A sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi betegellátással az oxiolĂłgia (sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi orvostan) foglalkozik. Számos orvosi szakterĂĽlet mutat nĂ©mi átfedĂ©st az oxiolĂłgiával, elsĹ‘sorban az intenzĂv terápia, a belgyĂłgyászat, a sebĂ©szet Ă©s a baleseti sebĂ©szet.
A sürgős ellátást igénylő esetekre az jellemző, hogy általában hirtelen keletkeznek, és a beteg állapota - beavatkozás hiányában - folyamatosan romlik.
TermĂ©szetes, hogy ide tartoznak a baleseti eredetű sĂ©rĂĽlĂ©sek (pl. lágyrĂ©sz-sĂ©rĂĽlĂ©sek, vĂ©rzĂ©sek, csonttörĂ©sek, Ă©gĂ©sek), a kĂĽlönbözĹ‘ belgyĂłgyászati eredetű betegsĂ©gek hirtelen rosszabbodásai (pl. asztmás beteg fulladásos rohama, szĂvbeteg ritmuszavara vagy infarktusa, magasvĂ©rnyomás-betegsĂ©gben szenvedĹ‘ agyvĂ©rzĂ©se, epilepsziás beteg görcsrohama), a mĂ©rgezĂ©sek, de a hirtelen kialakulĂł hasi kĂłrkĂ©pek (pl. veseköves görcsroham, epekĹ‘kĂłlika, heveny fĂ©regnyĂşlvány-gyulladás, stb.) is.
Az imĂ©nt, a teljessĂ©g igĂ©nye nĂ©lkĂĽl emlĂtett kĂłrfolyamatok többsĂ©ge az idĹ‘ben törtĂ©nĹ‘ laikus vagy szakszerű segĂtsĂ©gnyĂşjtás, orvosi beavatkozás hiányában folyamatosan romlik, a beteg egyre sĂşlyosabb állapotba kerĂĽl, mely vĂ©gĂĽl is vĂ©gleges szervkárosodáshoz, esetleg a beteg halálához vezethet.
KĂĽlön megemlĂtendĹ‘, hogy bizonyos pszichĂ©s kĂłrállapotok, tudatzavarok nemcsak a beteg, hanem a környezete egĂ©szsĂ©gĂ©t is veszĂ©lyeztethetik (pl. agresszĂv, tombolĂł elmebeteg, ittas szemĂ©ly).
A sĂĽrgĹ‘ssĂ©g Ă©s az Ă©letveszĂ©lyes állapot nem minden esetben Ă©s nem teljesen fedik egymást, hiszen egy bokatörĂ©s is sĂĽrgĹ‘s beavatkozást igĂ©nyel - laikusszinten a vĂ©gtag rögzĂtĂ©sĂ©t, esetleg fájdalomcsillapĂtást -, ugyanakkor nem nevezhetĹ‘ Ă©letveszĂ©lyes állapotnak. MásrĂ©szt az idĹ‘s, vĂ©gstádiumĂş, otthonában haldoklĂł beteg Ă©letveszĂ©lyes állapotban van ugyan, de az állapot gyĂłgyĂtásának nincs esĂ©lye, a folyamat nem visszafordĂthatĂł, Ăgy nem a sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi betegellátás terĂĽletĂ©re tartozik.
Sürgősségi állapotról beszélhetünk tehát:
- Ă©letveszĂ©lyben (pl. szĂvinfarktus, lĂ©gzĂ©si elĂ©gtelensĂ©get okozĂł mellkasi vagy sĂşlyos vĂ©rzĂ©ssel járĂł sĂ©rĂĽlĂ©s, szĂ©n-monoxid-mĂ©rgezĂ©s)
- a szervezet vĂ©gleges károsodásához vezetĹ‘ kĂłrfolyamat (pl. agyvĂ©rzĂ©s veszĂ©lyĂ©vel fenyegetĹ‘, kiugrĂłan magas vĂ©rnyomás, a vĂ©gtag vĂ©rellátását sĂşlyosan károsĂtĂł hatás, pl. a verĹ‘eres keringĂ©st elzárĂł vĂ©rrög vagy omlás alá szorult vĂ©gtag)
- tűrhetetlen szenvedés (fájdalom, pl. vesegörcs, epekőkólika)
- közveszélyes állapot (dühöngő elmebeteg vagy részeg) esetén.
A laikus elsősegély és annak jelentősége
A sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi betegellátás korábban már ismertetett szervezeti Ă©s ellátási felĂ©pĂtĂ©sbĹ‘l láthatĂł, hogy a mentĹ‘egysĂ©g helyszĂnre Ă©rkezĂ©sĂ©ig az ott-tartĂłzkodĂł laikusoknak, kellene elvĂ©gezniĂĽk a fent emlĂtett sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi állapotokban a legalapvetĹ‘bb, olykor Ă©letmentĹ‘ beavatkozásokat.
A laikus elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtĂł szerepe azĂ©rt is fontos, mert az irányĂtás az Ĺ‘ bejelentĂ©se alapján kĂĽldi helyszĂnre a mentĹ‘egysĂ©get, Ă©s az állapot sĂşlyosságának tĂ©ves megĂtĂ©lĂ©se idĹ‘vesztesĂ©ghez (pl. nem elegendĹ‘ az esetkocsi, rohamkocsi mozgĂłsĂtására volna szĂĽksĂ©g), vagy Ă©ppen ellenkezĹ‘leg, felesleges, esetleg máshonnan elvont, magasabb kĂ©szĂĽltsĂ©gű technika kivezĂ©nylĂ©sĂ©hez vezethet.
Nem hangsĂşlyozhatĂł elĂ©ggĂ©: a laikus elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtĂł indĂtja el a mentĂ©si folyamatot. Beavatkozása hatással lehet a beteg egĂ©sz további sorsára, esetleg hátralĂ©vĹ‘ Ă©letĂ©re, annak minĹ‘sĂ©gĂ©re, esetleg a bajbajutott Ă©letben maradására.
A laikus elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtás alapvetĹ‘ elmĂ©leti ismeretek meglĂ©tĂ©t feltĂ©telezi, Ă©s azt, hogy a laikus elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtĂł a gyakorlatban is kĂ©pes vĂ©grehajtani bizonyos Ă©letmentĹ‘ beavatkozásokat. Az lenne a legjobb, ha a helyszĂnen több, ilyen irányĂş ismerettel rendelkezĹ‘ szemĂ©ly is lenne. Ehhez a lakosság jelentĹ‘s hányadának rendszeres elmĂ©leti Ă©s gyakorlati kĂ©pzĂ©sen, illetve a megszerzett ismeretek szinten tartására alkalmas tanfolyamokon kellene rĂ©szt vennie.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031001)