A szĂvelĂ©gtelensĂ©g több mint 64 milliĂł embert Ă©rint világszerte, Ă©s ahhoz kĂ©pest, mennyire gyakori betegsĂ©g, rengeteg hiedelem Ă©s fĂ©lelem övezi. Hamis feltĂ©telezĂ©sekre hagyatkozni azonban rendkĂvĂĽl veszĂ©lyes lehet, amelyek mind a betegsĂ©g megelĹ‘zĂ©sĂ©t, mind pedig a páciensek gyĂłgyulását, illetve partnerkĂ©nt törtĂ©nĹ‘ egyĂĽttműködĂ©sĂ©t hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött nĂ©hány fontos tĂ©vhit megcáfolásával mindezt elkerĂĽlhetjĂĽk.
1. A szĂvelĂ©gtelensĂ©g azt jelenti, hogy a szĂv leáll
A hirtelen szĂvleállás nem szĂvelĂ©gtelensĂ©g. SzĂvelĂ©gtelensĂ©g esetĂ©n a szĂv tovább működik, azonban a szĂvizom nem megfelelĹ‘ működĂ©se miatt nem tudja Ăşgy pumpálni a vĂ©rt, ahogy kellene. Ennek eredmĂ©nyekĂ©nt a vesĂ©k visszatarthatják a sĂłt Ă©s a vizet, Ă©s az Ăgy felgyĂĽlemlett folyadĂ©k duzzanatot okozhat testszerte, a bokában, a lábfejben, illetve a hasĂĽregben. A tĂĽdĹ‘ keringĂ©sĂ©t megterhelĹ‘ folyadĂ©k lĂ©gszomjat, tartĂłs köhögĂ©st Ă©s sĂpolĂł lĂ©gzĂ©st okozhat.
2. A szĂvbetegsĂ©g csak az idĹ‘seket Ă©rinti
Az, hogy jelenleg milyen Ă©letmĂłdot folytatunk, meghatározĂł hatással van arra, hogy mekkora a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek kialakulásának kockázata Ă©letĂĽnk kĂ©sĹ‘bbi szakaszában. Noha a szĂvbetegsĂ©gek gyakran idĹ‘s korban jelentkeznek, már akár gyermekkorban Ă©s serdĂĽlĹ‘korban elkezdhetnek plakkok felhalmozĂłdni az artĂ©riákban, amelyek kĂ©sĹ‘bb az artĂ©riák elzárĂłdásához vezethetnek. Sajnos egyre többször alakulnak ki szĂvproblĂ©mák fiataloknál Ă©s közĂ©pkorĂşaknál is, kĂĽlönösen, hogy az elhĂzás, Ă©s a 2-es tĂpusĂş cukorbetegsĂ©g is egyre gyakrabban fordul elĹ‘ fiatalabb korban.
3. A szĂvelĂ©gtelensĂ©g gyĂłgyĂthatatlan betegsĂ©g
A szĂvelĂ©gtelensĂ©g egy krĂłnikus betegsĂ©g, amellyel hosszĂş távon egyĂĽtt lehet Ă©lni. Bár a szĂvelĂ©gtelensĂ©g nem gyĂłgyĂthatĂł, ma már számos olyan kezelĂ©s lĂ©tezik, amelyek megfelelĹ‘ Ă©letmĂłdbeli változtatásokkal kiegĂ©szĂtve nagyon hatĂ©konyan csökkentik a tĂĽneteket Ă©s kĂ©sleltetik a betegsĂ©g elĹ‘rehaladását.
4. A szĂvbetegek hamarabb meghalnak
A szĂvbetegsĂ©g nem halálos ĂtĂ©let. Ráadásul ez egy gyűjtĹ‘fogalom, amely a szĂvet Ă©rintĹ‘ állapotok szĂ©les körĂ©t fedi le, beleĂ©rtve az Ă©rrendszeri betegsĂ©geket, pĂ©ldául a koszorúér-betegsĂ©get, a veleszĂĽletett szĂvhibákat, a szĂvritmuszavarokat (aritmiák) Ă©s a szĂvbillentyű-betegsĂ©get. Minden állapotnak megvannak a jellegzetes tĂĽnetei, kezelĂ©si lehetĹ‘sĂ©gei, amelyek befolyásolják a várhatĂł Ă©lettartamot. Továbbá az Ă©letmĂłdbeli döntĂ©sek, a kezelĂ©s sikere Ă©s a kezdeti tĂĽnetek sĂşlyossága mind-mind hatással vannak a beteg Ă©letkilátásaira.
