A 2-es tĂpusĂş cukorbetegek elsöprĹ‘ többsĂ©ge nincs tisztában a betegsĂ©ggel járĂł legnagyobb veszĂ©lyekkel.
A cukorbetegek ismerethiánya az esetek több, mint 40%-ban jelentős állapotromláshoz, szövődmények kialakulásához vezet, mutatott rá a Szonda Ipsos 2007-es felmérése.
A kutatás azt is kimutatta, hogy a 2-es tĂpusĂş diabĂ©teszben szenvedĹ‘k tájĂ©kozottságuk hiánya miatt komoly veszĂ©lyben vannak. Az Ă©rintettek nagy rĂ©sze nincs tisztában alapfogalmakkal, nem mĂ©ri rendszeresen vĂ©rcukor szintjĂ©t, Ăgy csökkennek az esĂ©lyeik arra, hogy a betegsĂ©ggel járĂł sĂşlyos szövĹ‘dmĂ©nyeket elkerĂĽljĂ©k.
MegdöbbentĹ‘ eredmĂ©nyek szĂĽlettek abban a Szonda Ipsos felmĂ©rĂ©sben, melyet a 2-es tĂpusĂş cukorbetegek körĂ©ben vĂ©geztek. (A 2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g általában 40 Ă©v felett alakul ki, elsĹ‘sorban a tĂşlsĂşly, a helytelen táplálkozás Ă©s a testedzĂ©s hiánya áll a hátterĂ©ben.) A kutatás a betegsĂ©ggel kapcsolatos tájĂ©kozottságot mĂ©rte fel, arra vonatkozĂłan, hogy az Ă©rintettek mennyire ismerik Ă©s ellenĹ‘rzik, ellenĹ‘riztetik legfontosabb Ă©lettani (vĂ©rcukor, HbA1c) Ă©rtĂ©keiket. Milyen ismeretekkel rendelkeznek a legĂşjabb kezelĂ©si lehetĹ‘sĂ©gekrĹ‘l Ă©s hogyan vĂ©lekednek az inzulinterápiárĂłl.
A megkĂ©rdezettek többsĂ©ge heti 1-2 alkalommal ellenĹ‘rzi mindössze a vĂ©rcukorszintjĂ©t! Az inzulinterápiát alkalmazĂłk már nagyobb kontroll alatt teszik ezt, Ĺ‘k naponta 2-5 alkalommal vĂ©gzik el vĂ©rcukorszintjĂĽk ellenĹ‘rzĂ©sĂ©t. Arra, hogy mennyire fontos ennek folyamatos figyelĂ©se a válaszadĂłk csekĂ©ly százalĂ©ka Ă©rezte a jelentĹ‘sĂ©gĂ©t Ă©s az állapotának biztonságos nyomon követĂ©sĂ©t. A többsĂ©gĂĽkben -rendkĂvĂĽl sajnálatos mĂłdon – ellenĂ©rzĂ©seket vált ki a vĂ©rcukorszintjĂĽk mĂ©rĂ©se.
Annak ellenĂ©re, hogy a betegek 70%-a rendelkezik otthonában saját vĂ©rcukormĂ©rĹ‘ kĂ©szĂĽlĂ©kkel, mĂ©gis 40%-uk heti 1 mĂ©rĂ©snĂ©l ritkábban, 23%-uk naponta egyszer. A megkĂ©rdezettek 26 %-a a diabetolĂłgus szakorvos utasĂtásának megfelelĹ‘en ellenĹ‘riz, 47% -uk a háziorvos javaslatát követi, 25%-uk saját döntĂ©se szerint mĂ©r.
Az érintettek 30%-a más módon kontrollálja vércukorszintjét: 5%-uk patikában, 10%-uk baráti összejöveteleken, klubokban, rendezvényeken ellenőrizteti értékeit, mindössze 15%-uk fordul háziorvoshoz vagy szakorvosi rendelőkbe.
A felmérésből kiderült, hogy az érintettek csak 10%-a ismerte a HbA1c érték jelentését és tudta, hogy az utóbbi 3 hónap vércukorszintjének élettani átlagát mutatja meg. Értékének 7% alatt tartásával jelentősen csökkenthető a késői szövődmények kialakulásának kockázata.
A megkĂ©rdezettek közel 50 %-a nem Ă©rte el az ideális cĂ©lĂ©rtĂ©ket, pedig a mĂ©rföldkĹ‘ Ă©rtĂ©kű UKPDS vizsgálat rávilágĂtott arra, hogy a HbA1c Ă©rtĂ©k 0.9%-nyi csökkentĂ©se a mikrovaszkuláris szövĹ‘dmĂ©nyek kialakulását 25 %-kal, bármilyen diabĂ©tesszel összefĂĽggĹ‘ vĂ©gpont elĂ©rĂ©sĂ©t 12%-kal redukálta.
