Az interneten Ăşjabban elĹ‘szeretettel válogatnak a kĂĽlönbözĹ‘ orvosi, Ă©lettani vonatkozásĂş tĂ©vhitek cáfolatai közĂĽl. Sajnos többsĂ©gĂĽk laikus, bulvárindĂttatásĂş boncolgatás. Itt-ott tudományos folyĂłiratokra, cikkekre, szakĂ©rtĹ‘kre hivatkoznak, de megközelĂtĂ©sĂĽkben felszĂnesek, leegyszerűsĂtĹ‘k, alapvetĹ‘ Ă©lettani ismeretek hiányárĂłl árulkodnak. SzerzĹ‘ik a modern, racionális gondolkodás mezejĂ©n Robin HoodkĂ©nt nyilazzák le az „egĂ©szsĂ©gtudatos állampolgárok, nĹ‘i magazinok, Ă©desanyák” által terjesztett „csacsiságokat”.
LegutĂłbb egyik meghatározĂł hĂrportálunkon olvastam egy felmelegĂtett tĂ©vhit-gyűjtemĂ©nyt Ă©s ezek cáfolatait. A gĂłrcsĹ‘ alá vettek közĂĽl nĂ©hány minden kĂ©tsĂ©get kizárĂłan tĂ©vedĂ©s. PĂ©ldának okáért a haj Ă©s a köröm valĂłban nem növekszik tovább halálunk után (a jelensĂ©gĂ©rt a turgorát vesztett bĹ‘r okolhatĂł), Ă©s a pulykahĂşs L-triptofán tartalmátĂłl sem leszĂĽnk álmosabbak mint egy hasonlĂł adag csirke elfogyasztását követĹ‘en, noha biokĂ©miailag közelebb merĂ©szkedve, akár összefĂĽggĂ©st is találhatnánk.
Mazsolázzunk tovább. A cikk szakĂ©rtĹ‘kre hivatkozva azt állĂtja, hogy fĂ©lhomályban olvasgatva sem fenyeget minket a látásromlás veszĂ©lye. Bár a szem optikai szempontbĂłl sokat kibĂr, elĹ‘nytelen fĂ©nyviszonyok között tĂşlterhelĹ‘dik, mely kĂĽlönfĂ©le, a kĂ©palkotást közvetlenĂĽl Ă©s rövid távon nem, közvetve Ă©s hosszabb távon azt mĂ©gis befolyásolĂł panaszokhoz, a szemnek mint szervnek, optikán kĂvĂĽli „berendezĂ©seinek” elváltozásaihoz, valamint krĂłnikus fejfájáshoz vezethet.
Minden hasonlat sántĂt, de kĂ©pzeljĂĽnk el egy AF segĂ©dfĂ©ny nĂ©lkĂĽli automata fĂ©nykĂ©pezĹ‘gĂ©pet, fĂ©lhomályban kĂnlĂłdva az Ă©lessĂ©g beállĂtásával. A mechanika idĹ‘vel tönkremehet, a gĂ©pet meg eldobjuk. A szem nem eldobhatĂł, jobb ha vigyázunk rá, megfelelĹ‘ körĂĽlmĂ©nyeket teremtĂĽnk, pĂ©ldául felkapcsoljuk az olvasĂłlámpát, ha pedig erre nincs mĂłd, hosszasan ne olvasgassunk.
A rĂ©ges-rĂ©gi tĂ©tel, miszerint agyunk csupán tĂz százalĂ©kát használjuk azzal a cikkbĂ©li cáfolattal találkozik, hogy „agyunk egyik rĂ©sze sincs a teljes inaktivitás állapotában”. Ez az Ă©rvelĂ©s elegánsan elsuhan az állĂtás mellett, mely az agy által nyĂşjtott lehetĹ‘sĂ©gekre világĂt rá, a benne rejlĹ‘ potenciált, a makroszkĂłpos anatĂłmai mögött felsejlĹ‘ neurális hálĂłzat zavarbaejtĹ‘ bonyolultságát jellemzi, Ă©s nem a kĂ©palkotĂł – akkoriban el nem Ă©rhetĹ‘ – eljárásokkal kimutathatĂł anyagcsere-aktivitásrĂłl beszĂ©l. Agyunk (szellemĂĽnk) messze kiaknázatlan olyan dimenziĂłkban is, melyek az evidencia alapĂş orvoslás számára jĂł ideig terra incognita marad.
