A nem kĂvánatos terhessĂ©gek lĂ©trejöttĂ©nek megakadályozására az utĂłbbi nĂ©hány Ă©vtizedben világszerte számos mĂłdszer vált hozzáfĂ©rhetĹ‘vĂ©. A modern nyugati tĂpusĂş társadalmakban a szexuálisan aktĂv Ă©letkor elĹ‘retolĂłdásával a fogamzásgátlás kimagaslĂł jelentĹ‘sĂ©ggel bĂr, hiszen a nem kĂvánatos terhessĂ©g kĂĽlönösen a tizenĂ©ves nĹ‘k Ă©letĂ©t egyĂ©rtelműen kedvezĹ‘tlen irányba befolyásolja.
A fogamzásgátlás eszközei
A gumiĂłvszer biztos vĂ©delmet nyĂşjt mind a nem kĂvánatos terhessĂ©g mind a nemi Ăşton terjedĹ‘ betegsĂ©gekkel szemben. Évtizedekkel ezelĹ‘tt állati membrán alapĂş anyagbĂłl (bĂ©l), napjainkban jĂł minĹ‘sĂ©gű műanyagbĂłl (latex) kĂ©szĂĽl. SpermiumölĹ‘ (spermicid) anyaggal vagy zselĂ©vel egyĂĽtt alkalmazva a fogamzásgátlĂł hatás közel 99%. ElĹ‘nye egyĂ©rtelműen az, hogy tablettás fogamzásgátlĂłk szedĂ©se nem szĂĽksĂ©ges, Ăgy azok mellĂ©khatásaival nem kell számolni, valamint egyĂşttal a nemi Ăşton terjedĹ‘ betegsĂ©gek ellen is vĂ©delmet nyĂşjt. Hátránya viszont, hogy a nemi öröm kissĂ© tompul, nĂ©ha szakadás, ondĂłkifolyás alakul ki, használata nehĂ©zkes, gyakran a vágy hevĂ©ben a partnerek használatát elhanyagolják. Igen ritkán használatakor allergiás bĹ‘rreakciĂł alakul ki.
A pesszárium egy bevált mechanikus mĂłdszer, az eszközt a közösĂĽlĂ©s elĹ‘tt a hĂĽvelybe kell helyezni. Hátránya, hogy a pereme a hĂĽvelyfalhoz illeszkedik azt nyomhatja, ezáltal kellemetlen Ă©rzetet okozhat. Spermicid zselĂ©vel alkalmazva igen jĂł hatásfokĂş. A pesszáriumot a fertĹ‘zĂ©s kockázata miatt a hĂĽvelybĹ‘l a felhelyezĂ©st követĹ‘en max. 18 Ăłrával el kell távolĂtani. MenstruáciĂł idejĂ©n alkalmazni tilos.
Az Ăşn. intrauterin (mĂ©hen belĂĽli) eszközök a mĂ©hĂĽregbe törtĂ©nt felhelyezĂ©s kapcsán akadályozzák meg az esetlegesen megtermĂ©kenyĂtett pete beágyazĂłdását. Többnyire műanyagbĂłl (rĂ©zzel, arannyal kombinálva, illetve sárgatest-hormonnal bevonva) kĂ©szĂĽlnek, viselĂ©sĂĽk akár Ă©vekig is lehetsĂ©ges. MellĂ©khatásuk lehet, hogy görcsös alhasi fájdalmakat Ă©s rendellenes vĂ©rzĂ©st, esetleg kismedencei gyulladást okozhatnak. Használatuk elĹ‘nyös lehet többször szĂĽlt nĹ‘k esetĂ©n, azonban fiatal mĂ©g gyermektelen nĹ‘k esetĂ©ben az elĹ‘bb emlĂtett mellĂ©khatások (kĂĽlönösen a kismedencei gyulladás) miatt egyĂ©rtelműen nem ajánlottak. FelhelyezĂ©sĂĽk szakosĂtott nĹ‘gyĂłgyászati intĂ©zmĂ©nyben, szakorvos által lehetsĂ©ges.
Sokkal kevĂ©sbĂ© hatĂ©kony megoldás az Ăşn. fogamzásgátlĂł -spermicid- hatásĂş krĂ©mek, zselĂ©k, illetve habok használata. Azon az elven működnek, hogy spermaölĹ‘ anyagot tartalmaznak, azonban 2-30 %-ban használatuk ellenĂ©re terhessĂ©g következik be. Az elĹ‘bbi mĂłdszerekkel kombinálva- azokat kiegĂ©szĂtve azonban igen jĂł hatásĂşak.
