A köztudatban jól ismert a női klimax és annak tünetei, de a férfiak hasonló jellegű problémáiról még keveset tud az átlagember. Mi áll a háttérben?
Negyvenéves kortól kezdve mutatható ki a férfi nemi hormon, a tesztoszteron folyamatos, évi egyszázalékos csökkenése, mely ötvenéves korban már tüneteket is okozhat. Azonban a klimax nem vezethető vissza kizárólag a tesztoszteronszint csökkenésére.
A férfiklimax is kombinált, összetett jelenség, a hormonális zavarok mellett keringési, illetve pszichés gondokat is jelentő tünetegyüttes. Tekintsük át ezeknek a tüneteknek a hátterét!
Legfontosabb a hormonális változás. A fĂ©rfiasságĂ©rt felelĹ‘s hormont – a tesztoszteront – elsĹ‘sorban a herĂ©k termelik. Az Ă©vek számának emelkedĂ©sĂ©vel csökken a tesztoszteront termelĹ‘ sejtek száma, csökken a vĂ©rben a fĂ©rfi nemi hormon szintje, de teljesen nem szűnik meg. Emiatt a fĂ©rfiak nemzĹ‘kĂ©pessĂ©ge – elvileg – Ă©letĂĽk vĂ©gĂ©ig megmaradhat, Ă©s a klimax tĂĽnetei sem olyan viharosak, mint a nĹ‘knĂ©l, s Ăgy nehezebben felismerhetĹ‘k.
A tesztoszteron – a nemi aktivitáson kĂvĂĽl – a fĂ©rfiakra jellemzĹ‘ határozottságĂ©rt, döntĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©rt, magabiztosságĂ©rt is felelĹ‘s. A hormon szintjĂ©nek csökkenĂ©se szerepet játszik a közĂ©rzet romlásában, a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gek kialakulásában, az elĂ©gtelen immunválasz lĂ©trejöttĂ©ben. Az alacsonyabb nemihormon-szint igen sok esetben a csontritkulás kifejlĹ‘dĂ©sĂ©ben is szerepet játszhat, valamint – több tanulmány szerint – hozzájárul az idĹ‘skori cukorbetegsĂ©g kialakulásához is.
A tesztoszteron hiányában kialakulĂł Ă©relmeszesedĂ©s következtĂ©ben csökken az Ă©rfalak rugalmassága, tágulĂ©konysága, csökken az agyi vĂ©ráramlás, a szervekhez kevesebb vĂ©r jut el. A merev erek miatt nĹ‘ a vĂ©rnyomás, valamint a károsodott erek könnyebben megrepednek. Ezeket a változásokat az elhĂzás, a dohányzás, a stressz, a magas vĂ©rnyomás, a cukorbetegsĂ©g tovább fokozza.
Milyen tünetekkel jár a férfiklimax?
A kiváltĂł oktĂłl fĂĽggĹ‘en ezek a tĂĽnetek igen változatosak. KezdjĂĽk a szellemi Ă©s a fizikai teljesĂtmĂ©ny csökkenĂ©sĂ©vel. A klimaxos fĂ©rfi fáradĂ©konyabb, nehezebben birkĂłzik meg az Ăşjabb kihĂvásokkal. Az agyi vĂ©ráramlás csökkenĂ©se miatt vĂ©rnyomás-ingadozás, fejfájás, szĂ©dĂĽlĂ©s, hĹ‘hullám, alvászavar alakul ki.
Csökken a szellemi teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©g. A keringĂ©si zavarok, illetve a hormonszint csökkenĂ©se miatt csökken a szexuális teljesĂtĹ‘kĂ©pessĂ©g. Csökken a nemi vágy, az ondĂł mennyisĂ©ge, nehezebben jön lĂ©tre merevedĂ©s, nem kellĹ‘ mĂ©rtĂ©kű, rövid ideig tart, gyakrabban jön lĂ©tre korai magömlĂ©s.
