A világon elsőként sikerült életképes magokat nyerni holdtalajban nevelt mustárnövényekből a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) - közölte az intézmény csütörtökön az MTI-vel.
Mint a közlemĂ©nyben felidĂ©ztĂ©k, a NASA nemzetközi ajánlást tett közzĂ© - többfĂ©le paramĂ©ter figyelembevĂ©telĂ©vel -, hogy melyek azok a növĂ©nyek, amelyek valĂłszĂnűleg alkalmasak lehetnek arra, hogy Ă©letben maradjanak a Hold talajával megegyezĹ‘ szerkezetű Ă©s szemcsemĂ©retű talajban, Ăgy a Holdon is. A növĂ©nyeknek számos kitĂ©telnek kell megfelelniĂĽk, ilyen a kis vĂzszĂĽksĂ©glet, az átlagostĂłl nagyobb arányĂş oxigĂ©ntermelĂ©s, a fogyaszthatĂłság, továbbá az is, hogy kösse meg az illĂ©kony szerves vegyĂĽleteket a környezetĂ©ben.
A MATE szakĂ©rtĹ‘i sikeresen bebizonyĂtották, hogy az ajánlott növĂ©nyek sorábĂłl a mustár emelkedik ki leginkább. BiztatĂł eredmĂ©nyeket kaptak arra vonatkozĂłan, hogy a mustármag sikeresen kihajtott Ă©s növekedett minimális vĂz hozzáadása mellett is a holdtalajban.
"Hatalmas felfedezĂ©snek mondhatĂł, hogy a korábbi hidroponikus növĂ©nytermesztĂ©ssel ellentĂ©tben talajban, ráadásul holdtalajban sikerĂĽlt növĂ©nyt termeszteni nĂ©hány csepp vĂz segĂtsĂ©gĂ©vel. Mára eljutottunk odáig, hogy nem kell a magoknak tĂşl nagy segĂtsĂ©g ahhoz, hogy kihajtsanak. Minimális vizet meglĂ©vĹ‘ ásványok bontásával is elĹ‘ lehet állĂtani, ilyen pĂ©ldául a rĂ©z-szulfát, amely hevĂtĂ©sĂ©vel vĂz szabadul fel" - idĂ©zte BarkĂł Györgyöt, a csapatot vezetĹ‘ tudományos fĹ‘munkatársat a közlemĂ©ny.
A MATE kutatĂłi arra is rávilágĂtottak, hogy mindenkĂ©ppen zárt környezet szĂĽksĂ©ges a növĂ©nyeknek ahhoz, hogy sikeresen kifejlĹ‘dhessenek a Holdon, hiszen a sugárzás ellenkezĹ‘ esetben megölnĂ© Ĺ‘ket. EzĂ©rt barlangban vagy hegybe fĂşrt alagĂştban kell gondolkodniuk a kutatĂłknak. A MATE Műszaki IntĂ©zetĂ©ben találhatĂł speciális vitrinben a szakĂ©rtĹ‘k egy ilyen barlang körĂĽlmĂ©nyeit prĂłbálták elĹ‘idĂ©zni a megvilágĂtás Ă©s a hozzáadott vĂz mennyisĂ©gĂ©nek tekintetĂ©ben, kivĂ©ve a nyomáskĂĽlönbsĂ©get.
A kutatók célja nemcsak a növények kihajtatása és életben tartása volt, hanem az is, hogy a folyamat fenntartható legyen, vagyis, hogy a növényekből további magok teremjenek. A mesterséges körülmények között nevelt növények három magot is hoztak. Hasonló körülmények között termett magokkal más még nem rendelkezik, ezért a kutatás világszinten is egyedülálló.
"További fontos kérdéseket szükséges megvizsgálni a három kikelt mag kapcsán. Ilyen például, hogy felvesznek-e mérgező nehézfémeket esetleg a talajból, és ebből adódóan emberi fogyasztásra alkalmasak maradnak-e" - hangsúlyozta Barkó György. A tudományos vizsgálati eredmények az év végére várhatóak.
A kutatĂłkat foglalkoztatĂł másik lĂ©nyeges kĂ©rdĂ©s, hogy a magok űrbe juttatása után törtĂ©nik-e velĂĽk valamilyen változás, pĂ©ldául Ă©letkĂ©pesek maradnak-e az utazást követĹ‘en is. BarkĂł György Ă©s csapata jövĹ‘ Ă©v februárjában egy Falcon 9 tĂpusĂş rakĂ©ta segĂtsĂ©gĂ©vel tervez mustármagokat feljuttatni az űrbe, majd egy orbitális pálya megtĂ©tele után visszajuttatni Ĺ‘ket a Földre.
A kĂsĂ©rletben az indĂtás gyorsulását, illetve az Ăşt során a magokra hatĂł sugárzás hatását vizsgálják a kutatĂłk. Ennek azĂ©rt van jelentĹ‘sĂ©ge, mert Ăgy a szakĂ©rtĹ‘k számára egyĂ©rtelműen kiderĂĽl, hogy nĂ©hány napos Holdig tartĂł utazásra alkalmasak lehetnek-e.
A válaszokat megközelĂtĹ‘leg jövĹ‘ Ă©v április környĂ©kĂ©n kaphatjuk meg, abban az esetben, ha az utazás problĂ©mamentesen zajlik le, Ă©s a hasznos teher egy rĂ©sze - amelyben a magok is vannak - Ă©psĂ©gben visszatĂ©r a Földre .
(MTI)