Az alkoholos italok élvezete több évezredes múltra tekint vissza. Szerte a világon sokan fogyasztanak – kisebb-nagyobb rendszerességgel – különböző mennyiségű és fajtájú alkoholokat. Az alkoholfogyasztás az utóbbi évtizedekben mind a fogyasztók számát, mind az elfogyasztott alkohol mennyiségét tekintve növekedett, ezzel párhuzamosan a következmények is egyre nagyobb mértékben jelentkeznek.
Az elfogyasztott alkohol mennyisége
Magyarországon a ’30-as években az egy főre jutó alkoholfogyasztás évi 5,4 liter volt, a ’80-as évekre ez a mennyiség csaknem a duplájára emelkedett, és ma is 10-11 liter körül mozog.
Az alkoholisták számára vonatkozĂłlag – a dolog termĂ©szetĂ©bĹ‘l adĂłdĂłan – megbĂzhatĂł adatok Magyarországon sem állnak rendelkezĂ©sre. A KSH-adatok szerint számuk 6-800 ezerre tehetĹ‘. 1995-ben egy 15 háziorvosi praxisra kiterjedĹ‘ felmĂ©rĂ©s szerint, a megkĂ©rdezettek 20 százalĂ©ka absztinens, 60 százalĂ©ka mĂ©rtĂ©kletesen fogyaszt alkoholt, 20 százalĂ©ka pedig problĂ©más ivĂł, vagy nagyfogyasztĂł. Ez azt jelenti, hogy kĂ©tmilliĂł veszĂ©lyeztetett, illetve alkoholbeteg egyĂ©nnel lehet számolni. Az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©ma nagyságát mutatja, hogy az alkoholfogyasztással kapcsolatos halálozás (alkoholos pszichĂłzis, idĂĽlt alkoholizmus, alkoholmĂ©rgezĂ©s, alkoholos májzsugorodás, alkoholos szĂvizom-elfajulás stb.) a ’90-es Ă©vekre a ’80-as Ă©vekhez kĂ©pest három Ă©s fĂ©lszeresĂ©re növekedett.
Ki tekinthető alkoholbetegnek?
Alkoholbetegnek – a klasszikus meghatározás szerint – az tekinthetĹ‘, aki kontrollvesztĹ‘ mĂłdon iszik, Ă©s az alkoholtĂłl fĂĽggĹ‘, dependens viszonyba kerĂĽl; akinĂ©l az alkoholizálás következtĂ©ben szemĂ©lyisĂ©gi Ă©s magatartászavar alakul ki, Ă©letviteli problĂ©mák jelentkeznek, Ă©s kĂĽlönbözĹ‘ szervkárosodások lĂ©pnek fel, melyek Ă©rintik a központi idegrendszert, a szĂvizmot, a májat, a gyomor-bĂ©lrendszert stb.
Az alkoholfogyasztással foglalkozĂł szakemberek felhĂvták a figyelmet arra, hogy nemcsak az alkoholistáknak okoz az alkohol sĂşlyos problĂ©mákat, hanem már napi 2-3 italnak is sĂşlyos egĂ©szsĂ©gkárosĂtĂł hatása lehet, ha valaki ezt a mennyisĂ©get hosszĂş távon, rendszeresen fogyasztja.
Mennyi a megengedhető mennyiség?
A napi megengedhető mennyiség nők számára nem több mint napi egy ital, fér-fiak számára pedig napi 2 ital lehet. Egy ital alatt 10-14 g alkoholfogyasztást értünk.
1 ital = 300 ml sör
120 ml bor
30 ml tömény
Napi 1-2 ital, vagy ennél is kevesebb fogyasztása általában nem, vagy csak csekély kockázatot jelent azoknál az egyéneknél, akik társasági összejöveteleken, alkalomszerűen sem isznak 3-4 italnál többet.
NĹ‘ az egĂ©szsĂ©gkárosodás kockázata azoknál, akik naponta 2-3 italnál többet fogyasztanak. Ĺ‘ket a szakemberek "kockázati ivĂłk"-nak tartják. A "problĂ©maivĂłk" Ă©letĂ©ben már az egyĂ©n károsodása mellett az alkoholfogyasztással kapcsolatos családi Ă©s munkahelyi problĂ©mák, esetleg ittas vezetĂ©s is elĹ‘fordulhat. Az alkoholfĂĽggĹ‘ betegeknĂ©l alkohol hiányában elvonási tĂĽnetek jelentkeznek (remegĂ©s, verĂtĂ©kezĂ©s, feszĂĽltsĂ©g), egĂ©szsĂ©gĂĽk romlása elkerĂĽlhetetlen (máj, szĂv, idegrendszer stb.) Ă©s gyakoriak a családi Ă©s munkahelyi problĂ©mák.
