Egy kĂnai közmondás szerint a házasságok fĹ‘ baja az, hogy nem a vĂ©gĂ©n kezdĹ‘dnek, mert ha Ăgy lenne, akkor a legtöbb nász soha nem jött volna lĂ©tre.
NemisĂ©gĂĽnk egĂ©sz Ă©letĂĽnket meghatározza. A baba szĂĽletĂ©sekor az anya elsĹ‘ kĂ©rdĂ©se: fiĂş vagy lány a gyerek? A nemisĂ©g nemcsak biolĂłgiailag kötött, hanem a kĂĽlönbözĹ‘ normák, szabályok Ă©s elvárások miatt a társadalmi szerepekben is meghatározott. KoronkĂ©nt Ă©s kultĂşránkĂ©nt eltĂ©rĹ‘ pszichĂ©s nemi magatartást tartottak kĂvánatosan nĹ‘iesnek, illetve fĂ©rfiasnak. Ezeket az Ărott Ă©s Ăratlan szabályokat a neveltetĂ©sĂĽnk, a családi Ă©s a környezeti hatásokkal sajátĂtjuk el. A biolĂłgiai Ă©s társadalmi lĂ©tĂĽnkbĹ‘l adĂłdĂł tulajdonságainkat, magatartás mintáinkat kamaszkorunkra nemi azonosságtudatkĂ©nt rögzĂtjĂĽk, szemĂ©lyisĂ©gĂĽnk, önĂ©rtĂ©kelĂ©sĂĽnk rĂ©szĂ©vĂ© tesszĂĽk.
Napjaink asszonyának nemcsak nĹ‘i vonzerejĂ©re, hanem a felesĂ©g, az anya, a dolgozĂł nĹ‘ szerepĂ©re is szĂĽksĂ©ge van, melyhez a pszichĂ©s rugalmasság Ă©s teherbĂrás nĂ©lkĂĽlözhetetlen kellĂ©k. De a nĹ‘i lĂ©t csak a másik nemhez valĂł harmonikus kapcsolat által lesz tökĂ©letes, Ă©s e harmĂłnia Ĺ‘rzĂ©se a legnehezebb nĹ‘i feladat. Noha a kapcsolat mindig kĂ©tszereplĹ‘s, ám a játĂ©kban a nĹ‘ kezĂ©ben van a "karmesteri pálca".
A fiĂşknak megmondják, hogyan viselkedjenek a lányokkal, mikĂ©nt figyeljenek rájuk, de a "gyengĂ©bbik nemnek" a "teremtĂ©s koronáival" valĂł törĹ‘dĂ©st nem okĂtják. A háziasszonyi szerepre meg az anyaságra viszont tĂ©nyleg felkĂ©szĂtik Ĺ‘ket. Csakhogy a felesĂ©gszerepet a fĂ©rjjel valĂł törĹ‘dĂ©ssel azonosĂtják, s nem törĹ‘dnek azzal, hogy a fĂ©rfiak zöme nem a tiszta ruháért, a jĂł kosztĂ©rt választ asszonyt, hanem a rá figyelĹ‘, neki szĂ©p leányt veszi el, azt, aki mellett fĂ©rfinak Ă©rezheti magát.
Akár tiltakoznak, akár nem az "erĹ‘sebb nem kĂ©pviselĹ‘i", igazábĂłl a nĹ‘kön mĂşlik, hogy milyen az otthon lĂ©gköre, hangulata. Az anyuka által kĂ©nyeztetett fiĂşcska megszokta, hogy a mama mindenben a kedvĂ©t keresi, majd fĂ©rfikĂ©nt ugyanezt várja el a felesĂ©gĂ©tĹ‘l is. AmĂg tart a szerelem, nincs gond, megkapja mindazt, amire vágyik. De csak addig, amĂg a világra nem jön az utĂłd, akit az anyja hevesebben dĂ©delget, mint ahogyan egykoron szerelmes párjával tette. ĂŤme ismĂ©t egy, a nĹ‘ által alakĂtott másik szerep. Mi lesz az addig agyonbabusgatott fĂ©rjjel? JĂłl jár, ha a nĹ‘ben lĂ©vĹ‘ tömĂ©ntelen szeretet morzsáibĂłl csipegethet. Van igazság abban a nĂ©pi bölcsessĂ©gben, hogy az apa gyakorta fĂ©ltĂ©keny a gyermekĂ©re. A szegĂ©ny fĂ©rj ezĂ©rt nem ĂtĂ©lhetĹ‘ el, hiszen az imádott, Ă©rte rajongĂł nĹ‘ Ă©rzelmeit már másnak adja. AzĂ©rt az igazsághoz tartozik, hogy szerencsĂ©re sokaknál az anyaság a fĂ©rfi-nĹ‘ kapcsolatnak nem gátja, inkább kovásza.