Mind a karrier, mind a magánĂ©let szempontjábĂłl teljesĂtmĂ©nycsökkenĂ©s tapasztalhatĂł, ami egyĂĽtt jár a közĂ©rzet romlásával, hangulatváltozás, szorongás, cinikusság alakul ki. KĂsĂ©rheti depressziĂł, fĂ©ltĂ©kenysĂ©g a partner, valamint a kollĂ©gák irányában. S ez egy ördögi kör lehet, mivel a sorozatos kudarcok rontják a hangulatot Ă©s a magabiztosságot, Ă©s ez további kudarcokhoz vezethet.
MiĂ©rt fontos ezek ismerete? Mert van segĂtsĂ©g. A fĂ©rfiklimax jĂłl kezelhetĹ‘. A tĂĽnetek Ă©letmĂłdváltozással, gyĂłgyszeres kezelĂ©ssel csökkenthetĹ‘k, sĹ‘t meg is szĂĽntethetĹ‘k. Ehhez viszont a fĂ©rfinak (vagy partnerĂ©nek) fel kell ismernie a tĂĽneteket, Ă©s orvoshoz kell fordulnia. A betegsĂ©g felismerĂ©sĂ©hez, bizonyĂtásához, a tĂĽnetek helyes Ă©rtelmezĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©g van urolĂłgiai vizsgálatra, fizikális, illetve laborvizsgálatokra, kiegĂ©szĂtĹ‘ vizsgálatokra.
Ha igazolĂłdik a klimax diagnĂłzisa, kezdĹ‘dhet a kezelĂ©s. Egyik legfontosabb dolog annak felismerĂ©se, hogy változtatásra van szĂĽksĂ©g az eddigi Ă©letvitelben. IsmĂ©telten gondot kell fordĂtani a rendszeres, de nem megerĹ‘ltetĹ‘ testedzĂ©sre, mivel a fizikai erĹ‘nlĂ©t javulása fokozza a hangulatot Ă©s a magabiztosságot.
A hangsĂşly a rendszeressĂ©gen van, nem a teljesĂtmĂ©nyen, hiszen a megvalĂłsĂthatatlan cĂ©lok kitűzĂ©se inkább csak tovább ronthatja az önĂ©rtĂ©kelĂ©st. A táplálĂ©kunkat Ăşgy kell megválasztani, hogy megelĹ‘zhessĂĽk az elhĂzást, a cukorbetegsĂ©get, az Ă©relmeszesedĂ©s kialakulását. Könnyen emĂ©szthetĹ‘, rostdĂşs, ásványi sĂłkban, vitaminokban gazdag, állati zsĂrokban szegĂ©ny Ă©trend fogyasztása javasolt.
Manapság hormonpĂłtlĂł kezelĂ©ssel a panaszok rövid idĹ‘ alatt megszĂĽntethetĹ‘k, Ă©s az esetek zömĂ©ben tartĂłs panaszmentessĂ©g alakulhat ki. A tesztoszteron pĂłtlására alkalmazott gyĂłgyszer már szájon át szedhetĹ‘ kapszula, tabletta formájában is kaphatĂł, de van tartĂłs hatásĂş injekciĂłs kĂ©szĂtmĂ©ny is.
Fontos, hogy a páciens a hormonpótló kezelést hosszú távon csak rendszeres urológiai kontroll mellett alkalmazza, mert egyes nézetek szerint a kezelés a meglévő prosztatadaganat továbbfejlődését okozhatja. A rendszeres ellenőrzés mellett a gyógyszerszedés biztonságos és hatásos, a beteg mindennapjai visszatérnek a normális kerékvágásba.
A hormonpótló kezelés fontos szerepet játszhat az idősödő férfi életminőségének javulásában, a szellemi és szexuális aktivitás frissen tartásában, ami a mai fejlett társadalomban szintén alapvető követelmény.
Dr. Albert István
urológus-andrológus főorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 070605)