A jó idő beköszöntével a szülők nagy része retteg a gyerekekre leselkedő veszélyektől. A nyarat beárnyékoló események döntő többségét nem a klasszikus értelemben vett balesetek okozzák, hanem a kellő odafigyelés és józan belátás, a megelőzés hiánya.
Az izommunka, azaz a mozgás, szaladgálás, játék fokozott hőtermeléssel és folyadékvesztéssel járnak. A nagy melegben azonban jóval nehezebb a hőleadás, ezért könnyen bekövetkezhetnek a különböző hőártalmak. Ez a hőkimerüléssel kezdődhet, de ha nem vigyázunk, napszúráshoz és – nagyon ritkán – akár hőgutához vezethet, ami életveszélyes is lehet. A gyerekek könnyen belefeledkezhetnek a játékba a tűző napon is, ezért a szülőknek oda kell figyelniük a nap- és hővédelemre, a folyadékpótlásra és az ésszerű határok betartására.
Ha a gyereket a nagy melegben tĂşlöltöztetjĂĽk, esetleg nem adunk neki elegendĹ‘ folyadĂ©kot, az könnyen kiszáradáshoz vezethet. Ennek tĂĽnetei lehetnek a gyengesĂ©g, szĂ©dĂĽlĂ©s, szomjĂşságĂ©rzet, felgyorsulĂł lĂ©gzĂ©s Ă©s pulzusszám, kiszáradt száj, csökkent vizeletmennyisĂ©g. A kiszáradás megelĹ‘zĂ©se Ă©rdekĂ©ben fontos, hogy a szĂĽlĹ‘ figyeljen a megfelelĹ‘ folyadĂ©kbevitelre. Anyatejes babát a nagy melegben sűrűn kell szoptatni, egy Ă©ves korban a folyadĂ©k szĂĽksĂ©glet napi 1 liter, 3-5 Ă©ves korban pedig kb. 1,5 liter. Nagy melegben, kimerĂtĹ‘ játĂ©k vagy sporttevĂ©kenysĂ©g esetĂ©n azonban mĂ©g több, akár kĂ©tszeres mennyisĂ©gű folyadĂ©kra lehet szĂĽksĂ©ge a gyereknek.
Szintén a hőártalmak kategóriájába tartozik a napszúrás, amely a fentiek mellett lázzal, fejfájással, esetenként izomgörcsökkel és hányingerrel is együtt járhat. A legsúlyosabb fokozatot a hőguta jelenti, amely extrém magas, 40 fok feletti lázat, aluszékonyságot, tudatzavart, esetleg eszméletvesztést okozhat.
A fenti tĂĽnetek bármelyikĂ©t Ă©szleljĂĽk is a gyereken, azonnal vigyĂĽk árnyĂ©kba, hűtsĂĽk le vĂzzel, vagy vizes lepedĹ‘vel, itassuk meg bĹ‘ folyadĂ©kkal. Ha állapota engedi, fektessĂĽk le hűvös helysĂ©gben, de folyamatosan tartsuk figyelemmel.
A megelőzés érdekében fontos, hogy nyáron 11 és 15 óra között ne engedjük a gyereket a napra. Szabadtéri elfoglaltság alatt védjük bőrét, hosszú, kényelmes, jól szellőző ruhákkal, napkrémmel, sapkával. Melegben gondoskodjunk folyamatosan a megfelelő mennyiségű folyadék pótlásáról.
A fenti esetek mindegyikĂ©re igaz, hogy enyhĂ©bb esetben otthon is kezelhetĹ‘k, de sĂşlyosabb esetben mindenkĂ©pp orvoshoz kell fordulni, vagy mentĹ‘t kell hĂvni.
A nyár másik nagy veszĂ©lye a napĂ©gĂ©s. Ennek kivĂ©dĂ©sĂ©rĹ‘l – fĹ‘leg kisgyermekek esetĂ©n – szintĂ©n a szĂĽlĹ‘nek kell gondoskodnia. A napĂ©gĂ©s hosszan tartĂł erĹ‘s napfĂ©ny esetĂ©n, az UV sugárzás hatására alakul ki. A gyerekek bĹ‘re sokkal Ă©rzĂ©kenyebb, mint a felnĹ‘ttekĂ©, ezĂ©rt a sugárzással szembeni ĂłvintĂ©zkedĂ©seket komolyan kell venni. Már tavasszal is Ă©rdemes odafigyelni rá, nyáron pedig kötelezĹ‘ a szabadidĹ‘s programok elĹ‘tt a gyereket alaposan bekenni, a bĹ‘rĂ©nek megfelelĹ‘ vĂ©delmet biztosĂtĂł ruhával ellátni. A napĂ©gĂ©sek zöme elsĹ‘ fokĂş Ă©gĂ©si sĂ©rĂĽlĂ©snek tekinthetĹ‘ annak minden kellemetlensĂ©gĂ©vel egyĂĽtt, de sĂşlyosabb esetben akár másodfokĂş Ă©gĂ©s is kialakulhat.
A bĹ‘rdaganatok tĂşlnyomĂł többsĂ©ge összefĂĽggĂ©sbe hozhatĂł a napsugárzással. Mindezek mellett a fehĂ©r, szeplĹ‘s, vĂ©kony bĹ‘r, illetve a családban korábban elĹ‘fordulĂł bĹ‘rdaganat fokozott kockázatot jelentenek, Ăgy ilyen gyermekek esetĂ©ben ajánlott a fokozott elĹ‘vigyázatosság.
K&H Gyógyvarázs nyomán
szakértő: Krivácsy Péter dr.