Ami a legkevĂ©sbĂ© tetszett az Ărásban az a folyadĂ©kháztartással kapcsolatos tájĂ©kozatlanság. A tĂ©vhit cáfolata fĂ©nyĂ©vekkel messzebb kerĂĽlt a tĂ©nyektĹ‘l mint maga a tĂ©vhit, mely napi nyolc pohár vĂz elfogyasztását tartja kĂvánatosnak. A folyadĂ©kszĂĽksĂ©glet valĂłban fĂĽgg a cikben felsorolt tĂ©nyezĹ‘ktĹ‘l (kor, testtömeg, aktivitás stb.), de a „kiegyenlĂtett klimatikus viszonyok” között, átlagos testtömegű felnĹ‘tt számára szĂĽksĂ©ges 1 liter kapitális tĂ©vedĂ©s. Az Ărás ezt a napi tápálĂ©kmennyisĂ©gbĹ‘l is fedezni látja, ami önmagában valĂłban elĂ©rheti a 800-1000 ml-t, de ez napi szĂĽksĂ©gletnek Ă©deskevĂ©s. Ehhez mĂ©g további 1500-1600 ml folyadĂ©kbevitelre van szĂĽksĂ©g.
Azt nem várom el a cikk ĂrĂłjátĂłl, hogy tudja mi az az oxidáciĂłs vĂz (ami a mĂ©rleg beviteli oldalán 150-300 ml mennyisĂ©gben jelentkezik a szervezet biokĂ©mia folyamataibĂłl származĂłan), azt sem, hogy tudja mit takar a perspiratio insensibilis, azaz az Ă©szrevĂ©tlen vĂzvesztĂ©s, ami (a verejtĂ©kezĂ©sbĹ‘l Ă©s magábĂłl a lĂ©gzĂ©sbĹ‘l adĂłdĂłan) önmagában csaknem felĂ©li a táplálĂ©kkal bevitt folyadĂ©kmennyisĂ©get, de az joggal elvárhatĂł lenne, hogy legalább a fiziolĂłgiás esetben ĂĽrĂtett vizelet mennyisĂ©gĂ©vel tisztában legyen.
Ez hozzávetĹ‘legesen 1500 ml, Ă©s rögvest hozzászámĂtva a szĂ©klet mintegy 200 ml-nyi vĂztartalmát, az Ăgy vesztett tĂ©rfogat már kb. 1700 ml. A napi folyadĂ©kszĂĽksĂ©gletĂĽnk tehát több mint 2600 ml, ami fizikai aktivitás esetĂ©n Ă©s/vagy szĂ©lsĹ‘sĂ©ges körĂĽlmĂ©nyek között irdatlan mĂ©rtĂ©kben megnövekedhet a fokozott perspiratio insensibilis okán.
Nyilván ha megszorĂtjuk a bevitelt, a szervezet alkalmazkodni prĂłbál, a homeosztázis, a vĂzháztartás egyensĂşlyára, az ionösszetĂ©tel megĹ‘rzĂ©sĂ©re törekszik. Hormonok választĂłdnak el, fokozĂłdik a vesetubulusokban a vĂzvisszaszĂvás, koncentrálĂłdik a vizelet stb., de ez már nem a megkĂvánt Ă©lettani állapot, Ă©s a tartalĂ©kok hamar kimerĂĽlnek.
A bĹ‘ folyadĂ©kbevitel a vesefunkciĂł megĹ‘rzĂ©sĂ©hez, vĂ©delmĂ©hez is támogatást nyĂşjt, Ăgy a napi nyolc pohárnyi vĂz sokkal inkább megszĂvlelendĹ‘, mint a cikk zavaros fejtegetĂ©sei. MĂ©g egy adalĂ©k: kisgyermekkorban Ă©s az idĹ‘seknĂ©l tudatosan kell figyelni a megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű folyadĂ©k bevitelĂ©re, mert szomjĂşságĂ©rzĂ©sĂĽk (központi idegrendszeri okokbĂłl) kĂ©sĹ‘bb jelentkezik, Ă©s ekkorra már folyadĂ©kdeficit lehet a szervezetben. Az „igyunk amikor szomjasak vagyunk” tanácsot nekik kĂĽlönösen nem szabad szem elĹ‘tt tartaniuk.
Amennyiben egyĂ©b (pl. szĂv-Ă©rrendszeri) betegsĂ©g nem kontraindikálja, fogyasszunk minĂ©l több vizet, ásványvizet, illetve cukrozatlan, kevĂ©sbĂ© savas, alkoholmentes, koffeinszegĂ©ny folyadĂ©kot!
Tanulság lehet, hogy az Ăşgynevezett tĂ©vhitek esetenkĂ©nt több igazságtartalommal Ă©s racionalitással bĂrnak mint gondolnánk. HasonlĂł ez a nĂ©pi gyĂłgymĂłdokhoz, amikre egyesek könnyen legyintenek, mások viszont rácsodálkoznak a mögöttĂĽk felfedezhetĹ‘ orvosi, biokĂ©miai ok-okozati összefĂĽggĂ©sekre.
(–VBE–)