"Minden ember a maga korlátozott módján éli meg a szeretetet és nem gondol arra, hogy fájó konfliktusainak köze lehet a szeretettel kapcsolatos tudása hiányosságához." A szeretetre való képesség mindannyiunkban ott rejlik, ám hogy mennyire engedjük kibontakozni, az nagymértékben tőlünk függ.
A szeretet fogalmának a pontos körĂĽlĂrása szinte lehetetlen, hisz bármely meghatározás csak töredĂ©kesen adhatja vissza a szĂł Ă©rtelmĂ©t, csonkĂtva annak jelentĂ©sĂ©t. Jelenthet egyszerre eksztázist, örömöt, csalĂłdást, racionális Ă©s irracionális állapotot. Számos dolog megfogalmazásánál használhatjuk, számtalan konkrĂ©t esetet idĂ©zve prĂłbáljuk körvonalazni a szeretet termĂ©szetĂ©t, tartalommal megtöltve a tĂşl gyakran használt, Ă©ppen ezĂ©rt kiĂĽresedett fogalmat. Ha megprĂłbáljuk mĂ©gis meghatározni, fennáll a veszĂ©ly, hogy a meghatározás tĂşlságosan ködös vagy homályos lesz.
Honnan ered, min alapszik a szeretet?
A hiten, a bizalmon Ă©s az elfogadáson. Eric Fromm szavait idĂ©zve "szeretni annyi, mint feltĂ©tel nĂ©lkĂĽl rábĂzni magunkat valakire, teljesen odaadni magunkat abban a remĂ©nyben, hogy szeretetĂĽnk szeretetet hoz lĂ©tre a szeretett szemĂ©lyben". Ezt kimondani nagyon egyszerűnek tűnik, de a mindennapi gyakorlatban rendkĂvĂĽl nehĂ©z megvalĂłsĂtani. Kevesen vannak közöttĂĽnk, akik annyira erĹ‘sek, megĂ©rtĹ‘ek, bizakodĂłak, hogy feltĂ©tel nĂ©lkĂĽl kĂ©pesek adni.
Ez nem meglepĹ‘, hisz gyermekkorunktĂłl fogva arra neveltek bennĂĽnket, hogy erĹ‘feszĂtĂ©seinkĂ©rt jutalmat várjunk. A munkáért megfelelĹ‘ fizetĂ©st kapjunk, kĂĽlönben otthagyjuk állásunkat, ha idĹ‘t, energiát fektetĂĽnk valaminek az elvĂ©gzĂ©sĂ©re, mindig dicsĂ©retre vagy sikerĂ©lmĂ©nyre számĂtunk, kĂĽlönben legközelebb nem csinálunk semmit. Ezek alapján a tanulás egyetlen motiválĂł tĂ©nyezĹ‘je sokszor a jutalom. Pedig az ember egyetlen esĂ©lye mĂ©gis a szeretet. Szeretni mĂ©gsem könnyű.
Hol hibázunk, mit vétünk el? Ha nem sikerül fejleszteni a szeretetre való képességünket, annak az lehet a következménye, hogy mesterségesen hozunk létre akadályokat vagyis ürügyet, kifogást találunk arra, hogy megtagadhassuk a szeretet adását, elfogadását. Ha beleesünk ebbe a csapdába, megfosztjuk magunkat attól, hogy emberi mivoltunkban valaha is kiteljesedjünk.
Ezer okot találhatunk arra, hogy a szeretetre valĂł kĂ©ptelensĂ©gĂĽnket rajtunk kĂvĂĽl állĂł okokra hárĂtsunk. Ezzel aztán fel is mentettĂĽk magunkat a változtatás alĂłl. Vannak emberek, akik szinte egĂ©sz Ă©letĂĽkön át ilyen önigazolás mögĂ© rejtĹ‘znek. Nem veszik Ă©szre, hogy az ilyen magatartás szorosan összefĂĽgg azzal, hogy kĂ©ptelenek komoly kapcsolatokat kialakĂtani Ă©s az Ă©lmĂ©nyeket teljessĂ©gĂ©ben átĂ©lni.
Sajnos, felnőttként is hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az élet arról szól, hogy jutalomért tegyünk dolgokat.
A különféle alkalmakra, ünnepekre egyre drágább ajándékokat vásárolunk, csupán azért, hogy az emberek szeressenek, elkerüljük az érzelmeink és szeretetünk kimutatását. Tragikus, hogy keményen dolgozunk azért, hogy szeretetet vegyünk.
Pedig a szĂve mĂ©lyĂ©n mindenki Ă©rzi, tudja, hogy mennyire igaz az alábbi idĂ©zet:
"Az embernek nincs más választása, mint szeretni. EllenkezĹ‘ esetben kĂnzĂł magány, pusztulás Ă©s kĂ©tsĂ©gbeesĂ©s a sorsa."
Dr. Nemes Rozália
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060328)