A strabizmus kancsalságot jelent. KancsalságrĂłl akkor beszĂ©lĂĽnk, ha a szem nĂ©zĹ‘vonalai nyugalmi helyzetben, távolra tekintĂ©skor nem párhuzamosak. Azt a szemet szoktuk kancsalnak nevezni, amelynek nĂ©zĹ‘vonala nem a rögzĂtett tárgyra irányul.
Amblyopiának a tompalátást nevezzük. Ez gyermekkorban, s csak akkor alakul ki, ha a két szemben keletkezett képek között jelentős differencia van, ezért az agy nem tudja azokat "összeolvasztani", együtt érzékelni. A zavaró képekről az agy egy idő után nem vesz tudomást, a zavaró képeket küldő szemet mintegy "letakarja". A szem látásélessége ezután rohamosan csökken. Ez egyaránt lehet a kancsalság oka és következménye. 5-6 éves koron túl az amblyopia megszüntetésére alig van reális lehetőség.
A kancsalság Ă©s tompalátĂłság gyĂłgyĂthatĂł, ha idejekorán felismerik Ă©s cĂ©ltudatosan, folyamatosan kezelik. SegĂteni csak 5-6 Ă©ves kor elĹ‘tt, maximálisan szoros orvos-szĂĽlĹ‘ kapcsolat mellett, folyamatos kezelĂ©ssel lehet.
Már Hippokratész is megfigyelte, hogy a kancsalság, vagy az arra való hajlam örökölhető. Az öröklésmenet tényezői azonban napjainkban sem ismertek. Tisztázatlan a kancsalság keletkezésének biztos oka, a klinikai képet számos külső körülmény képes megváltoztatni.
A gyermekkorban elĹ‘fordulĂł kancsalságok zöme az Ăşn. kĂsĂ©rĹ‘ kancsalság. 2-4 Ă©ves kor között kezdĹ‘dik. Okai sokfĂ©lĂ©k lehetnek.
FĂ©lszemes kancsalság esetĂ©n - amikor mindig az egyik Ă©s mindig ugyanaz a szem kancsal - a gyermekeknek csak a másik, a nem kancsal szemĂ©n alakul ki kifogástalan látás. A fixálĂł szem kĂ©pe az Ă©leslátás helyĂ©re esik, mĂg a kancsalĂtĂł szemen ugyanez a kĂ©p más, az elĹ‘bbivel nem identikus pontra kerĂĽl. Ennek folytán kettĹ‘s látás áll elĹ‘, ami a tájĂ©kozĂłdásban zűrzavart okoz.
A gyermek nyűgös, sĂrĂłs, botladozik, elesik. (KettĹ‘s látásrĂłl ritkán beszĂ©l!) Kezdetben fĂ©l szemĂ©vel hunyorog, kompenzálĂł fejtartást vesz fel - fejĂ©t ferdĂ©n, elfordĂtva tartja, esetleg állát emeli ", vĂ©gĂĽl Ăşgy prĂłbál magán segĂteni, hogy a kancsalĂtĂł szem kĂ©pĂ©t elnyomja. A tartĂłs kĂ©pelnyomás a kancsal szem látásĂ©lessĂ©gĂ©t hátrányosan befolyásolja (kialakul az amblyopia), Ă©s egy idĹ‘ mĂşlva arra is kĂ©ptelennĂ© válik, hogy a jĂł szem eltakarása után a fixálni kĂvánt tárgyra tekintsen. VáltakozĂł kancsalság esetĂ©n mindkĂ©t szem jĂłl fixál, de nem egyidejűleg, s kĂ©t szem felváltva kancsalĂt.
A kĂsĂ©rĹ‘ kancsalság a vĂzszintes sĂkben a leggyakoribb. Lehet összetĂ©rĹ‘ vagy szĂ©ttĂ©rĹ‘. ElĹ‘fordul azonban, hogy a kĂ©t szem között magassági eltĂ©rĂ©s van. Ilyenkor a kancsalság lefelĂ© vagy felfelĂ© tĂ©rĹ‘.
