A mononukleĂłzis infekciĂłzát, más nĂ©ven a Pfeiffer-fĂ©le mirigylázat az Ăşgynevezett Epstein-Barr vĂrus (EBV) okozza.
Az EBV emberi herpeszvĂrus. Az e vĂrus okozta fertĹ‘zĂ©s meglehetĹ‘sen gyakori: Magyarországon az ötĂ©ves gyermekek mintegy hetven százalĂ©ka átesett már EBV fertĹ‘zĂ©sen, s a felnĹ‘ttek kilencvenöt százalĂ©kánál is kimutathatĂł egy korábbi fertĹ‘zĂ©s nyoma. A fertĹ‘zĂ©s fellĂ©phet gyermek- Ă©s serdĂĽlĹ‘korban, de felnĹ‘ttkorban is. A betegsĂ©g lázzal, torokfájással Ă©s megnagyobbodott nyirokcsomĂłkkal jár.
A vĂrus - az orr- Ă©s garatnyálkahártya után - megtámadja azokat a limfocitákat, fehĂ©rvĂ©rsejteket is, melyek az ellenanyag termelĂ©sĂ©rt lennĂ©nek felelĹ‘sek. Az Epstein-Barr vĂrus sokfĂ©le tĂĽnetet okozhat attĂłl fĂĽggĹ‘en, hogy melyik vĂrustörzs felelĹ‘s a fertĹ‘zĂ©sĂ©rt. FeltĂ©teleznek egyĂ©b tĂ©nyezĹ‘ket is a tĂĽnetek változatosságának hátterĂ©ben, de ezekre mĂ©g nem derĂtett fĂ©nyt az orvostudomány. (Az egyik ismert, a vĂrus által okozott kĂłrkĂ©p az Afrikában gyakori, Ăşgynevezett Burkitt-limfĂłma.)
Az Epstein-Barr vĂrus elsĹ‘dlegesen nyállal, nĂ©ha vĂ©rátömlesztĂ©ssel kerĂĽl be az emberi szervezetbe. A vĂrus - a garat terĂĽletĂ©rĹ‘l - a fertĹ‘zĂ©s után megszakĂtásokkal akár 18 hĂłnapon át is ĂĽrĂĽlhet Ăşgy, hogy a páciensnek klinikai tĂĽnetet nem okoz. EgyeseknĂ©l ez az ĂĽrĂtĂ©s akár az egĂ©sz Ă©lete folyamán fennmarad.
Újszülött és kisgyermekkorban a fertőzés általában tünetmentesen zajlik. Ha mégis okoz tünetet, egy banális torokgyulladás vagy mandulagyulladás képében zajlik a fertőzés. A kór lappangási ideje 4-6 hét. A garatgyulladást, lázat, fájdalmas nyirokcsomó-duzzanatokat néhány napos rossz közérzet, izomfájdalom, gyengeség előzi meg. A láz magas lehet, estefelé éri el csúcsát, ilyenkor 39-40 Celsius-fokra is felmehet.
A torokgyulladás, a nyaki nyirokcsomĂłk duzzanata az egĂ©sz nyak kĂnzĂł fájdalmát okozzák. A nyirokcsomĂł-duzzanat bár a nyakon a legjellemzĹ‘bb, általában a test bármely más rĂ©szĂ©n is megfigyelhetĹ‘. A megnagyobbodott nyirokcsomĂł tapinthatĂłvá válik a hĂłnaljárkokban Ă©s a lágyĂ©khajlatokban egyaránt. A garat hátoldalán gennyszerű váladĂ©kot figyelhetĂĽnk meg.
A levertség az első 2-3 hétben a legerősebb, majd fokozatosan csökken, de hónapokig fennmaradhat a koncentráció-képesség csökkenésével együtt.
A betegség szövődménye lehet a lép, a máj megnagyobbodása. Kialakulhat sárgaság, vizenyő is. A megnagyobbodott lép érzékeny lehet. A lépszakadás súlyos, életveszélyes szövődménye nagyon ritka, de számolni kell e lehetőséggel is. A lépnagyobbodást elszenvedett betegeknél - a sérülés veszélye miatt - a sportolás, a torna hosszú hetekig ellenjavallt, s csak az orvos engedélyével javasolt ezeket a mozgásformákat újrakezdeni.