5. Ha a családban elĹ‘fordult szĂvbetegsĂ©g, akkor nincs mit tenni
Noha azok, akiknek a családjában elĹ‘fordult szĂvbetegsĂ©g, valĂłban nagyobb kockázatnak lehetnek kitĂ©ve, rengeteget tehetĂĽnk azĂ©rt, hogy drasztikusan csökkentsĂĽk azt. Többek között Ă©tkezzĂĽnk egĂ©szsĂ©gesen, figyeljĂĽnk oda a koleszterinszintĂĽnkre, mĂ©rjĂĽk rendszeresen a vĂ©rnyomásunkat, tartsuk testsĂşlyunkat normál tartományban, ellenĹ‘rizzĂĽk a vĂ©rcukorszintĂĽnket, kezeljĂĽk a mindennapi stresszt, aludjunk eleget Ă©s hagyjunk fel a dohányzással.
Továbbá ne feledkezzĂĽnk meg a testmozgásrĂłl sem, a fizikailag aktĂvabb emberek kisebb valĂłszĂnűsĂ©ggel kapnak szĂvrohamot vagy szĂ©lĂĽtĂ©st, mĂ©g akkor is, ha genetikailag fennáll náluk a szĂvbetegsĂ©g kockázata. Amennyiben a családi kortörtĂ©net miatt fokozott kockázatnak vagyunk kitĂ©ve, ma már egy kardiolĂłgiai genetikai vizsgálat segĂtsĂ©gĂ©vel kiderĂthetjĂĽk, hogy Ă©rintettek lehetĂĽnk-e örökletesen elĹ‘fordulĂł szĂvbetegsĂ©gben.
6. Csak az egĂ©szsĂ©gtelen Ă©letmĂłdot folytatĂł emberek lehetnek szĂvbetegek
Igaz, hogy ha telĂtett zsĂrokban, transzzsĂrokban Ă©s koleszterinben gazdag az Ă©trendĂĽnk, tĂşl sok alkoholt iszunk, dohányzunk Ă©s nem mozgunk eleget, magasabb kockázatnak tesszĂĽk ki magunkat. Azonban vannak olyan emberek, akik esetĂ©ben minden elĹ‘re meghatározott kockázat nĂ©lkĂĽl alakul ki szĂvbetegsĂ©g, vagy más kezeletlen betegsĂ©gek, többek között magas vĂ©rnyomás, cukorbetegsĂ©g szövĹ‘dmĂ©nyekĂ©nt jelentkezik.
7. Nincsenek tĂĽneteim, Ăşgyhogy biztos jĂłl vagyok
Sok ember nem tapasztal szĂvbetegsĂ©gre utalĂł tĂĽnetet, egĂ©szen addig, amĂg valami komoly dolog nem törtĂ©nik. Nem tudják, hogy szĂvkoszorúér-betegsĂ©gben szenvednek, amĂg az elsĹ‘ mellkasi fájdalmak nem jelentkeznek Ă©s szĂvrohamot kapnak, vagy szĂvĂĽk hirtelen leáll.
8. A szĂvbetegeknek, nem szabad edzeni
Nagyon fontos, hogy amint az orvos engedĂ©lyezi, a szĂvelĂ©gtelensĂ©gben szenvedĹ‘k Ăşjra elkezdjenek mozogni. Ugyanakkor az is fontos, hogy ne vigyĂ©k tĂşlzásba. A megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű, kezelĹ‘orvos által javasolt testmozgás javĂthatja a vĂ©rkeringĂ©st, hozzájárulhat a testsĂşly megĹ‘rzĂ©sĂ©hez, segĂthet a vĂ©rnyomás szabályozásában, Ă©s javĂthatja az általános szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri állapotot.
Az egĂ©szsĂ©ges döntĂ©sek meghozatala, valamint a jelek Ă©s tĂĽnetek ismerete akár Ă©let-halál kĂ©rĂ©s lehet. ProblĂ©ma esetĂ©n kĂ©rjen a lehetĹ‘ leggyorsabban orvosi segĂtsĂ©get. A szakember segĂthet a megfelelĹ‘ kezelĂ©st terv felállĂtásban, hogy szĂve a lehetĹ‘ legjobban működjön, amĂg csak lehet.