A mestersĂ©ges megtermĂ©kenyĂtĂ©s sikeressĂ©gĂ©t akár az Ă©lelmiszerekbĹ‘l származĂł gombatoxinok is befolyásolhatják - hĂvja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Ă©s a Magyar Agrár- Ă©s Élettudományi Egyetem Ăşj tanulmánya. A kutatĂłk a világon elsĹ‘kĂ©nt igazolták penĂ©szgombák által termelt mĂ©reganyagok jelenlĂ©tĂ©t a humán tĂĽszĹ‘folyadĂ©kban Ă©s vizsgálták azok termĂ©kenysĂ©gre gyakorolt hatását.
A Semmelweis Egyetem Ă©s a Magyar Agrár- Ă©s Élettudományi Egyetem (MATE) közös kutatásának cĂ©lja az volt, hogy rávilágĂtson, hogyan befolyásolják a mikotoxinok a tĂĽszĹ‘k fejlĹ‘dĂ©sĂ©t, Ă©s áttĂ©telesen hogyan hatnak a megtermĂ©kenyĂĽlĂ©sre. A vizsgálatba huszonöt lombikprogramban rĂ©szt vevĹ‘ pácienst vontak be, akik tĂĽszĹ‘folyadĂ©k- Ă©s vĂ©rmintáit elemeztĂ©k a leggyakoribb gombatoxinokra. A tĂĽszĹ‘folyadĂ©kban valamennyi vizsgált toxin kimutathatĂł volt, mĂ©g akkor is, ha a vĂ©rmintában nem, vagy alacsonyabb koncentráciĂłban voltak jelen - Ărták.
EredmĂ©nyeink alapján valĂłszĂnűsĂthetĹ‘, hogy a follikuláris folyadĂ©kban jelen lĂ©vĹ‘ gombatoxinok befolyásolják egyes hormonok működĂ©sĂ©t, a petesejtek minĹ‘sĂ©gĂ©t, Ă©letkĂ©pessĂ©gĂ©t, s Ăgy a megtermĂ©kenyĂĽlĂ©st - magyarázza közös közlemĂ©nyĂĽkben Szentirmay Apolka, a Semmelweis Egyetem SzĂĽlĂ©szeti Ă©s NĹ‘gyĂłgyászati Klinikájának szakorvosa, a tanulmány elsĹ‘ szerzĹ‘je.
SzĹ‘ke Zsuzsanna, a MATE Genetika Ă©s BiotechnolĂłgia IntĂ©zet (GBI) tudományos fĹ‘munkatársa, a kutatás társszerzĹ‘je elmondta, hogy multidiszciplináris szemlĂ©letű kutatásokkal, humán- Ă©s agrárterĂĽletek közös eredmĂ©nyeinek segĂtsĂ©gĂ©vel törekednek az ismeretlen eredetű meddĹ‘sĂ©g okainak feltárására: "A szĂĽlĂ©szet-nĹ‘gyĂłgyászat, embriolĂłgia, toxikolĂłgia, biotechnolĂłgia Ă©s az analitika sajátos kihĂvásaival szembesĂĽlve, multidiszciplináris csapatunknak köszönhetĹ‘en Ăşj aspektusbĂłl sikerĂĽlt bepillantást nyerni a tĂĽszĹ‘folyadĂ©k gombatoxinok általi kitettsĂ©gĂ©rĹ‘l Ă©s annak a tĂĽszĹ‘fejlĹ‘dĂ©sre gyakorolt hatásairĂłl"
A mikotoxinok penészgombák által termelt másodlagos anyagcseretermékek, amelyek mérgező tulajdonságokkal rendelkezhetnek. Mezőgazdasági terményekben és feldolgozott növényi és állati eredetű élelmiszerekben egyaránt előfordulhatnak. Megjelenésük és arányuk az éghajlatváltozás hatására folyamatosan emelkedik.
Bizonyos gombatoxinok humánegészségre gyakorolt hatása ismert; például az aflatoxin májdaganatot okozhat. A toxinok befolyásolhatják a hormonrendszer működését is, azonban a humán termékenységgel összefüggésben hatásukat még nem vizsgálták. A meddőség oka sokszor ismeretlen, hátterében a hormonrendszer zavara is állhat.
Az egyik leggyakrabban elĹ‘fordulĂł ösztrogĂ©n-hasonlĂł toxin, a kukoricában is megtalálhatĂł zearalenon, melynek koncentráciĂłja a vizsgálatban összefĂĽggĂ©st mutatott a tĂĽszĹ‘folyadĂ©k ösztradiol-tartalmával. Az eredmĂ©nyek alapján feltĂ©telezhetĹ‘, hogy az ösztrogĂ©n receptorok számának növelĂ©sĂ©n keresztĂĽl a kĂ©t hasonlĂł kĂ©miai szerkezetű vegyĂĽlet egymás hatását erĹ‘sĂti.
A zearalenon az ösztrogĂ©n receptorokhoz kötĹ‘dve csökkentheti a megtermĂ©kenyĂthetĹ‘, Ă©rett petesejtek számát.
A mikotoxin közvetlen DNS-károsĂtĂł, Ă©s oxidatĂv stresszfokozĂł hatással is rendelkezik, ami negatĂvan befolyásolja az embriĂł fejlĹ‘dĂ©sĂ©t.
A beszámolĂł szerint egy másik vizsgált toxin, a nĂ©hány Fusarium penĂ©szgomba által termelt fumonisin B1 kis koncentráciĂłjĂş jelenlĂ©te a tĂĽszĹ‘folyadĂ©kban meglepĹ‘ mĂłdon pozitĂvan hatott a tĂĽszĹ‘sejtek Ă©s a kinyert petesejtek arányára.
"LehetsĂ©ges, hogy valamilyen vĂ©dĹ‘funkciĂłval bĂr; a mindennapokban is ismerĂĽnk penĂ©szgomba származĂ©kot, melyet gyĂłgyszerkĂ©nt szedĂĽnk, ilyen pĂ©ldául a penicillin" - magyarázza Sára Levente, a Semmelweis Egyetem SzĂĽlĂ©szeti Ă©s NĹ‘gyĂłgyászati Klinikájának adjunktusa, a kutatás utolsĂł szerzĹ‘je.
A tĂĽszĹ‘folyadĂ©k összetĂ©tele, a benne találhatĂł komponensek aránya fontos informáciĂłval szolgál a tĂĽszőérĂ©srĹ‘l. A közeget Ă©rĹ‘ bármilyen negatĂv hatás közvetlenĂĽl hathat a peteĂ©rĂ©sre Ă©s a terhessĂ©g kimenetelĂ©re. A gombatoxinok a vĂ©rárambĂłl a tĂĽszĹ‘folyadĂ©kba kerĂĽlhetnek, ahol gyulladást, oxidatĂv stresszt Ă©s hormonzavart okozhatnak - Ărták.
"Tanulmányunk rámutat, milyen szerepet játszanak a környezeti tĂ©nyezĹ‘k a meddĹ‘sĂ©g kialakulásában. További kutatásokkal kiegĂ©szĂtve eredmĂ©nyeink segĂthetnek feltárni a meddĹ‘sĂ©g egyes okait Ă©s megĂ©rteni, pontosan hogyan hatnak a gombatoxinok a nĹ‘i termĂ©kenysĂ©gre" - mondja Sára Levente kiemelve, a kockázatok csökkentĂ©se Ă©rdekĂ©ben a gombatoxin-szennyezĂ©s szorosabb nyomon követĂ©se szĂĽksĂ©ges az Ă©lelmiszerláncban.
(MTI)