A Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat szakemberei egy olyan plazmahajtóművet fejlesztettek ki, amellyel lehetővé válhat, hogy az azzal felszerelt űrhajók egy-két hónap alatt jussanak el a Marsra.
Az MTI-hez eljuttatott közlemĂ©nyĂĽk szerint a plazma rakĂ©tahajtĂłmű laboratĂłriumi prototĂpusa mágneses plazmagyorsĂtĂłn alapul, megnövelt tolĂłerĹ‘ paramĂ©terekkel Ă©s nagy fajlagos impulzussal rendelkezik.
A plazmahajtóművet az oroszországi nukleáris tudományos, mérnöki és technológiai fejlesztésekre irányuló átfogó program keretében hozták létre.
A változtathatĂł impulzussűrűsĂ©gű ĂĽzemmĂłdban a mágnesplazma rakĂ©tahajtás teljesĂtmĂ©nye elĂ©ri a 300 kilowattot. Az ilyen hajtĂłművekkel ellátott űrhajĂł lĂ©nyesen kĂĽlönbözik a kĂ©miai meghajtásĂşaktĂłl. UtĂłbbiak esetĂ©ben az ĂĽzemanyag Ă©s az oxidálĂłanyag Ă©gĂ©sĂ©vel keletkezĹ‘ gáz hajtja az űrhajĂłt.
A plazmahajtĂłmű a töltĂ©ssel rendelkezĹ‘ rĂ©szecskĂ©k kiáramlása során fellĂ©pĹ‘ reakciĂłerĹ‘t használja fel. Ezeket a rĂ©szecskĂ©ket a hajtĂłművön belĂĽl elektrosztatikus tĂ©rrel gyorsĂtják fel. A plazmahajtĂłmű a kĂ©miaival elĂ©rhetetlen sebessĂ©gre kĂ©pes, emellett hatĂ©konyan használja fel a rendelkezĂ©sre állĂł ĂĽzemanyagot, tĂzszeresĂ©re csökkentve a szĂĽksĂ©ges mennyisĂ©get.
Jelenleg a Mars elĂ©rĂ©se a hagyományos hajtĂłművel működĹ‘ űrhajĂłval csaknem egy Ă©vig tartana csupán oda, Ă©s ez a kozmikus sugárzás nagy dĂłzisa miatt veszĂ©lyt jelentene az űrhajĂłsokra. A plazmahajtĂłművek használatával 30-60 napra rövidĂĽlhet az utazás, vagyis lehetĹ‘sĂ©g nyĂlik arra, hogy az űrhajĂłs megtegye az oda-visszautat a Marsra. A prototĂpus elkĂ©szĂtĂ©se a projekt egyik legfontosabb állomása, hiszen ettĹ‘l fĂĽgg, hogy egy ilyen hajtĂłmű használhatĂł lesz-e a jövĹ‘ben az űrbeli nukleáris vontatĂłk esetĂ©ben Ă©s összessĂ©gĂ©ben sikerĂĽl-e csökkenteni az előállĂtás költsĂ©geit" - magyarázta a közlemĂ©nyben Alekszej Voronov, a Roszatom troicki kutatĂłintĂ©zetĂ©nek tudományos fĹ‘igazgatĂł-helyettese.
A kĂ©szĂĽlĹ‘ plazmahajtĂłmű Ă©s más hasonlĂł eszközök prototĂpusának tesztelĂ©sĂ©re kĂsĂ©rleti állomást Ă©pĂtettek Troickban, amelynek kulcsfelszerelĂ©se az a vákuumkamra, amelynek átmĂ©rĹ‘je 4, hossza pedig 14 mĂ©ter.
A kamrát a tervek szerint egyedi, nagy teljesĂtmĂ©nyű vákuumszivattyĂşs Ă©s hĹ‘elvezetĹ‘ rendszerekkel szerelik fel, amelyekkel a világűrbeli körĂĽlmĂ©nyeket tudják szimulálni.
(MTI)