Szilveszter az év utolsó napja, Szent Szilveszter pápa ünnepe. A szilveszter és az új év első napjának szokásai, hagyományai jórészt azonosak, mivel a népi kalendáriumok a szilvesztert és az új esztendő első napját egymással összefüggő napoknak tartották.
Az Ă©v utolsĂł napján, mint a legtöbb ĂĽnnep alkalmával, a nĂ©pi rituálĂ©k, jĂłslások, varázslások mind-mind a család, a háztartás, az egyĂ©n szerencsĂ©jĂ©t szolgálták. E nĂ©pszokások jelentĹ‘s rĂ©sze ma is Ă©l. Az egyik legismertebb szilveszteri hagyomány a zajkeltĂ©s: ilyenkor a falubeliek kongatással nagy zajt csapva kergetik el az ĂłesztendĹ‘t. Az ország számos terĂĽletĂ©n Ĺ‘si hagyományai vannak az ĂşjĂ©vköszöntĹ‘ verseknek is. Fiatal legĂ©nyek házrĂłl házra járnak, köszöntĹ‘ket mondanak, jĂł egĂ©szsĂ©get, szerencsĂ©t kĂvánnak az Ăşj esztendĹ‘re, amiĂ©rt ajándĂ©kot kapnak.
Az első nap
Az Ăşj Ă©v elsĹ‘ napjához sokfĂ©le tiltás fűzĹ‘dik, mivel Ăşgy tartották, ennek a napnak a sikere alapozza meg az egĂ©sz Ă©v szerencsĂ©jĂ©t. Amit ezen a napon cselekedtek – Ăşgy gondolták –, hatással lesz a következĹ‘ Ă©vre. EzĂ©rt általában tartĂłzkodtak a hangos szĂłváltásoktĂłl, veszekedĂ©sektĹ‘l. A legtöbb vidĂ©ken munkatilalom volt, nem lehetett fĹ‘zni, mosni, takarĂtani.
Az újesztendőhöz fűződő népi hiedelmek, szokások igen fontos része a táplálkozáshoz kapcsolódik. A legtöbb vidéken elterjedt a baromfihús evésének tilalma, mert úgy tartják, elkaparja a szerencsét. A disznó viszont előtúrja azt, a disznóhúsból készült ételek – pl. a kocsonya – nem véletlenül az egyik legkedveltebb szilveszteri, újévi étek. A lencse, a köles, a rizs is gyakran kerül az ünnepi asztalra; az apró magvak pénzt, gazdagságot hoznak a következő évben. Egyes vidékeken rétest is sütnek, amely szintén a gazdagságot szimbolizálja.
Mit hoz az új év?
Január elseje a jóslások, varázslások napja is. Sok vidéken ezen a napon a lányok férjjóslást tartanak. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az újévi kocsonya elfogyasztása után a lányok egy-egy csontot kitesznek az udvarra, s akiét a kutya elviszi, az még abban az esztendőben férjhez megy.
Jász-Nagykun-Szolnok megyĂ©ben a lányok "Ă©jszakai szállĂtás" tĂĽkröt tesznek a párnájuk alá, hogy megálmodják, ki lesz a fĂ©rjĂĽk.
A földművelĂ©ssel, állattartással kapcsolatos jĂłslások – pĂ©ldául a moldvai magyar falvakban – mĂ©g ma is Ă©lnek. ĂšjĂ©v reggelĂ©n ĂşjĂ©vköszöntĹ‘k látogatják meg a házakat Ă©s kĂĽlönbözĹ‘ termĂ©nyeket, napraforgĂłt, bĂşzát, árpát stb. szĂłrnak szĂ©t, közben jĂłkĂvánságokat mondanak. A házigazda miután megajándĂ©kozta Ĺ‘ket, összesöpri a szĂ©tszĂłrt magvakat, Ă©s a tyĂşkoknak adja, abban a remĂ©nyben, hogy az állatok egĂ©szsĂ©gesek Ă©s szaporák lesznek az elkövetkezendĹ‘ Ă©vben.
A nĂ©phagyomány szerint az ĂşjesztendĹ‘ elsĹ‘ napjának idĹ‘járása megmutatja, milyen idĹ‘ lesz egĂ©sz Ă©vben. Ha január elsejĂ©n napfĂ©nyes, szĂ©p idĹ‘ van, jĂł esztendĹ‘t jelent. Egyes vidĂ©keken azonban az Ă©v utolsĂł napjának idĹ‘járásábĂłl következtettek, mint pĂ©ldául HajdĂş-Bihar megyĂ©ben. "Ha az esztendĹ‘ utolsĂł napján szĂp, tiszta ĂĽdĹ‘ volt, eszt monták: Szilveszter vĂ©gezte nekĂĽnk az ĂĽdĹ‘t, várhatunk jövĹ‘re boldog ĂşjesztendĹ‘t."
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031201)