Az alkohol szervkárosĂtĂł hatásai
- Idegrendszer – Alkoholizálás hatására a megjegyzĹ‘ Ă©s a megĹ‘rzĹ‘ memĂłria romlása, az intellektuális funkciĂłk csökkenĂ©se, elbutulás figyelhetĹ‘ meg, melynek hátterĂ©ben agysorvadás, agyi keringĂ©si zavar Ă©s degeneratĂv károsodások állnak. A perifĂ©riás idegrendszer Ă©rintettsĂ©gĂ©nek (alkoholos polyneuropathia) tĂĽnetei legkifejezettebben a vĂ©gtagokon, harisnya- vagy kesztyűszerű kiterjedĂ©sben jelentkeznek, fájdalom, zsibbadás, Ă©rzĂ©szavar, kĂ©sĹ‘bb vĂ©gtaggyengesĂ©g formájában.
- Gyomor-, bĂ©ltraktus – Mind a heveny, mind az idĂĽlt hasnyálmirigy-gyulladás alkoholizálĂł egyĂ©nek esetĂ©ben gyakrabban fordul elĹ‘. A gyomor Ă©s nyelĹ‘csĹ‘ hurutja, a gyomor nyálkahártyájának a sorvadása Ă©s májzsugorodás esetĂ©n a nyelĹ‘csĹ‘ vĂ©náinak kitágulása (sokszor halálos kimenetelű vĂ©rzĂ©se) is a tĂşlzott alkoholfogyasztás szervkárosĂtĂł hatása miatt alakul ki. Az alkoholizálás tĂzszeresĂ©re növeli a szájĂĽreg, a nyelĹ‘csĹ‘, a gyomor, a hasnyálmirigy rosszindulatĂş daganatainak elĹ‘fordulását.
- Alkoholos májgyulladás (alkoholos hepatitisz) – Súlyos, az esetek 10-13 százalékában halállal végződő kórkép. Az alkoholos májzsugorodásnál az elpusztult májszövet helyét kötőszövet foglalja el. A tünetek kezdetben elmosódottak, étvágytalanság, hányás, hasi fájdalom jelentkezhet. A megjelenő hasűri folyadék a folyamat súlyosbodását jelzi, s a további alkoholizálás már menthetetlenül májelégtelenséghez vezet. Éveken át tartó 4-5 alkoholos ital (50-60 grammnyi alkohol) a férfiak 50 százalékánál májzsugorodáshoz vezet. A nők szervezete érzékenyebb az alkohol hatására, nekik ennek a mennyiségnek a fele is elegendő a májcirrosis kialakulásához.
- SzĂv- Ă©s Ă©rrendszer – Az utĂłbbi Ă©vtizedek vizsgálatai szerint, egĂ©szsĂ©ges egyĂ©neknĂ©l, kis mennyisĂ©gű, napi 1-2 ital (maximum 20 g alkohol) elfogyasztása csökkentheti a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri halálozás kockázatát. Mivel az alkohol emeli a vĂ©rnyomást, nagy mennyisĂ©gű italfogyasztás sĂşlyos szĂvizom-elfajulást okozhat, Ă©s megnöveli az agyvĂ©rzĂ©s kialakulásának a veszĂ©lyĂ©t is. Alkoholizálás után igen gyakran jelentkezik szĂvritmuszavar, ezĂ©rt ezt a jelensĂ©get az angolok "holiday heart" szindrĂłmának neveztĂ©k el, utalva a - fĹ‘leg - ĂĽnnepnapokon Ă©s hĂ©tvĂ©gĂ©n törtĂ©nĹ‘ nagymĂ©rtĂ©kű italfogyasztásra.
- EgyĂ©b hatások – Az alkoholizálás hormonális Ă©s anyagcsere-változásokat idĂ©z elĹ‘, megnöveli a csontritkulás, a fertĹ‘zĂ©sek, a vĂ©rszegĂ©nysĂ©g kialakulásának veszĂ©lyĂ©t. ArrĂłl se feledkezzĂĽnk meg, hogy az alkohol minden grammjával 7,1 kcal kerĂĽl a szervezetĂĽnkbe (1 ital energiaĂ©rtĂ©ke 70-100 kcal), növelve az elhĂzásra valĂł esĂ©lyt.
Nem az ital a megoldás!
Gondoljunk a fentiekre, amikor családi vagy munkahelyi problĂ©máink miatt, "stresszoldás" cĂmĂ©n az italhoz nyĂşlnánk. KerĂĽljĂĽk azok társaságát, akik a lerĂ©szegedĂ©st termĂ©szetesnek, esetleg egyenesen követendĹ‘ magatartásnak tartják. Ez a cikk nem a kulturált, mĂ©rtĂ©kletes italfogyasztás ellen emel szĂłt, hanem a tĂşlzott mĂ©rtĂ©kű, rendszeres alkoholfogyasztás veszĂ©lyeire kĂvánta felhĂvni a figyelmet.
Dr. Barna Mária
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031103)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.