Bevett Ă©s megalapozott szokás, hogy szĂv Ă©s keringĂ©si betegsĂ©gben szenvedĹ‘knĂ©l az orvos valamilyen acetilszalicilát kĂ©szĂtmĂ©nyt rendel a betegsĂ©g elĹ‘rehaladását illetve kiĂşjulásának kockázatát csökkentendĹ‘.
A hatásmechanizmus jĂłl ismert: az Aszpirin Ă©s „fajtársai” csökkentik a trombociták aggregáciĂłját (a ciklo-oxigenáz enzim gátlása rĂ©vĂ©n), csökkentik a vĂ©r viszkozitását, javul a coronaria erek keringĂ©se, mĂ©rsĂ©klĹ‘dik a Ă©rfalra törtĂ©nĹ‘ koleszterin depozĂciĂł.
Az Aszpirinnak és a többi hasonló hatóanyagú gyógyszernek nem csak az acut myocardialis infarctus és a stroke (agyi érelzáródás ill. vérzés) elsődleges és másodlagos prevenciójában van szerepe, hanem adni kell minden súlyos perifériás érbetegségben szenvedő betegnek is.
DĂłzisuk napi 65-300 mg, az orvos elĹ‘Ărása szerint.
HosszĂştávĂş szedĂ©sĂĽknek lehet kockázata is: arra hajlamosoknál gasztrointesztinális vĂ©rzĂ©st okozhatnak ill fokozhatnak, manifeszttĂ© tehetnek enyhe trombocitopĂ©nia vagy von Willebrand betegsĂ©g elĹ‘idĂ©zte kisfokĂş vĂ©rzĂ©kenysĂ©get, károsĂthatják a vesĂ©t, melynek során (szabad szemmel nem láthatĂłan) vĂ©r kerĂĽlhet a vizeletbe (vörösvĂ©rtestek).
Olyan kutatási eredmĂ©nyek is napvilágot láttak, melyek szerint az acetilszalicilsav kis dĂłzisĂş, hosszĂştávĂş szedĂ©se vĂ©delmet jelenthet gasztrointesztinális daganatok kialakulásával szemben (a hatást a prosztaglandin szintĂ©zisĂ©nek gátlására vezetik vissza). Sajnos – egy a közelmĂşltban lezárult vizsgálat szerint – napi rendszeressĂ©gű, hosszĂştávĂş szedĂ©se nĹ‘knĂ©l fokozza a kockázatát a hasnyálmirigyrák kialakulásának. A kockázat fokozĂłdása szerencsĂ©re csekĂ©ly, Ăgy indokolt esetekben náluk sem lehet ez ellenjavallata az acetilszalicilátok szedĂ©sĂ©nek.
(–VBE–)
2003.11.17