ăłra utazás alatt a dohányos mellett utazĂłra a passzĂv dohányzás Ăşgy hat, mintha Ĺ‘ is három szál cigarettát szĂvna el.
Sokan gondolják, hogy az elektromos e-cigi, vagy a vĂzipipa kevĂ©sbĂ© káros egĂ©szsĂ©gĂĽnkre, azonban ez nem igaz, ugyanannyi vagy mĂ©g nagyobb ártalommal rendelkeznek. Ăšj dohánytermĂ©knek számĂt manapság az igencsak divatos iqos, mely a cigarettát Ă©getĂ©s helyett csupán felhevĂti, azonban az egĂ©szsĂ©gre gyakorolt hatása mĂ©g vitatott.
Szövődmények
A dohányzás leggyakoribb szövĹ‘dmĂ©nyei közĂ© tartoznak a daganatos megbetegedĂ©sek, a szĂv-Ă©rrendszeri problĂ©mák, valamint a lĂ©gĂşti megbetegedĂ©sek is. Ezek a betegsĂ©gek mind halálos kimenetelűek is lehetnek a korai felismerĂ©s elmaradása esetĂ©n, Ă©s a kezelĂ©s korai megkezdĂ©se nĂ©lkĂĽl.
A dohányzás szövĹ‘dmĂ©nyekĂ©nt kialakulĂł leggyakoribb halálokok közĂ© tartozik a COPD (krĂłnikus obstruktĂv lĂ©gĂşti betegsĂ©g) is. A betegsĂ©g a lĂ©gutak beszűkĂĽlĂ©sĂ©vel, a tĂĽdĹ‘ teljesĂtmĂ©nyĂ©nek gyors romlásával jár, amit több gĂ©n mellett a környezeti tĂ©nyezĹ‘k egyĂĽttes hatása okozhat, mint pĂ©ldául a rendszeres, dohányfĂĽstnek valĂł kitettsĂ©g.
Ha korai stádiumban felismerik a betegsĂ©get, mĂ©g nagy mĂ©rtĂ©kben lassĂthatĂł a betegsĂ©g lefolyása, elsĹ‘sorban a dohányzás azonnali elhagyásával. Magyarország sajnos az elsĹ‘k között jár a daganatok Ă©s lĂ©gĂşti megbetegedĂ©sek miatti halálozások számában. A betegek többsĂ©ge kĂ©sĹ‘n fordul orvoshoz, Ăgy a COPD-ben szenvedĹ‘k számát is csak becsĂĽlni tudjuk. A dohányosok (kb. 3,5 milliĂł fĹ‘) ötöde Ă©rintett COPD betegsĂ©gben, ami 500.000 fĹ‘ lehet nagyságrendileg. 4,5
Honnan ismerhetem fel a COPD-t?
A COPD legjellemzĹ‘bb tĂĽnetei közĂ© tartozik a nem mĂşlĂł köhögĂ©s, mely rohamokban is jelentkezhet, ezzel egyĂĽtt járĂł váladĂ©k felszakadása, gyakori lĂ©gszomj Ă©s fáradtság, a fizikai terhelhetĹ‘sĂ©g gyors romlása, valamint szorĂtĂł Ă©rzĂ©s a mellkasban. Ezeket a tĂĽneteket dohányosoknál mĂ©g nehezebb felismerni Ă©s komolyan venni.
Út a leszokás felé
A dohányzás eleinte lehet egyfajta lelki vagy mentális fĂĽggĹ‘sĂ©g. A dohányosoknál egy szál cigaretta elszĂvása rendszerint egy kis pihenĹ‘t jelenthet a munkában vagy nĂ©hány perces rituálĂ©t, azt az idĹ‘t, amit az egyĂ©n magára fordĂt napja során, vagy pont az ellenkezĹ‘jĂ©t, társaságba valĂł beilleszkedĂ©st – a fĂĽstölĂ©snek sokak számára összekovácsolĂł ereje van.
Gyakori az Ă©bredĂ©s utáni, kávĂ©val összekötött reggeli rituálĂ©, melyrĹ‘l azt gondolják, hogy „ezek nĂ©lkĂĽl nem indulhat el a nap”. ElsĹ‘ lĂ©pĂ©skĂ©nt ezeket a gondolatokat fontos elengedni, valĂłjában a cigaretta csak egy kĂsĂ©rĹ‘ eszköz, ezek a tevĂ©kenysĂ©gek mind megvalĂłsĂthatĂłak nĂ©lkĂĽle is.
A cigarettában találhatĂł nikotin megvonásának tĂĽnetei igen hamar, nĂ©hány Ăłra alatt is jelentkezhetnek, melyek elsĹ‘sorban a koncentráciĂł fenntartásának nehĂ©zkessĂ© válása, nyugtalanság, Ă©hsĂ©g Ă©rzet, lassulĂł szĂvverĂ©s, ingerlĂ©kenysĂ©g. Számos mĂłdszer találhatĂł az interneten a leszokás segĂtĂ©sĂ©hez, melyek közĂĽl nĂ©pszerű a sĂłvárgáskor inkább egy rágĂłgumi rágcsálása, vagy tea, limonádĂ© esetleg egy pohár vĂz megivása, dohányzási naplĂł vezetĂ©se, sportolás elkezdĂ©se.
A dohányzás mĂ©rtĂ©kĂ©nek csökkenĂ©sĂ©vel az állĂłkĂ©pessĂ©g folyamatos javulása pozitĂvan hat a leszokásban lĂ©vĹ‘re, mĂ©g több energiát adva a cigaretta teljes elhagyásához. Fontos, hogy környezete támogassa a leszokásban, Ă©s ne feledje a cĂ©lt, amiĂ©rt el akarja hagyni ezt a káros szokást.