Manapság a kötĹ‘szövetre hatĂł eljárások reneszánszát Ă©ljĂĽk – szinte havonta jelenik meg egy Ăşj, többnyire gyĂłgytornászok által használt innovatĂv metĂłdus. Ide tartozik a teljessĂ©g igĂ©nye nĂ©lkĂĽl a kötĹ‘szöveti reflexmasszázs, a Terrier-fĂ©le lágyrĂ©szmobilizáciĂł, a Simons-Travell-fĂ©le trigger- Ă©s tenderpont terápia, az SMR fascia technika, a craniomandibuláris kezelĂ©s, a DEEP metĂłdus, az oro-myofascialis manuálterápia, a Typaldos-fĂ©le fascia disztorziĂłs modell, a Bowen mĂłdszer, vagy Ă©ppen az oszteopátia.
Emellett még sok speciális technika létezik, melyek olykor csupán variációi a felsoroltaknak. A különböző módszerek kidolgozói minden esetben ugyanarra a megfigyelésre alapozták rendszerelméletüket. Eszerint a problémák hátterében a fascia szerkezetváltozásából eredő nyomásfokozódás áll. Ez okoz működési elégtelenséget, illetve kelt fájdalmat az ott lévő fájdalomérző receptorokon keresztül.
Mindegyik szöveti rendellenessĂ©g több technikával is megközelĂthetĹ‘, Ăgy egy problĂ©ma megoldásához több kiindulĂłpont áll rendelkezĂ©sre. A terápiás gyakorlatban többnyire egymással kombinálják a technikákat.
A mĂşlt században Ăşgy gondolták, hogy a kötĹ‘szövet szerepe támasztĂł Ă©s kitöltĹ‘ funkciĂłjával ki is merĂĽl. Az Ăşj kutatások kimutatják, hogy a kötĹ‘szövet kiemelkedĹ‘ fontosságĂş, mert ez minden más szövetnek a közvetĂtĹ‘, jelzĹ‘ Ă©s szabályozĂł közege.
A test minden sejtes kĂ©pzĹ‘dmĂ©nyĂ©t kötĹ‘szövet veszi körĂĽl. Minden egyes struktĂşrát egy kötĹ‘szövetbĹ‘l állĂł pĂłlya (fascia) határol. A belsĹ‘ szerveket – májat, szĂvet, vesĂ©ket, lĂ©pet – borĂtĂł vĂ©kony hártyát savĂłshártyának nevezzĂĽk. Minden csontot a csonthártya, az izmokat az izompĂłlya, a csoportos inakat az ĂnhĂĽvely, mint kötĹ‘szövetes rĂ©teg veszi körĂĽl. A nagyobb struktĂşrákat, mint amilyenek a hasűri vagy mellkasi szervek a hashártya illetve a mellhártya borĂt be.
A kötĹ‘szövetbe ágyazĂłdnak be a hĂrvivĹ‘, táplálĂł Ă©s elszállĂtĂł rendszerek, az erek, a nyirokerek, az idegek. Sem tápanyag, sem oxigĂ©n, sem bomlástermĂ©k vagy hormon, enzim nem juthat át máshol, mint a kötĹ‘szövetek Ăştvonalán. Az informáciĂłk a kötĹ‘szövet kĂ©miai összetĂ©telĂ©tĹ‘l fĂĽggĹ‘en közvetlenĂĽl vagy közvetve hĂrvivĹ‘anyagok Ăştján cserĂ©lĹ‘dnek a messzebb lĂ©vĹ‘ szabályozĂł központokkal.
A kötĹ‘szövet a mechanikai igĂ©nybevĂ©telre viszko-elasztikusan reagál, azaz a megrövidĂĽlĂ©s vagy a megnyĂşlás változĂł állapotait veszi fel. A hĂşzást, nyomást, elcsavarodást a kötĹ‘szövet elektromágneses jelensĂ©gekkĂ© alakĂtja, ezzel is befolyásolva a központi szabályozĂł szerveket. A gyĂłgytorna a mozgásszervrendszeren keresztĂĽl fejti ki hatását elĹ‘bb a kötĹ‘szövetekre, a test minden zugába bejutĂł hártyák Ăştján pedig bármely távoli szervre.
A teljes Ărást itt Ă©rhetik el, ajánljuk figyelmĂĽkbe!
forrás: GYÓGYTORNAPRAXIS.hu