A száraz bőr téli ápolása

Hidratáló krémet használó nő
illusztráció (fotó: Getty Images / Unsplash+)

Télen a hideg levegő és a meleg, száraz hőmérséklet a jól fűtött szobában különösen nagy igénybevételt jelent az egészséges bőrűeknek is. Még nagyobb problémát okoz azonban a téli bőrápolás azoknak, akiknek bőre veleszületetten száraz, esetleg ekcémára is hajlamos.

Tudjuk, hogy a felhám legfelső rétege a szaruréteg, amely közvetlenül érintkezik a külvilággal, és amely, az igénybevételtől függően különböző vastagságú. A szaruréteget teljesen elhalt, lapos sejtek alkotják, amelyek szorosan tapadnak egymáshoz és az alattuk lévő rétegekhez. Ezek a szarusejtek víz hatására megduzzadnak, száraz környezetben - tehát száraz levegőjű, fűtött lakásban - kiszáradnak. Ha a szaruréteg sejtjeinek víztartalma tíz százalék alá csökken, létrejön a hámlás, a szarusejtek leválása a bőr felszínéről.

Bőrünk normál hidratációját hivatottak megőrizni a szarurétegben fellelhető úgynevezett nedvességmegkötő faktorok, amelyek a fokozatos elszarusodás folyamán képződnek. A bőr felszínén található egy vékony zsírréteg is, amely faggyúból, szarusejtekből és verejtékből tevődik össze. A bőr "zsírköpenyének" fontos szerepe van a nedvesség megtartásában, és védi a bőrt a nedves anyagok feláztató hatásától is. Ha ezt a lipidréteget eltávolítjuk, például szappanos, meleg vizes mosdással, vagy tisztítószerekkel, mosószerekkel, a szaruréteg víztartalmát is könnyen elveszíti.

A kisgyermekek esetében egyre gyakoribb a gyermekkori ekcéma, amely jelentkezhet már csecsemőkön is, de sok esetben óvodás- vagy kisiskoláskorban észleljük először tüneteit. A bőr az egész testen nagyon száraz, viszket, később a hajlatokban, majd a bőrfelszín más részein is vöröses, körülírt, hámló elváltozások jelennek meg. Tipikus, hogy a tünetek nyáron javulnak, vagy teljesen eltűnnek, a téli hideg beköszöntével pedig megjelennek, kiújulnak.

Szintén jelentős problémát okoz a bőr szárazsága idős korban. Ennek oka az életfolyamatok lassulása, a bőr mirigyeinek és a hámsejtek működésének csökkenése. Ha ehhez még a lakás levegőjének szárító hatása is társul, túlzásba vitt szappanos mosakodással együtt, biztosan számíthatunk a panaszok erősödésére.
Gyakran panaszkodnak az arc és a kéz bőrének kiszáradásáról, kivörösödéséről a téli sportok kedvelői, vagy azok, akik munkájukat szabad levegőn végzik.

Mit tehetünk, hogy télen se száradjon ki a bőrünk?

  • Ne áztassuk testĂĽnket hosszĂş ideig meleg vĂ­zben, fĂĽrdĂ©s helyett inkább zuhanyozzunk!
  • Ne használjunk erĹ‘sen lĂşgos hatásĂş szappanokat, a tusfĂĽrdĹ‘ket rĂ©szesĂ­tsĂĽk elĹ‘nyben Ă©s a bĹ‘r termĂ©szetes zsĂ­rköpenyĂ©t nem károsĂ­tĂł olajfĂĽrdĹ‘ket!
  • Mosogatáshoz, mosáshoz használjunk gumikesztyűt!
  • SĂ­elĂ©s, szánkĂłzás, szabadban vĂ©gzett tevĂ©kenysĂ©g elĹ‘tt kenjĂĽk be bĹ‘rĂĽnket! TĂ©len se feledkezzĂĽnk el a fĂ©nyvĂ©delemrĹ‘l! A fehĂ©r hĂłrĂłl visszaverĹ‘dĹ‘ napfĂ©ny, kĂĽlönösen magas hegyen mĂ©g jobban károsĂ­tja a bĹ‘rt, elĹ‘segĂ­theti a bĹ‘rrák keletkezĂ©sĂ©t.
  • A szárazság kezelĂ©sĂ©re, a bĹ‘r lipidrĂ©tegĂ©nek visszaállĂ­tására legalkalmasabbak azok a kĂ©szĂ­tmĂ©nyek, amelyek termĂ©szetazonos lipideket tartalmaznak.

 

forrás: archívum
(Patika Tükör – 040106)

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölĹ‘k használata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.