Egyéb, ritka szövődményekkel is találkozhatunk, mint pl. az agyvelő- vagy agyhártyagyulladás, és az epilepsziás görcsök. A betegség hatására viselkedési rendellenességek is kialakulhatnak.
A vĂ©rkĂ©pben emelkedett fehĂ©rvĂ©rsejt számot, csökkent vĂ©rlemezke- Ă©s vörösvĂ©rtestszámot láthatunk. A vĂ©rkĂ©p a kĂłrkĂ©p elmĂşltával általában spontán rendezĹ‘dik. SzövĹ‘dmĂ©nykĂ©nt fellĂ©phet a vörösvĂ©rtestek szĂ©tesĂ©se miatt kialakulĂł vĂ©rszegĂ©nysĂ©g, s szĂvburokgyulladás, szĂvizomgyulladás is.
A betegsĂ©g diagnĂłzisa - a tĂĽnetek megfigyelĂ©sĂ©n kĂvĂĽl - laboratĂłriumi vizsgálattal törtĂ©nik. A laboratĂłriumi vizsgálat az EBV elleni antitestek kimutatásán alapszik.
A Streptococcus baktĂ©rium okozta torokgyulladás nagyon hasonlĂthat a mononukleĂłzishoz. E kĂłrkĂ©ptĹ‘l a torokváladĂ©k-tenyĂ©sztĂ©ssel kĂĽlönĂthetjĂĽk el a betegsĂ©get. Ez azĂ©rt fontos, mert a Streptococcus fertĹ‘zĂ©st antibiotikummal kell kezelni, hogy megelĹ‘zzĂĽnk sĂşlyos vese-, vagy szĂvszövĹ‘dmĂ©nyeket, reumás lázat, mĂg a mononukleĂłzisban nem szabad antibiotikumot adni.
A betegsĂ©g heveny szaka általában kĂ©t hĂ©tig tart, utána mĂ©g több hĂ©ten át fennmaradhat a fáradĂ©konyság. Az esetek tĂşlnyomĂł rĂ©szĂ©ben a betegsĂ©g nyomtalanul tűnik el. Halálos kimenetel kevesebb, mint egy százalĂ©kban fordul elĹ‘. Halálos szövĹ‘dmĂ©ny lehet a lĂ©pszakadás, az agyvelĹ‘gyulladás. A kifejezetten nagyra megnövĹ‘ nyirokcsomĂłk elzárhatják a lĂ©gutakat, mely gyors segĂtsĂ©g hĂján szintĂ©n halálhoz vezethet. Halálos szövĹ‘dmĂ©ny általában csökkent vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©ggel rendelkezĹ‘knĂ©l fordul elĹ‘.
A gyĂłgyuláshoz fontos a fekvĂ©s, fĹ‘kĂ©nt az elsĹ‘ kĂ©thetes heveny szakaszban, mĂg a láz, a torokfájás, az igen rossz közĂ©rzet uralja a klinikumot. A lĂ©pszakadás veszĂ©lye miatt a beteg 6-8 hĂ©tig ne emelgessen nehĂ©z tárgyakat, ne sportoljon. Nagyon fontos, hogy a kĂĽzdĹ‘sportokat mĂ©g akkor is kerĂĽlni kell 6-8 hĂ©tig, ha a lĂ©p a betegsĂ©g alatt nem volt megnagyobbodva.
A sĂşlyos eseteket fertĹ‘zĹ‘osztályon cĂ©lszerű kezelni. A vĂrusellenes szerek nem hatásosak a betegsĂ©g kezelĂ©sĂ©ben. A kezdeti fáradĂ©konyság, rossz közĂ©rzet után kialakulĂł heveny torokgyulladás, fájdalom, nyelĂ©si kĂ©ptelensĂ©g, igen magas láz, Ă©s kifejezett nyirokcsomĂł-duzzanatok alapján mindig gondoljunk a Pfeiffer-fĂ©le mirigyláz lehetĹ‘sĂ©gĂ©re. FekvĂ©ssel, pihenĂ©ssel, gondos odafigyelĂ©ssel komoly szövĹ‘dmĂ©nyeket elĹ‘zhetĂĽnk meg.
Dr. Szirmák Eszter
belgyógyász
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060105)