A válaszadók 43%-a egyáltalán nem tudta, hogy mennyi volt az utolsó hemoglobin A1c értéke, 36%-uk 7 feletti értéket mondott, az ideális 7 % alatti tartományt csak a betegek 20 %-a érte el.
A megkĂ©rdezett betegek 40%-a szenved – már kialakult – szövĹ‘dmĂ©nyektĹ‘l, melyek közĂĽl a leggyakoribbak a látászavarok (48%), szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri problĂ©mák (42%), diabĂ©teszes láb (31%) Ă©s a vese károsodása (12%) voltak.
A felmĂ©rĂ©s szerint a 2-es tĂpusĂş diabĂ©teszesek 37%-a több mint tĂz Ă©ve kĂĽszködik a betegsĂ©ggel, 25%-a 6-10 Ă©v Ăłta Ă©rintett. Annak ellenĂ©re, hogy az orvostudomány fejlĹ‘dĂ©sĂ©nek köszönhetĹ‘en egyre hatásosabb terápiák állnak a betegek rendelkezĂ©sĂ©re, a megkĂ©rdezettek 79%-a a jelenlegi terápiáját több, mint 6 Ă©ve kezdte el alkalmazni. ElgondolkodtatĂł az, hogy vajon miĂ©rt nem változtatják a terápiát a betegeknĂ©l, amikor a HbA1c Ă©rtĂ©ke 7% fölĂ© kerĂĽl, hiszen egyedĂĽl Ăgy csökkenthetĹ‘ a szövĹ‘dmĂ©nyek kialakulása.
A legújabb szakmai ajánlások kiemelik a minél jobb anyagcsere egyensúly elérését és ez az alapja az alkalmazott terápiák meghatározásának is. A terápia első lépése, az életmódváltoztatás és a tablettás kezelés alkalmazása. A rendszeres vércukorszint mérése és a HbA1c szint nyomon követése megmutatja, hogy a kezelés megfelelő-e a beteg számára. Azonban ha a mért értékek nem az ideális tartományban vannak terápiaváltás szükséges, hogy az állapotromlást és a szövődményeket mindenképpen elkerüljék. Az új ajánlások hangsúlyozzák HbA1c folyamatos 7% alatt tartását, valamint az éhomi vércukorszint önkontrollosan mérve 5.5 mmol/l és az étkezés utáni vércukorszint 7.5 mmol/l alatt tartását, amennyiben ez a tablettás terápiával nem érhető el, javasolt a korai inzulinkezelés elkezdése.
A 2-es tĂpusĂş cukorbetegek 63%-a rĂ©szesĂĽl tablettás kezelĂ©sben, 21%-a inzulint, 7%-a mindkettĹ‘t kapja, 7%-a csak diĂ©tázik, 2%-uk nem alkalmaz semmilyen terápiát.
A Szonda Ipsos felméréséből az is kitűnt, hogy az érintettek zöme akkor is ódzkodik az inzulinkezeléstől, amikor állapota már régóta indokolttá tenné azt. Elsősorban ismerethiány a félelem oka. Azok a betegek, akik kezdetben féltek, viszolyogtak és tájékozatlanok voltak, de mégis elkezdték az inzulinkezelést, azt tapasztalták, hogy állapotuk javult, cukorértékük stabilizálódott.
Dr. MĂłgor Márta háziorvos felhĂvta a figyelmet, hogy a 2007-ben Ă©letbe lĂ©pett, cukorbetegeket Ă©rintĹ‘ változások, nem állnak összhangban a jelenlegi szakmai ajánlásokkal.
Az Ăşj rendelet gyakorlatilag leszűkĂtette a 2-es tĂpusĂş diabĂ©teszesek korszerű tablettákhoz (jelentĹ‘sen megdrágultak, mĂg a korszerűtlenek olcsĂłbbak lettek), Ă©s nem teremtette meg a napi egyszeri, tablettákkal kombinálhatĂł, korszerű inzulinhoz jutásának lehetĹ‘sĂ©gĂ©t.
Napjainkban a diabĂ©tesz járványszerűen terjed. Az optimális anyagcsere elĂ©rĂ©sĂ©vel, jelentĹ‘sen csökkenthetĹ‘ a kĂ©sĹ‘i szövĹ‘dmĂ©nyek kialakulása, mely csakis a megfelelĹ‘ terápia alkalmazásával lehetsĂ©ges. Ehhez elengedhetetlen, hogy a korszerű kĂ©szĂtmĂ©nyek támogatást Ă©lvezzenek, hogy minden beteg hozzájuthasson az Ă©letminĹ‘sĂ©get javĂtĂł terápiákhoz Ă©s ne csak akkor, mikor már állapota sĂşlyosbodik.