Az ínygyulladásnak abban a szakaszában, amikor az íny már vérzik és duzzadt, még nem jelentkezik fájdalom, ezért sokszor nem is tudatosul a betegben, hogy valami gond van. Ám amennyiben az irritált fogínyt nem kezeljük, az elkezd visszahúzódni, s kialakul az ínysorvadás. A fog és az íny között lévő kötőszövet elpusztul, kis tasakocska alakul ki a fognyak és az íny között. Ha nem teszünk ellene semmit, a gyulladás egyre mélyebbre és mélyebbre terjed, a fog fokozatosan meglazul, és végül ki is eshet.
Hogyan ápoljuk a gyulladt ínyt?
Naponta háromszor alaposan mossunk fogat! Ha az íny vérezni kezd, ne hagyjuk abba, de gyengédebben tisztítsuk tovább.
Legalább naponta egyszer tisztítsuk ki a fogközöket fogselyemmel vagy fogpiszkálóval.
Használjunk lágy sörtéjű fogkefét és kifejezetten az ínygyulladás kezelésére kifejlesztett fogkrémet.
Naponta egyszer – lehetőleg az esti lefekvés előtt – használjunk az ínygyulladás kezelésére alkalmas készítményt.
Lehetőleg félévente keressük fel fogorvosunkat, hogy a kialakuló ínygyulladást időben felismerje és a szükséges kezelést elkezdje.
Míg a felnőtteknél a lepedék miatt kialakult ínygyulladás, addig a gyerekeknél a fogzással járó fájdalom okozhat nehéz időszakot. Hat hónapos kor környékén bújnak elő az első tejfogak, hároméves korra a teljes tejfogállomány kifejlődik. Amikor a fogak áttörik az ínyt, előfordul, hogy a baba nyűgösebb, étvágytalan, gyakran nyúl a szájához. Ilyenkor segíthet egy olyan szájmasszázsgél, amely enyhíti a fogzással járó fájdalmakat.
forrás: Patika Tükör
2007.05.05