RĂ©gi, azonban kevĂ©ssĂ© bevált mĂłdszernek számĂt az Ăşn. naptáras , illetve a testhĹ‘mĂ©rsĂ©klet mĂ©rĂ©sĂ©n alapulĂł mĂłdszer. A naptáras mĂłdszer alapján kb. 6-8 hĂłnapon keresztĂĽl kell figyelni a ciklus tartamát. Az elsĹ‘ termĂ©keny nap a legrövidebb megfigyelt ciklus (pl. 23 nap mĂnusz 18 nap, tehát 23-18=5), az utolsĂł termĂ©keny nap kiszámĂtása Ăşgy törtĂ©nik, hogy a leghosszabb megfigyelt ciklusbĂłl (pl. 29 nap levonnak 11 napot, tehát 29-11=18). Az elĹ‘bbi kĂ©t nap között van a teherbeesĂ©s legnagyobb valĂłszĂnűsĂ©ge ekkor /tehát a ciklus 5. Ă©s a 18. napja között/ a közösĂĽlĂ©st kerĂĽlik, illetve mechanikus vĂ©delmet választanak.
A testhĹ‘mĂ©rsĂ©klet mĂ©rĂ©sĂ©n alapulĂł mĂłdszer elve az, hogy a peteĂ©rĂ©s elĹ‘tt 1-1,5 nappal a testhĹ‘mĂ©rsĂ©klet megemelkedik. A teherbeesĂ©s valĂłszĂnűsĂ©ge a peteĂ©rĂ©s elĹ‘tt 4-5 nappal a legnagyobb, utána lĂ©nyegesen csökken.
Fontos megjegyezni, hogy a megszakĂtott közösĂĽlĂ©s megbĂzhatĂł fogamzásgátlásra nem alkalmas, mivel nĂ©hány spermium mĂ©g az ondĂł kilövellĂ©se elĹ‘tt a pĂ©niszbĹ‘l távozhat.
A legelterjedtebb Ă©s egyben a leghatĂ©konyabb megoldást az orális fogamzásgátlĂłk jelentik. Korrekt gyĂłgyszerszedĂ©s mellett a teherbeesĂ©s kockázata a 0,5 %-ot sem Ă©ri el. Az esetek többsĂ©gĂ©ben a peteleválás (ovuláciĂł) gátlása Ăştján hatnak. A tablettát a ciklus 1. vagy 5. napján kell elĹ‘ször bevenni, majd 21 napig folyamatosan szedni, ezt követĹ‘en egy 7 napos szĂĽnet következik. Ha a tablettát bármely okbĂłl egy adott napon nem vettĂ©k be, akkor az azt követĹ‘ napon 2 tablettát kell bevenni Ă©s a ciklus következĹ‘ napjaiban kiegĂ©szĂtĂ©skĂ©ppen egyĂ©b fogamzásgátlĂł eszközöket kell alkalmazni.
A tabletták általában kombinált kĂ©szĂtmĂ©nyek vagyis ösztrogĂ©nt Ă©s progeszteront (sárgatest-hormon) is tartalmaznak.
Az orális fogamzásgátlás egyértelmű előnyei közé tartozik az, hogy a vérzés, illetve a menstruáció idején érzett fájdalom enyhébb, ösztrogén-tartalmuknál fogva a csonttömeg képzésére kedvezően hatnak, az esetleg fennálló pattanásos bőrtünetek javulnak, emellett csökken a méh, valamint a petefészek rosszindulatú elfajulásának kockázata. A méhfal jóindulatú daganatainak (myoma) gyakorisága is csökkenő tendenciát mutat.
Hátrányai közé tartoznak a következők: orális fogamzásgátlókat szedő nők esetén gyakrabban fordulnak elő a vér fokozott alvadásával járó úgynevezett thromboemboliás kórképek, mint pl. mélyvénás trombózis, vagy agylágyulás. A vér fokozott alvadása esetén ilyenkor az adott érben vérrög alakul ki, az elhelyezkedéstől függően jellegzetes tüneteket okozva.
DöntĹ‘en 40 Ă©v feletti nĹ‘k esetĂ©n, egyĂĽttesen elĹ‘fordulĂł elhĂzás, dohányzás, magas vĂ©rnyomás, cukorbetegsĂ©g, illetve magasabb vĂ©rzsĂr-Ă©rtĂ©kek esetĂ©n a szĂvkoszorúér-betegsĂ©g nagyobb gyakorisággal fordul elĹ‘.
MellĂ©khatása lehet továbbá a fenti gyĂłgyszereknek a szĂ©nhidrát-anyagcsere károsodása is, ami magasabb vĂ©rcukorĂ©rtĂ©kekkel jár egyĂĽtt. A zsĂranyagcsere szintĂ©n károsodhat, ami magasabb vĂ©rzsĂr-Ă©rtĂ©ket okoz. Fejfájás, migrĂ©n viszonylag gyakran Ă©szlelt mellĂ©khatások. Magas vĂ©rnyomás szintĂ©n kialakulhat a tabletta szedĂ©sĂ©nek következmĂ©nyekĂ©nt.
Dr. Igaz Iván