Szervi és pszichés okok
Az erekciós diszfunkció - merevedési zavar - világszerte legalább 152 millió férfit érint. Európában 31 millióan szeretnék férfiasságukat visszakapni. Magyarországon csaknem 1 millió férfi - erekció hiányában - képtelen ugyanennyi nőnek szerelmet adni...
A magyar férfiak 47 százaléka életminőségére negatívan ható szexuális problémával küzd. A nagyobb gond az, hogy csupán 9 százalékuk kér segítséget orvostól, pszichológustól.
Az andrológia, a férfiakkal foglalkozó orvostudomány az utóbbi 25 esztendőben a szexuális zavarok diagnosztikájában és terápiájában óriási lépést tett: a merevedés mechanizmusát az addigiaknál jobban megismerte, s ez sikeresebb gyógyításhoz vezetett. A hímvessző merevedése rendkívül bonyolult fiziológiai folyamat, hátterében hormonális és idegi szabályozás, összerendezett működés áll. Az orvostudomány sokáig a merevedési zavart a pszichológia körébe utalta, majd a fiziológiai ismeretek bővülésével végre lehetővé vált a különböző okokra visszavezethető impotencia csoportosítása (hormonális, pszichés, neurogén, vérnyomás, izomműködés, illetve vegyes eredetű).
A merevedési zavarral összefüggő esetek 80 százaléka szervi okokra vezethető vissza, mint például szív-érrendszeri megbetegedések és a diabétesz, a fennmaradó 20 százalék kialakulásáért viszont a pszichológiai faktorok a felelősek. Az esetek többségében a merevedési zavar kialakulásában mindkét tényező szerepet játszik. Az erekciós zavar az erekció kezdetének, illetve fenntartásának a képtelensége, amit általában érrendszeri károsodás, idegrendszeri rendellenességek, gyógyszerek, a hímvessző rendellenességei, vagy a nemi érdeklődést befolyásoló lelki problémák okoznak. A testi okok gyakoribbak idősebbek körében, a lelkiek viszont inkább a fiatalabb férfiaknál fordulnak elő.
Noha az impotencia a kor előrehaladtával gyakoribb, mégsem az öregedés része, bár míg a 65 éves férfiak csaknem fele, addig a 80 esztendősök háromnegyede impotens. A pszichés eredetű impotencia leggyakrabban a fiataloknál alakul ki. Ok lehet a tapasztalatlanság, a sikertelenség és az ennek nyomán fellépő gátlás. Szorongó, kiegyensúlyozatlan személyiségnél gyakoribb a jelenség. A tapasztalatok szerint a legnehezebb az első lépést megtenni, pedig általában elég egyetlen jelzés az orvos felé: "doktor úr, valami nincs rendben a házaséletemmel." Az esetek többségében a szakember megfelelő megoldást talál a problémára.
A merevedési zavaroknak világszerte új és egyre eredményesebb a kezelése. Az impotencia általában sebészi beavatkozás nélküli eljárásokkal, illetve színekben egymástól is jól megkülönböztethető, kék, sárga, narancssárga vagy piros patikaszerekkel kezelhető. A választandó kezelés fajtája az impotencia okától és az illető életvitelétől függ. Mivel a merevedési zavarral küszködő férfiak többsége érbeteg is, ezért néhány szempontot nem szabad figyelmen kívül hagyni. Aki folyamatosan nitrátkezelésben részesül, az csak a piros tablettát kaphatja. Azoknál a férfiaknál, akik sokféle gyógyszert szednek, célszerű olyan készítményt választani, amelyik nem lép kölcsönhatásba más gyógyszerekkel, és minél rövidebb ideig terheli a szervezetet.
Mindenki tisztában van azzal, hogy az igazán hatékony gyógyszereknek általában mellékhatásai is vannak. Ez igaz a merevedési zavarok kezelésére szolgáló készítményekre is, bár ezek mellékhatásai ritkán jelentkeznek, és általában enyhék. Az egyiktől hányingere lehet a betegnek, másoktól kipirul az arca vagy fájhat a feje. Ráadásul ez rövidebb vagy hosszabb ideig tarthat, attól függően, meddig terheli a gyógyszer a szervezetet, illetve hogyan reagál a szervezet az adott hatóanyagra.
A különböző készítmények hatásai, mellékhatásai, alkalmazhatóságuk jelentősen eltérhetnek egymástól. A helyes döntéshez szakemberre van szükség. Bízzunk az orvosainkban, és forduljunk hozzájuk bizalommal, hiszen az esetek nagy többségében a merevedési zavarok eredményesen kezelhetőek.
Krasznai Éva
forrás: archívum
(Patika Tükör – 040201)