Gyermekkoromban, ha náthás voltam, a nagyi megfĹ‘zte a kamillateát Ă©s bármennyire is tiltakoztam az ölĂ©be ĂĽltetett, leterĂtett egy plĂ©ddel Ă©s gĹ‘zölnöm kellett. Nagyon nem szerettem, Ă©s az sem vigasztalt, hogy szolidáris volt velem Ă©s Ĺ‘ is ott izzadt a forrĂł gĹ‘zben, a takarĂł alatt. ValĂłszĂnűleg nem tudta, ahogyan Ă©n sem, hogy aromaterápiával kĂşrálja a náthámat. Persze van ennĂ©l sokkal kellemesebb rĂ©sze is az aromaterápiának. KezdjĂĽk az alapoknál.
Az aromaterápia lĂ©nyege, hogy az illĂłolajok hatĂłanyagai szervezetĂĽnkbe jutva igen jĂłtĂ©kony hatást gyakorolnak. Ezek az anyagok Ă©terikus (illĂ©kony) hatásukat legjobban felmelegĂtett vĂzben fejtik ki, mivel nem oldĂłdnak fel a vĂzben, hanem fokozatosan párolognak. Használatuknak termĂ©szetesen nem a pokrĂłc alatti izzadás az egyetlen mĂłdja.
Stresszoldásra, a pszichikai feszĂĽltsĂ©gek enyhĂtĂ©sĂ©re sokkal kevĂ©sbĂ© intenzĂv, ám annál kellemesebb mĂłdszer javallott: az aromamĂ©cses. Bizonyára mindannyian láttak már ilyet az ajándĂ©kboltokban, sok tetszetĹ‘s megoldás lĂ©tezik, ami közös bennĂĽk, hogy lakásdĂszkĂ©nt Ă©s terápiás kellĂ©kkĂ©nt is használhatĂłak. Az aromamĂ©csesben lĂ©vĹ‘ gyertya (mĂ©cses) melegĂti a fölĂ© helyezett folyadĂ©kot, Ăgy párásĂt Ă©s kellemes illatot varázsol, Ha a mĂ©cses vĂzĂ©be citromfű-, szantálfa-, orgona- vagy rĂłzsaolajat csepegtetĂĽnk, nyugtatĂł, lazĂtĂł hatásĂş illat terjeng majd a szobában.
Az illĂłolajok közĂĽl több, a klasszikus kamilla mellett a kakukkfű, az eukaliptusz, a kajeput Ă©s a fenyĹ‘olaja kĂ©pes enyhĂteni az enyhĂ©bb Ă©s sĂşlyosabb lĂ©gĂşti betegsĂ©gek tĂĽneteit. Itt azonban már nem elegendĹ‘, ha a szobát belengi finom illatuk. GyĂłgyĂtĂł hatásukat leginkább az inhaláciĂł bontakoztatja ki. Tehát marad a 90C fokos fĹ‘zet gĹ‘zĂ©nek – valljuk be – nem tĂşl kellemes belĂ©gzĂ©se. A mĂłdszer megegyezik a nagyi által alkalmazottal: törölközĹ‘ a fejre, edĂ©ny a törölközĹ‘ alá. Arra azonban ĂĽgyeljenek, hogy a vĂzbe csepegtetett illĂłolaj ne legyen tĂşl sok: itt sem Ă©rvĂ©nyesĂĽl a minĂ©l több, annál jobb elve. Akkor megfelelĹ‘ az oldat tömĂ©nysĂ©ge, ha a belĂ©gzĂ©snĂ©l nem lĂ©p fel köhögĂ©si inger, ám a gĹ‘z illata határozottan az illĂłolajra jellemzĹ‘.
LĂ©tezik az illĂłolajoknak egy harmadik, kevĂ©sbĂ© ismert alkalmazási terĂĽlete is. Ki gondolná, hogy aromaterápiával kĂĽzdhetĂĽnk házikedvenceink parazitái ellen is. ĂŤme a recept: bármennyire is tiltakozik kutyánk, macskánk meleg eukaliptusz Ă©s rozmaring olajjal dĂşsĂtott fĂĽrdĹ‘t kell vennie, majd e kĂ©t olaj fele-fele arányĂş keverĂ©kĂ©vel nĂ©hány naponkĂ©nt dörzsöljĂĽk be Ĺ‘ket. Fontos, hogy a szĹ‘r növĂ©sĂ©vel ellentĂ©tes irányban masszĂrozzuk be a keverĂ©ket az állat bundájába. Ezzel az egyszerű mĂłdszerrel könnyen távoltarthatjuk a bolhákat, kullancsokat.
A termĂ©szetgyĂłgyászat hĂveinek tudnia kell, hogy az aromaterápia Ă©s a homeopátiás szerek használata nem fĂ©rnek meg egymással. Alapszabály, hogy a homeopátiás gyĂłgyszer bevĂ©tele Ă©s az illĂłolajok alkalmazása között el kell telnie legalább nĂ©gy Ăłrának.
-práger-
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000101)