A csontritkulás, az emlĹ‘rák Ă©s a szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek a változĂłkor utáni Ă©letszakaszba Ă©rĹ‘ hölgyeket leginkább veszĂ©lyeztetĹ‘ betegsĂ©gek. A posztmenopauzális, azaz a változĂłkor utáni korban lĂ©vĹ‘ nĹ‘k esetĂ©ben e három veszĂ©lyes kĂłr kialakulásának rizikĂłja jelentĹ‘sen megemelkedik. MegfelelĹ‘ Ă©letmĂłddal, komplex egĂ©szsĂ©gszemlĂ©lettel Ă©s szĂĽksĂ©g esetĂ©n komplex terápiával azonban igen hatĂ©kony lehet a megelĹ‘zĂ©s.
Tények és tévhitek a posztmenopauzáról
A változĂłkor, azaz a menopauza – a hangulatingadozások Ă©s egyĂ©b kĂsĂ©rĹ‘tĂĽnetek mellett – több hormonális változást indĂt el a nĹ‘i szervezetben: többek között csökken az ösztrogĂ©nhormon szintje. A legtöbben Ăşgy gondolják, hogy a posztmenopauzális kor az utolsĂł havi vĂ©rzĂ©s utáni 2-3 Ă©ves idĹ‘szakot jelenti csupán. Azonban a változĂłkor utáni idĹ‘szak Ă©ppen ezeket az Ă©veket követĹ‘en kezdĹ‘dik Ă©s Ă©lethosszig tart.
Veszélyek 50 felett
A hormonális rendszerben bekövetkezett változások – ha nem megfelelĹ‘ Ă©letmĂłddal párosulnak – Ă©pp a három leggyakoribb nĂ©pegĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©ma, a csontritkulás, a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek, valamint az emlĹ‘rák kockázatát emelik jelentĹ‘sen a változĂłkor utáni hölgyek körĂ©ben.
Minden második nő számolhat azzal, hogy élete hátralévő részében valamilyen oszteoporotikus eredetű törést szenvedhet el: Magyarországon minden 30 percre jut egy csigolyatörés.
Hazánk szintĂ©n vezetĹ‘ helyen van a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sekben Ă©s ehhez a szomorĂş eredmĂ©nyhez a posztmenopauzális korban lĂ©vĹ‘ hölgyek is „jelentĹ‘sen hozzájárulnak": az összes nĹ‘i halálozás több mint 50 százalĂ©káért a szĂv- Ă©s agyĂ©rrendszer megbetegedĂ©sei a felelĹ‘sek.
Az emlőrák a leggyakrabban diagnosztizált rosszindulatú daganat. 8500 újonnan felfedezett emlőrákos esetet regisztrálnak Magyarországon évente, a legtöbb női emlőrákot pedig épp a 60-64 éves korcsoportban fedezik fel.
Komplex törődés
E három betegsĂ©g azonban nem csak kĂĽlön-kĂĽlön, hanem egymással párhuzamosan is fellĂ©phet. Már a kialakulásukĂ©rt felelĹ‘s rizikĂłfaktorokban is számos közös elem felfedezhetĹ‘. A dohányzás, alkoholfogyasztás, mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd mindhárom problĂ©ma elĹ‘fordulásának kockázatát növelheti. A csontritkulás Ă©s a szĂvbetegsĂ©gek kialakulása között közvetlen kapcsolatot is felfedeztek a kutatĂłk, az Ă©letkor pedig az emlĹ‘rák kialakulásának önállĂł rizikĂłfaktora!
A megoldást a változĂłkor utáni egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©sĂ©re valĂł törekvĂ©s jelenheti. Ez olyan komplex szemlĂ©letet kĂván mind a veszĂ©lyeztetett hölgyek, mind a kezelĹ‘orvosok rĂ©szĂ©rĹ‘l, amely egyidejűleg cĂ©lul tűzi ki a változĂłkor utáni csontritkulás kezelĂ©sĂ©t, valamint az emlĹ‘rák gyakoriságának Ă©s a szĂv- Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sekre hajlamosĂtĂł tĂ©nyezĹ‘k csökkentĂ©sĂ©t.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060328)