A haj és a fejbőr problémái különböző eredetűek lehetnek. Sokat hallunk - főleg a hajhullás esetében - az öröklött tényezőkről, különböző betegségekből adódó, illetve a terhesség és a szoptatás esetén fellépő hajhullásról. Mégis kevesen tudják, hogy az esetek túlnyomó részében ezeknél lényegesen "egyszerűbb" dologról van szó.
A verejtĂ©k Ă©s faggyĂşmirigyek váladĂ©kábĂłl, illetve a kĂĽlönbözĹ‘ szennyezĹ‘dĂ©sekbĹ‘l egy kristályos anyag (keratinkristály) kĂ©pzĹ‘dik, amely közvetlenĂĽl a hajtĹ‘nĂ©l rátapad a hajszálra, Ăgy meggátolja a hajhagymák lĂ©gzĂ©sĂ©t Ă©s a fejbĹ‘rön keresztĂĽl felszĂvĂłdĂł tápanyagok bejutását a hajtĹ‘be.
Ilyenkor kezd a haj töredezni, elvĂ©konyodni, gyakran ki is hullik. Mivel a kristályok ĂşjrakĂ©pzĹ‘dnek, ezĂ©rt az Ăşjonnan növĹ‘ hajszálra is rárakĂłdnak. EzĂ©rt fordulhat elĹ‘ az, hogy a drága Ă©s jĂł minĹ‘sĂ©gű hajápolĂłszerekkel sem Ă©rĂĽnk el eredmĂ©nyt. Fontos, hogy olyan hajápolĂłtermĂ©keket válasszunk, amelyek a tisztĂtĂł- Ă©s táplálĂłhatás mellett keratinkristályt oldĂł kĂ©pessĂ©ggel is rendelkeznek.
További gondot jelent, hogy a szervezet nem biztosĂtja az egĂ©szsĂ©ges haj növekedĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©ges tápanyagok ellátását. Ezeket az anyagokat egyre gyakrabban kell pĂłtolnunk. Ilyenek lehetnek pl. a folsav, a bĂ©ta-karotin, a szilĂcium, Ă©s talán az egyik legfontosabb anyag, a biotin.
A biotin a haj fehérjeszerkezet-képzésében játszik fontos szerepet, ezáltal döntően befolyásolja a haj szerkezetének minőségét, illetve a haj növekedését. Antiszeboreás anyag lévén, a hiánya esetében a fejbőr begyulladhat és fokozódhat a faggyútermelés.
Mivel láthatjuk, hogy a keratinkristályok kĂvĂĽlrĹ‘l, a haj számára nĂ©lkĂĽlözhetetlen anyagok hiánya pedig belĂĽlrĹ‘l okoz problĂ©mát, ezĂ©rt a kĂĽlsĹ‘ ápolás mellett elengedhetetlen a belsĹ‘ kezelĂ©s. Csak Ăgy biztosĂthatjuk a haj szĂ©psĂ©gĂ©t Ă©s egĂ©szsĂ©ges növekedĂ©sĂ©t.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 011101)