A házasságokban gyakori, hogy a gyermek szĂĽletĂ©se az addig harmonikus szexuális Ă©letet is felborĂtja. A nĹ‘ a korábbiaknál elfoglaltabb, anyakĂ©nt sokat szorong a kicsi miatt. A vĂ©geredmĂ©ny pedig az, hogy a baba a házastársi ágyban "landol", a fĂ©rj meg ettĹ‘l fĂ©rfikĂ©nt befuccsol. A nĹ‘ termĂ©szetesen ezzel alapvetĹ‘ hibát követ el, hiszen normális esetben a gyermek - egyebek között - a házasságot csak erĹ‘sĂti, nem szĂ©tzĂĽlleszti. Normális esetben az anyaság nem zavarhatja meg a nĹ‘i szerepet, hiszen a kicsinek az apja is kell.
Sokan állĂtják, hogy a nĹ‘k szexuális Ă©lete Ă©rzĂ©kenyebb, mint az ellenkezĹ‘ neműekĂ©. Csakhogy ez nem igaz, hiszen a fĂ©rfiak is nagyon Ă©rzĂ©kenyek, csak máskĂ©nt. A nĹ‘k a másik nemnĂ©l jobban vágynak a gyöngĂ©dsĂ©gre, a mindennapok hangulatában is ennek örĂĽlnĂ©nek. A fĂ©rfiak viszont ugyanezt az ágyban szeretnĂ©k megkapni. Ha semmi, vagy csak kevĂ©s szeretet adatik meg nekik a szerelmeskedĂ©s során, fizikailag ugyan kielĂ©gĂĽlnek, mĂ©gis örökkĂ© a szexre gondolnak. Közben maguk kevĂ©s ötlettel gazdagĂtják a szerelmi csatározást, Ăgy nem csoda, ha a társuk kielĂ©gĂtetlen marad. A nĹ‘k szexuális kielĂ©gĂĽlĂ©se elsĹ‘sorban Ă©rzelmeik fĂĽggvĂ©nye. ElengedettsĂ©gĂĽket sok minden befolyásolhatja, mint pĂ©ldául a pár közötti harmĂłnia, vagy - ki gondolná - a menstruáciĂłs ciklus, stb. Sokaknál a menzeszt követĹ‘en csökken a libidĂł, ugyanakkor nĹ‘ a kĂ©sztetettsĂ©g a közĂ©pidĹ‘ben. MindkettĹ‘ a kielĂ©gĂĽlĂ©st befolyásolĂł tĂ©nyezĹ‘.
Döbbenetes tĂ©vhit, ami sokakat korán impotenssĂ© tesz, nĹ‘ket meg elhanyagolttá, hogy a nemi Ă©let az ifjĂşságnak jár, negyvenen tĂşl a szex nem illik, nem valĂł, felesleges idĹ‘pocsĂ©kolás. Annyira beivĂłdott ez a köztudatba, hogy sokan abbahagyják a szerelmeskedĂ©st, pedig a párjuk mĂ©g igencsak akarja. Micsoda ostobaság! A nĹ‘k pĂ©ldául Ă©ppen a klimax táján igĂ©nylik, vágyják a harmonikus, gyöngĂ©d csatározást. A fĂ©rfiak - bármennyire is tagadják - a klimax Ĺ‘ket is utolĂ©ri, a kĂnjait nem kerĂĽlhetik el. Az ezzel járĂł "fĂ©rfiasságvesztĂ©s" önĂ©rtĂ©kelĂ©si zavarokhoz vezet.
Hihetetlenül nehéz megöregedi és tudomásul venni, hogy oda az ifjúság, a vonzerő, a csáberő. Mulandóságunkkal szembesülni, nos ez csaknem elviselhetetlen. De ha van társunk, belső harmóniánk és egyensúlyunk, akkor kevéssé fájdalmas, akkor sérülések nélkül lehetséges...
Krasznai Éva
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000101)