A fogászatban manapság már a fogfehĂ©rĂtĂ©s rutineljárásnak számĂt, mĂ©gis Ăşgy gondolom Ă©rdemes - elsĹ‘sorban a laikusok számára - összefoglalni az eljárás lĂ©nyegĂ©t, a kĂĽlönbözĹ‘ mĂłdszerek nyĂşjtotta lehetĹ‘sĂ©geket.
TermĂ©szetesen tudnunk kell azt is, hogy mitĹ‘l alakulnak ki elszĂnezĹ‘dĂ©sek, hisz a betegek legtöbbször csak azt Ă©szlelik, hogy a fogaik sötĂ©tebbek, sárgábbak, szĂĽrkĂ©bbek lettek, vagy esetleg kifejezetten megbarnultak. Ha valaki ilyen panasszal fordul hozzánk, elĹ‘ször is megnĂ©zzĂĽk, hogy a teljes fogazatot Ă©rintĹ‘ problĂ©márĂłl van-e szĂł, vagy pedig csak egyes fogakat Ă©rintĹ‘ gondrĂłl. Az elsĹ‘ esetben ki kell kĂ©rdeznĂĽnk a betegeket arrĂłl, hogy miĂłta Ă©szlelik az eltĂ©rĂ©st. Az okok között szerepelhet bizonyos gyĂłgyszerek szedĂ©se, amit akár az Ă©desanya szedett a terhessĂ©g alatt, akár maga a beteg kisgyermekkorban. Ilyen esetben a kĂ©miai hatĂłanyag károsĂtotta a maradĂł fogakat mĂ©g azok fejlĹ‘dĂ©se során.
Ezt az elváltozást nĂ©ha egĂ©sz fiatal gyerekeken Ă©szleljĂĽk, de szerencsĂ©re ma már ritkább, hiszen ismerjĂĽk e gyĂłgyszerek fogakra kifejtett hatását Ă©s lelkiismeretes orvos már nem Ărja fel ezeket az emlĂtett kritikus idĹ‘szakban. Az is lehet - mĂ©g mindig a teljes fogazatnál maradva -, hogy a fogakat alkotĂł zománc, illetve dentinszövet fejlĹ‘dĂ©si zavara okoz szĂnbeli eltĂ©rĂ©st. Ilyenkor általában szerkezetbeli elváltozásrĂłl is szĂł van, vagyis porĂłzusabbak, törĂ©kenyebbek Ă©s deformáltak is a fogak. Ebben az esetben Ă©rdemesebb kĂĽlönbözĹ‘ vĂ©dĹ‘lakkokkal, szuvasodást gátlĂł anyagokkal ecsetelni Ă©s ha kell, esztĂ©tikai okbĂłl - elsĹ‘sorban a frontfogakra - porcelánhĂ©jat vagy koronát kĂ©szĂteni.
Gyakran tĂşl sok festĂ©kanyagot tartalmazĂł Ă©telek, szĂnezĂ©kek, vagy egyszerűen csak a rendszeres tea-, kávĂ©-, kĂłlafogyasztás okoz barnásfekete elszĂnezĹ‘dĂ©st, a dohányzásrĂłl nem is beszĂ©lve. Ezekben az esetekben - eltĂ©rĹ‘en az elĹ‘bbiektĹ‘l, ahol maga a fog anyagában van a "hiba" -, kĂĽlönbözĹ‘ polĂrozĂłeljárásokkal általában csak a fog felszĂnĂ©t kell rendszeresen letisztĂtani.
Azonban ha a beteg azzal fordul hozzánk, hogy csak egy, vagy nĂ©hány fog elszĂnezĹ‘dĂ©sĂ©rĹ‘l van szĂł, amelyeknek korábban "semmi baja nem volt", akkor kĂ©t dologra gondolhatunk. Az elsĹ‘ - Ă©s leggyakoribb - hogy rĂ©gebben gyökĂ©rkezelt fogak megszĂĽrkĂĽlnek, megbarnulnak, mert vagy a fogelhalás, vagy a gyökĂ©rkezelĂ©s során vĂ©r, elhalt szövetmaradványok pigmentjei, vagy maga a gyökĂ©rtömĹ‘ anyag rakĂłdott le a fog szöveteiben. A másik ok, ha egy fog "szĂ©p csendesen", vagyis tĂĽnetmentesen elhal (pl. a fogat Ă©rt ĂĽtĂ©s, vagy nagy, kiterjedt tömĂ©s miatt), Ă©s a bomlĂł bakteriális termĂ©kek, vagy a bevĂ©rzĂ©s elszĂnezik a fogat.