Távolra a jĂł látásĂ©lessĂ©gű szemek alkalmazkodás nĂ©lkĂĽl tekintenek Ă©s csak közelre veszik igĂ©nybe alkalmazkodási kapacitásukat. Bizonyos korrigálatlan látáshibák esetĂ©n az egyĂ©n alkalmazkodĂłkĂ©pessĂ©gĂ©t erĹ‘sen igĂ©nybe vĂ©ve távolra is Ă©lesen láthat. Az alkalmazkodás - reflexesen - a szemek összetĂ©rĂtĂ©sĂ©vel is jár, ilyenkor a kancsalság kezdetben csak átmeneti (fĹ‘leg fáradáskor "csĂşsznak össze" a szemek), majd állandĂłsul.
Ha a kĂ©t szem közĂĽl csak az egyik gyenge látásĂş, vagy mindkettĹ‘ az, de valamelyik sokkal inkább, mint a másik, Ăşgy a szem ideghártyáján eltĂ©rĹ‘ nagyságĂş vagy Ă©lessĂ©gű kĂ©pek keletkeznek, ami a fĂ©lszemes kancsalságnál leĂrt eredmĂ©nyre vezet.
Az amblyopia visszafejleszthetĹ‘. A jĂł látásĂş szem eltakarásával a tompa látásĂş szemet munkára kĂ©nyszerĂtjĂĽk, Ăgy látóélessĂ©ge javulhat. A kancsalság kezelĂ©se során alapvetĹ‘ cĂ©l a kĂ©tszemes egyĂĽttlátás helyreállĂtása Ă©s a kozmetikai rekonstrukciĂł, vagyis a párhuzamos vagy közel párhuzamos szemállás elĂ©rĂ©se. A kezelĂ©s során elengedhetetlen a megfelelĹ‘ szemĂĽveg elĹ‘Ărásszerű, rendszeres viselĂ©se az amblyopia megszĂĽntetĂ©se Ă©s szĂĽksĂ©g esetĂ©n a maradĂ©k kancsalsági szög műtĂ©ti megszĂĽntetĂ©se.
Ahhoz, hogy a két szem harmonikusan együtt működjön, az szükséges, hogy mindkét szem azonos irányba tekintsen. Ezt a feladatot a külső szemizmok látják el. Szemenként 6-6 külső szemizom van, ezek állandó működésben, úgynevezett dinamikus egyensúlyban vannak, alvás közben is. Az egyenes előre tekintés - a nyugalmi szemállás - is a szemizmok bizonyos mértékű feszülésének, tónusának következménye. A szemek együttes mozgása, valamely irányba tekintése során az egy irányba ható izmok egyenlő mértékben húzódnak össze, a velük ellentétesen működők pedig egyenlő mértékben lazulnak el.
Ha egy vagy több szemizom működése bénulás következtében hirtelen felfüggesztődik, akkor a szem mozgása korlátozottá válik, abba az irányba nem tud elmozdulni, amerre a bénult izom vitte volna. Ekkor az ellentétesen ható izmok túlműködése tapasztalható. A kancsalság szöge ilyen esetben változó. Vezető tünet a hirtelen fellépő kettős látás. A képek távolsága egymástól - a bénult izom irányába tekintve - növekszik. A hibás térérzékelés miatt a beteg szédül, bizonytalanul mozog.
A bĂ©nulásos kancsalság lehet veleszĂĽletett, de többnyire szerzett betegsĂ©g. Oka leggyakrabban koponyacsonttörĂ©s, agyvelĹ‘- vagy agyhártyagyulladás, vĂ©rzĂ©sek, mĂ©rgezĂ©sek, daganatok, Ă©relmeszesedĂ©s, övsömör. A kezelĂ©s elsĹ‘ lĂ©pĂ©sekĂ©nt a bĂ©nult izmĂş szemet ki kell kapcsolni (el kell takarni) Ă©s a beteget haladĂ©ktalanul orvoshoz kell kĂsĂ©rni. A szemizombĂ©nulás ritkán gyĂłgyul teljesen, a kancsalság rendszerint maradandĂł, bár szöge csökkenhet. Bizonyos esetekben műtĂ©ti megoldásra is sor kerĂĽlhet.
Dr. Kabai Magdolna
szemész szakorvos
forrás:archĂvum
(Patika Tükör – 011201)