A jĂłga indiai lĂ©gzĹ‘-, szellemi Ă©s meditáciĂłs gyakorlatrendszer, mely a hinduizmusban a megismerĂ©s gyakorlati Ăştját segĂti. A hinduk szerint az Ă©let tele van vágyakkal, a vágyak viszont szenvedĂ©st okoznak, akár teljesĂĽlnek, akár nem.
A szenvedĂ©stĹ‘l csak a baj gyökerĂ©nek megsemmisĂtĂ©sĂ©vel szabadulhatunk meg. A baj gyökere a helyes tudás hiánya, a tudatlanság, a tĂ©vismeret, a tĂ©vhit, amelyek megszĂĽntetĂ©se vezethet el a helyes tudáshoz.
A jĂłga nemcsak testedzĹ‘ tornagyakorlatokbĂłl, aszkĂ©zisbĹ‘l Ă©s a BrahmanrĂłl valĂł elmĂ©lkedĂ©sbĹ‘l áll, hanem a koncentrálĂłkĂ©pessĂ©g magas szintre fejlesztĂ©sĂ©bĹ‘l is, mely megkönnyĂti a megismerĂ©st, a helyes tudást.
A jĂłga eredetileg egy olyan állapot elĂ©rĂ©sĂ©re törekszik, mely fĂĽggetlenĂti az embert a földi világtĂłl, szabad áramlást biztosĂtva a kozmikus energia számára. A jĂłga egyes elemeit a buddhizmus Ă©s a dzsainizmus is beĂ©pĂtette rendszerĂ©be, kĂĽlönbözĹ‘ változatai más Ă©s más vallási igĂ©nyeket elĂ©gĂtenek ki.
A legismertebb, Nyugaton is elterjedt formája a Hatha jóga, melynek gyakorlásával légzésünk egyenletessé válik, lelkünk megnyugszik, vidámság, energia, erő önti el testünket.
A Ha-nak pozitĂv tartalma van, az energiát, a napot stb. jelenti, mĂg a Tha Ă©ppen az ellenkezĹ‘jĂ©t, a holdat, a hideget, a negatĂv dolgokat jelöli. A Hatha szerint ahhoz, hogy elĂ©rjĂĽk a lelki nyugalmat, elĹ‘ször meg kell tanulnunk a helyes lĂ©gzĂ©st, csak a szabályozott lĂ©gzĂ©s nyugtatja meg teljes mĂ©rtĂ©kben a lelket.
A kĂĽlönbözĹ‘ testedzĹ‘ gyakorlatokkal, testtartásokkal más Ă©s más hatást lehet elĂ©rni, pl. az állva vĂ©gzett gyakorlatok erĹ‘t adnak, erĹ‘sĂtik az izomzatot, serkentik a vĂ©rkeringĂ©st, jĂłtĂ©konyan hatnak az emĂ©sztĂ©sre. A kifordĂtott testhelyzetben vĂ©gzett torna fejleszti a lelki erĹ‘t, az ĂĽlĹ‘- Ă©s fekvĹ‘gyakorlatok pedig pihentetnek.
A jógában használt testtartások (asanák), mint pl. a fa, a lótuszülés nemcsak a testet mozgatják meg, a fizikai állóképességet növelik, hanem a bőrre, szövetekre, sejtekre, mirigyekre is jó hatással vannak. A rendszeresen, naponta végzett jógagyakorlatokkal életünk kiegyensúlyozottabbá, egészségesebbé válhat.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021004)