Sokak nagy bánatára nemcsak a szemĂĽnk Ă©s a bĹ‘rĂĽnk szĂne, árnyalata, hanem fogaink fehĂ©rsĂ©gi foka is adott. A világĂtĂł fehĂ©r fogak is lehetnek szuvasodásra hajlamosak Ă©s a kissĂ© sárgásabbak is lehetnek teljesen egĂ©szsĂ©gesek, tehát a kĂ©t dolog között nincs összefĂĽggĂ©s. Persze fogaink fehĂ©rsĂ©gĂ©nek megĹ‘rzĂ©séért nekĂĽnk is sokat kell tenni: elsĹ‘ a tökĂ©letes szájhigiĂ©nia. Bizonyos betegsĂ©gek Ă©s gyĂłgyszerek - ha a mama terhessĂ©g alatt vagy a gyermek kicsikorában, a fogfejlĹ‘dĂ©s ideje alatt szedte ezeket - befolyásolhatják fogaink szĂnĂ©t. A tĂşlzott mĂ©rtĂ©kű kávĂ©- Ă©s teafogyasztás is okozhat elszĂnezĹ‘dĂ©st, nem beszĂ©lve a dohányzásrĂłl. Mit lehet tenni, ha valaki nem elĂ©gedett fogai szĂnĂ©vel?
Azt nehĂ©z elĹ‘re megjĂłsolni, hogy a páciens fogai hogyan reagálnak majd a fogfehĂ©rĂtĹ‘ eljárások valamelyikĂ©re - hiszen itt is vannak egyĂ©ni kĂĽlönbsĂ©gek -, de összessĂ©gĂ©ben elmondhatĂł, hogy az eredmĂ©nyek többnyire kedvezĹ‘ek. KezdjĂĽk az Ă©lĹ‘ fogak fehĂ©rĂtĂ©sĂ©vel, ami otthoni vagy rendelĹ‘i körĂĽlmĂ©nyek között is vĂ©gezhetĹ‘. Az elsĹ‘ esetben a fogorvos lenyomatot vesz a páciens fogairĂłl. Erre a mintára a fogtechnikai laborban egy vĂ©kony, átlátszĂł kis fĂłliasĂnecske kĂ©szĂĽl, ami tökĂ©letesen illeszkedik a beteg fogsorára. A sĂnben kis helyet hagynak a fogfehĂ©rĂtĹ‘ anyag számára. A sĂnecskĂ©t Ă©jszaka cĂ©lszerű hordani, megtöltve a fogfehĂ©rĂtĹ‘ gĂ©llel.
A pontos használatot a fogorvos mutatja meg. Az eljárásnak fogorvosi ellenĹ‘rzĂ©s mellett kell törtĂ©nnie, lĂ©vĂ©n maguk az anyagok is csak fogorvosi rendelĹ‘ben hozzáfĂ©rhetĹ‘k. Ha a rendelĹ‘ben törtĂ©nik az Ă©lĹ‘ fogak fehĂ©rĂtĂ©se, a kĂĽlönbsĂ©g annyi, hogy jĂłval tömĂ©nyebb a fogfehĂ©rĂtĹ‘ gĂ©l koncentráciĂłja. Az anyagot nagyon gondos izolálás után a fogorvos viszi fel a fogakra, Ă©s hĹ‘ vagy fĂ©ny segĂtsĂ©gĂ©vel aktiválja. A mĂłdszer elĹ‘nye, hogy nem kell Ă©jszaka sĂnt hordani. LĂ©tezik egy olyan mĂłdszer is, amikor a rendelĹ‘ben tartĂłzkodás ideje alatt - 1-2 Ăłra - van a beteg fogán a sĂn.
A szuvas fogakat a fogfehĂ©rĂtĂ©s elĹ‘tt el kell látni, viszont a fogpĂłtlásokkal Ă©s a kozmetikai cĂ©lĂş tömĂ©scserĂ©kkel Ă©rdemes megvárni a procedĂşra vĂ©gĂ©t. ĂŤgy már a kifehĂ©redett fogakhoz tudunk szĂnt választani.
Bizonyos fokig más mĂłdszert igĂ©nyel az elszĂĽrkĂĽlt, gyökĂ©rkezelt fogak fehĂ©rĂtĂ©se, ami a rendelĹ‘ben, több kezelĂ©ssel törtĂ©nik. ElsĹ‘ lĂ©pĂ©s a fedĹ‘tömĂ©s eltávolĂtása, a gyökĂ©rtömĂ©s lezárása, majd a fog koronai rĂ©szĂ©nek kifehĂ©rĂtĂ©se igen tömĂ©ny oldat, plusz hĹ‘ vagy fĂ©ny segĂtsĂ©gĂ©vel. Ezeknek a fogaknak a fehĂ©rĂtĂ©se is kombinálhatĂł termĂ©szetesen otthoni mĂłdszerrel: ilyenkor az adott fogra hĂşzott pici, átlátszĂł műanyag koronácskába kell a fogfehĂ©rĂtĹ‘ gĂ©lt tenni. Az utolsĂł kezelĂ©s alkalmával zárja le a fogorvos a fogat a megfelelĹ‘ szĂnű fedĹ‘tömĂ©ssel.
Ha nem a kifejezett szĂnbeli korrekciĂł a lĂ©nyeg, inkább az elszĂnezĹ‘dĂ©sek eltávolĂtására van szĂĽksĂ©g, akkor alkalmazzuk az Ăşgynevezett sĂłpolĂrozást. Ekkor nagy nyomásĂş vĂz, sűrĂtett levegĹ‘ Ă©s sĂł segĂtsĂ©gĂ©vel polĂrozzuk Ă©s valamelyest fehĂ©rĂtjĂĽk a fogat.
Ha igen nagyfokĂş az elszĂnezĹ‘dĂ©s vagy a beteg mĂ©g fehĂ©rebb fogakat szeretne, akkor jön szĂłba - elsĹ‘sorban a front- Ă©s kis Ĺ‘rlĹ‘fogakon - a porcelánhĂ©jak elkĂ©szĂtĂ©se, ami egĂ©szsĂ©ges fogakra ajánlott, viszont a fog integritásának minimális elvesztĂ©sĂ©vel jár. Ilyenkor a zománcban meg kell csiszolni a fog felszĂnĂ©t, az eredmĂ©ny viszont gyönyörű. Nagy tömĂ©ssel ellátott vagy sĂ©rĂĽlt fogakra porcelánkorona, illetve hĂdpĂłtlás ajánlott.
Dr. Szabó Beáta
fog- és szájbetegségek szakorvosa
forrás: archĂvum
(Patika Tükör - 000110)