Magyarországon évente 6-7 ezer nőnél diagnosztizálnak emlőrákot. Ez 6-7 ezer családot, férjet és partnert, nagyjából kétszer ennyi gyereket, és ki tudja hány barátot, barátnőt érint. Az összefogás, a testi-lelki támogatás nemcsak életet, de kapcsolatokat és családokat is menthet.
A nĹ‘k a családok legfĹ‘bb mozgatĂłrugĂłi. Saját feladataik mellett profin szervezik párjuk, gyerekeik Ă©letĂ©t. Mindig tudják, kinek, hova, hányra kell mennie, a bevásárlĂł lista tartalmán kĂvĂĽl számon tartják a megbeszĂ©lĂ©seket, dolgozatokat, családi- Ă©s gyerekprogramokat. A teendĹ‘k mellett pedig mindig ráérnek egy kis játĂ©kra, beszĂ©lgetĂ©sre, lelki támogatásra. Ha a „család lelke” lebetegszik, nĂ©hány napra kiesik szerepĂ©bĹ‘l, az általában okoz nĂ©mi fennakadást. Hát mĂ©g akkor, ha nem csupán egy influenzárĂłl van szĂł, hanem annál sokkal többrĹ‘l.
Nemzetközi felmĂ©rĂ©sek szerint minden 8. nĹ‘nĂ©l kifejlĹ‘dhet mellrák, Ăgy szinte nincs olyan, aki a családja, a baráti vagy az ismeretsĂ©gi köre rĂ©vĂ©n ne lenne Ă©rintett.
A diagnĂłzis a beteg mellett hatással van szűkebb Ă©s tágabb környezetĂ©re is. Nem elĂ©g, hogy az Ă©rintett Ă©lete egyik legnagyobb nehĂ©zsĂ©gĂ©vel nĂ©z szembe, de valahogyan meg is kell osztania a hĂrt hozzátartozĂłival, barátaival. Ez pedig Ăłriási lelki terhet jelent. NehĂ©z – sĹ‘t, szinte lehetetlen – megtalálni a megfelelĹ‘ idĹ‘t, helyet, mĂłdot; megválasztani a megfelelĹ‘ szavakat. Ezt a lĂ©pĂ©st azonban muszáj megtenni, hiszen a családtagok, barátok nemcsak a beteg lelki támaszai lehetnek a nehĂ©zsĂ©gek közepette, de segĂthetnek a napi feladatok átvállalásában is.
A betegsĂ©g rĂ©vĂ©n kialakulĂł helyzet szĂĽksĂ©gszerűen maga után vonja az addigi szerepek átalakulását, számos Ăşj, a családtagok számára addig ismeretlen szituáciĂłt teremt. A fĂ©rjnek, partnernek jobban be kell szállnia az otthoni teendĹ‘k ellátásába, a család menedzselĂ©sĂ©be, a gyerekek pedig a házimunkában bizonyulhatnak nagy segĂtsĂ©gnek, hogy anyu addig is pihenhessen egy kicsit. A testvĂ©r, a barátnĹ‘ vagy a nagymama a legjobb kĂsĂ©rĹ‘vĂ© válhat a kĂĽlönbözĹ‘ vizsgálatok Ă©s kezelĂ©sek során, de akár a család ellátásában is segĂthet, amĂg a beteg a kĂłrházban van.
Fontos azonban, hogy ne csak a feladatokat és a szerepeket osszuk meg a családdal, de vonjuk be őket a betegség lelki terheibe, a gyógyulás folyamatába is. A gyereknek – saját szintjüknek megfelelően – meséljünk a betegségről. Mondjuk el, hogy milyen vizsgálatok, kezelések várnak ránk, mennyiben fog változni az életük az elkövetkező időszakban, mit jelent ez rájuk nézve. Ezzel az ő félelmeiket, szorongásukat is csökkenthetjük.
Az is rendkĂvĂĽl fontos, hogy Ă©rzelmeinket, fĂ©lelmeinket megosszuk társunkkal, hiszen csak Ăgy várhatjuk el tĹ‘le, hogy megĂ©rtsen, segĂtsen, támaszunk legyen. A mellrák, illetve a hozzá kapcsolĂłdĂł kezelĂ©sek, műtĂ©tek miatt nĹ‘iessĂ©gĂĽnk is csorbát szenved, ami párkapcsolatunkra is rányomhatja bĂ©lyegĂ©t. BeszĂ©lgessĂĽnk errĹ‘l minĂ©l többet, ha kell, vonjunk be szakĂ©rtĹ‘ segĂtsĂ©get, forduljunk tanácsadĂłhoz, pszicholĂłgushoz, hogy a betegsĂ©g lelki terheit is el bĂrjuk hordozni.
Azok a hölgyek, akik egyedĂĽl, társ Ă©s család nĂ©lkĂĽl kĂ©nytelenek megbirkĂłzni a betegsĂ©g terheivel, forduljanak barátaikhoz, csatlakozzanak kĂĽlönbözĹ‘ mellrákos csoportosulásokhoz, volt betegek körĂ©hez, akik támaszaik tudnak lenni, tanácsot tudnak adni Ă©s átsegĂtik Ĺ‘ket ezen a nehĂ©z idĹ‘szakon. Az AVON által működtetett, ingyenesen hĂvhatĂł RemĂ©ny Vonala (06-80/40-44-40) is nagy segĂtsĂ©get nyĂşjthat, hiszen itt szakĂ©rtĹ‘k válaszolják meg a telefonálĂłk kĂ©rdĂ©seit, fĂ©lelmeit vagy adott esetben csak lelki segĂ©lyt nyĂşjtanak az Ă©rintetteknek.
Az AVON Magyarország 2015. jĂşnius 6-i, szombati mellrák ellenes sĂ©tájával Ă©s család napjával, a magunkra Ă©s egymásra valĂł odafigyelĂ©sre, az önvizsgálat Ă©s a kötelezĹ‘ szűrĂ©sek fontosságára kĂvánja felhĂvni a figyelmet.
„A rendezvĂ©ny mottĂłja: „SĂ©tálj velem, mert fontos vagy nekem!” azt fejezi ki, hogy nekĂĽnk, nĹ‘knek, Ă©desanyáknak fontos szerepĂĽnk, feladatunk van. A társunk, a gyermekeink számĂtanak ránk!” – mondta VĂ©gh-KĂłsa Anita, az AVON Magyarország kommunikáciĂłs vezetĹ‘je. „BĂzunk benne, hogy az idei sĂ©tára minĂ©l több fĂ©rj, társ Ă©s gyermek kĂsĂ©ri el az anyukákat, ezzel is jelezve, hogy fontosak számukra, hogy odafigyelnek rájuk Ă©s az egĂ©szsĂ©gĂĽkre.”
(archĂvum)