A nyár Ă©s a kánikula nem kedvez a szĂv-Ă©s Ă©rrendszeri rendellenessĂ©gekkel kĂĽzdĹ‘knek. A magyarok 30 százalĂ©ka magas vĂ©rnyomással kĂĽzd, melynek legrettegettebb szövĹ‘dmĂ©nye a stroke. Évente 50.000 magyar család szembesĂĽl közvetlen közelrĹ‘l a szĂ©lĂĽtĂ©ssel Ă©s Ă©li át annak hatásait, következmĂ©nyeit. A stroke utáni felĂ©pĂĽlĂ©sben nagy szerep jut a hozzátartozĂłknak, akik sokat tehetnek azĂ©rt, hogy a beteg Ăşjra teljes Ă©letet Ă©lhessen.
Az arra hajlamosaknál a nyári hirtelen időjárás változások, a hosszan tartó kánikula, a nem megfelelő folyadékbevitel és az egészségtelen táplálkozás nagyban hozzájárulhatnak a vérnyomás megemelkedéséhez, és megnő az egyes szövődmények veszélye is.
A stroke az agyérgörcs és az agyvérzés közös elnevezése. Az agyérgörcs az agyi erek elzáródását, az agyvérzés pedig az agyi erek „kiszakadását” jelenti. A stroke következtében a sérült érterület által ellátott agyrész károsodik, és kiesik annak funkciója, az agy nem kap elég oxigént.
A Magyar Stroke Társaság adatai szerint Magyarországon Ă©vente mintegy 50.000 stroke-os eset törtĂ©nik, ezek 36%-a halállal vĂ©gzĹ‘dik. A fennmaradĂł esetekben viszont a család Ă©s a hozzátartozĂłk támogatása elengedhetetlen a beteg állapotának javulásához. 10 szĂ©lĂĽtĂ©sen átesett beteg közĂĽl 9 soha nem lesz kĂ©pes többet Ăşgy Ă©lni, mint az agyi Ă©rkatasztrĂłfa elĹ‘tt. Tapasztalatok alapján azok a betegek, akik egĂ©szsĂ©ges társhoz, szeretĹ‘ családba mennek haza, nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel lesznek Ăşjra kĂ©pesek az önállĂł Ă©letvitelre.
A család szerető gondoskodásán túl, a felépülés nagymértékben függ attól, hogy a stroke mely agyterületet érintette és mekkora volt a károsodás. Ebben igen nagy eltérések lehetnek egyénileg. Az általános mozgás- és beszéd-problémákon túl romolhat a légzés, az egyensúlyérzék, a hallás, a látás, a beszédértés, de akár a hólyagműködés is. A rehabilitáció során elsősorban a korábban meglévő képességek visszaszerzésére, újratanulására kell törekedni.
A stroke-os esetek közös jellemzője, hogy az agy érintett területeit elzárja az oxigénellátó rendszertől, a keringéstől. A stroke során az érintett agyszövet központja csak nagyon kevés, szivárgás-szerű vérellátást kap és az ennek következtében kialakult oxigénhiány miatt elhalnak az agysejtek. Az elhalt területet körülvevő szövetek peremén a vérellátás még működik ugyan, de ezekre a területekre sem jut a normális működéshez szükséges mennyiségű oxigén. A második rombolás pedig akkor következik be a szervezetben, amikor a véráram újra beindul, és az épp szövetekbe is magával viszi az elhalt, már bomlásban lévő sejteket. Ez a folyamat sokszor nagyobb károsodást okoz az agyban, mint maga a stroke.
A rehabilitáciĂł egyik fĹ‘ cĂ©lja, hogy a sĂ©rĂĽlt agyi terĂĽletek közvetlen közelĂ©ben lĂ©vĹ‘ sejtek Ăşjra visszatĂ©rjenek normális működĂ©sĂĽkhöz, Ă©s átvegyĂ©k az elhalt vagy károsodott idegsejtek szerepĂ©t. Az oxigĂ©nnel rosszul ellátott perem sejtjeinek jĂł rĂ©sze az agysĂ©rĂĽlĂ©st követĹ‘en nagy esĂ©llyel Ăşjra visszaállĂthatĂł a normális működĂ©sbe.
A betegnek Ă©s hozzátartozĂłinak nagy segĂtsĂ©get nyĂşjthat a rehabilitáciĂł során a hiperbár oxigĂ©nterápia, amelyet 1965 Ăłta használnak sikeresen a stroke-on átesett betegek utĂłkezelĂ©sĂ©ben. A terápia hatása kettĹ‘s. EgyrĂ©szt a kezelĂ©sek rĂ©vĂ©n megnövelt szöveti oxigĂ©nszint segĂt helyreállĂtani a sĂ©rĂĽlt erek működĂ©sĂ©t, aminek következtĂ©ben több vĂ©r Ă©s oxigĂ©n jut a sĂ©rĂĽlt sejtekhez. MásrĂ©szt elĹ‘segĂti Ăşj erek kĂ©pzĹ‘dĂ©sĂ©t a sĂ©rĂĽlt szövetekben, ezzel növeli a szövetek oxigĂ©nellátottságát. A megnövelt szöveti oxigĂ©nszint hatására az agy addig „alvó” sejtjei ismĂ©t működĂ©sbe lĂ©pnek.
A hiperbár oxigĂ©nterápia nem csodaszer. A kezelĂ©sek során az oxigĂ©n termĂ©szetes regenerálĂł Ă©s gyĂłgyĂtĂł hatása adjuváns, kiegĂ©szĂtĹ‘ kezelĂ©s formájában javĂtja más terápiák hatását. ĂŤgy a stroke-os esetekben is más terápiákkal, pĂ©ldául fizio- Ă©s fizikoterápiával egyĂĽtt alkalmazva lehet a legjobb eredmĂ©nyt elĂ©rni.