"FogszĹ‘kĂtĂ©s"
A fogak fehĂ©rĂtĂ©sĂ©nek gyakorlatát már a XIX. század vĂ©gĂ©n leĂrták Ă©s használták is erre a hidrogĂ©n-peroxidot, azt az anyagot, amit tulajdonkĂ©ppen önmagában, vagy kicsit mĂłdosĂtva a mai napig is felhasználunk az eljárás során. Ha teljes fogazatot kell fehĂ©rĂteni, mindig elmondjuk a betegnek, hogy ne Ăşn. "porcelánfehĂ©r", vakĂtĂł fogsort várjon, hanem egy-kĂ©t árnyalattal világosabb, szebb, csillogĂłbb, fehĂ©rebb szĂnt, de mint ahogy a fodrásznál sem lehet mindenki haját egyformán gyorsan Ă©s hatĂ©konyan kiszĹ‘kĂteni, itt is vannak egyĂ©ni kĂĽlönbsĂ©gek.
Az eljárás aszerint változik, hogy milyen erĹ‘ssĂ©gű anyagot használunk, de minden esetben lenyomat Ă©s minta alapján kĂ©szĂtĂĽnk egy átlátszĂł, műanyag sĂnecskĂ©t a beteg fogsorára Ă©s ezt kell megtölteni a fogfehĂ©rĂtĹ‘ anyaggal - átlátszĂł zselĂ© - Ă©s felhelyezni a beteg fogaira. Hogy a zselĂ©vel meg töltött sĂnecskĂ©t mennyi ideig kell hordani, azt rĂ©szben az anyag erĹ‘ssĂ©ge dönti el, rĂ©szben a beteg "teherbĂrása". Legegyszerűbb az az eset, amikor a viszonylag enyhe erĹ‘ssĂ©gű gĂ©lt odaadjuk a betegnek, megtanĂtjuk a sĂn megtöltĂ©sĂ©re Ă©s felhelyezĂ©sĂ©re, amit aztán otthon (általában Ă©jszaka) több Ăłrán keresztĂĽl hord a beteg, 1-2 hĂ©ten át. (TermĂ©szetesen ez idĹ‘ alatt nĂ©hányszor ellenĹ‘rzĂ©sre kell mennie a fogorvosához.) LehetĹ‘sĂ©g van arra is, hogy egy erĹ‘sebb gĂ©llel rövidebb ideig (csak egy-kĂ©t Ăłrán át naponta) tartson a kezelĂ©s, ezt azonban kizárĂłlag a fogorvosi rendelĹ‘ben lehet ellenĹ‘rzĂ©s mellett használni, ezĂ©rt is hĂvjuk "várĂłtermi" fogfehĂ©rĂtĂ©snek.
Olyan mĂłdszer is van, amikor a fogorvos keni fel a zselĂ©t a fogakra Ă©s világĂtja azt meg egy speciális lámpával, aktiválva a fogfehĂ©rĂtĹ‘ anyagot. Ezen utĂłbbit gyökĂ©rkezelt fogaknál, egy-egy fog sötĂ©tebb rĂ©szĂ©nek fehĂ©rĂtĂ©sekor, nehezebb esetekben kezdĹ‘ eljáráskĂ©nt alkalmazzuk. A rendelĹ‘i Ă©s az otthoni mĂłdszer kombinálhatĂł is egymással. PĂ©ldául gyökĂ©rkezelt fogaknál a rendelĹ‘i eljárás után Ăşgy engedjĂĽk el a beteget, hogy a fog koronai rĂ©szĂ©be behelyezĂĽnk a gĂ©lbĹ‘l, azt lezárjuk (ez egy paszta, az anyagot a test saját hĹ‘je aktiválja) Ă©s nĂ©hányszor megismĂ©teljĂĽk az eljárást.
A vĂ©gleges lezárás szĂ©p, fehĂ©r tömĹ‘anyaggal törtĂ©nik, amivel igyekszĂĽnk a fog termĂ©szetes átlátszĂłságát is javĂtani. A rendelĹ‘i eljárásnál mindig speciálisan vĂ©deni kell az Ănyt Ă©s a fog környezetĂ©t egy speciális filmrĂ©teggel. Gyakran alkalmazunk fogfehĂ©rĂtĂ©st, mielĹ‘tt a fogakban kicserĂ©lnĂ©nk, vagy megĂşjĂtanánk a tömĂ©seket, illetve koronát, hidat kĂ©szĂtenĂ©nk, mert 1-2 hĂ©t várakozás után a fogak "beállnak" vĂ©gleges fehĂ©rsĂ©gűre Ă©s akkor ehhez a csillogĂłbb szĂnhez lehet alakĂtani a tömĂ©s Ă©s a pĂłtlás szĂnĂ©t is.
TermĂ©szetesen a fogfehĂ©rĂtĂ©s elĹ‘tt el kell látni a szuvas fogakat, kezelni kell az Ănygyulladást, Ă©s el kell távolĂtani a fogköveket. Többnyire az eljárás semmi kellemetlensĂ©ggel nem jár. Ha azonban valaki valĂłban vakĂtĂł fehĂ©rre szeretnĂ© kicserĂ©ltetni a fogsorát, azt fogpĂłtlással tehetjĂĽk csak meg porcelánhĂ©jak, vagy koronák formájában.
Dr. Szabó Beáta
fog- és szájbetegségek szakorvosa
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030414)