Nagyanyáink, dĂ©danyáink kozmetikai szereinek legtöbbje mĂ©g házilagos kivitelezĂ©sű volt. IsmertĂ©k a nyers tej bĹ‘rfrissĂtĹ‘ tulajdonságait, kĂ©szĂtettek pakolást tojássárgájábĂłl Ă©s Ă©lesztĹ‘bĹ‘l, barnĂtották a bĹ‘rĂĽket reszelt sárgarĂ©pa levĂ©vel, szeplĹ‘ik Ă©s májfoltjaik halványĂtásához pedig elĹ‘szeretettel használták a citrom levĂ©t.
Negyven-ötven Ă©vvel ezelĹ‘tt mĂ©g nagy becsben tartott kozmetikai szernek számĂtott a kakaĂłvajbĂłl vagy a mĂ©hpempĹ‘bĹ‘l kĂ©szĂĽlt arckrĂ©m, amit általában a patikában vagy a drogĂ©riában recept alapján állĂtottak össze.
Az elmĂşlt Ă©vtizedekben hatalmas változáson ment át a szĂ©psĂ©gápolás: nagyipari mĂ©retűvĂ© vált, a kĂ©szĂtmĂ©nyekben megjelentek a legĂşjabb kĂ©miai, biokĂ©miai, biolĂłgiai kutatások eredmĂ©nyei. A kĂĽlönfĂ©le szĂ©psĂ©ghibák korrigálásában, illetve a szĂ©psĂ©g ápolására hivatott beavatkozásokban a modern technika átvette a fĹ‘szerepet.
Ma már a kozmetikai szalonokban is megszokott a gyĂłgyászatban alkalmazott ultrahang- Ă©s lĂ©zertechnika használata, egyes eljárásokkal – pĂ©ldául a sminktetoválással – kiválhatĂłvá vált nĂ©hány plasztikai sebĂ©szeti eljárás: tartĂłs sminkkel átrajzolhatĂł a száj körvonala, a szemöldök Ăve, hossza, a szemhĂ©j kontĂşrja, s bizonyos kĂ©szĂtmĂ©nyekkel Ă©s beavatkozásokkal kĂ©sleltethetĹ‘ a bĹ‘r öregedĂ©se is.
Minél bonyolultabb a szépségápolási technika, minél hatékonyabb a kozmetikai kezelés során használt termék, annál nagyobb felkészültséget feltételez a kozmetikusok részéről ezek alkalmazása, hiszen a hibás beavatkozások, kezelések következményei maradandóak lehetnek, a végeredmény pedig nehezen korrigálható.
Egyes szakemberek szerint, éppen a visszavonhatatlan kozmetikai beavatkozások mindennapossá válása miatt, a kozmetikusszakmának fel kell készülnie az esetleges szakmai hibákra s ezek lehetséges következményeire, a kozmetikai műhibaperekre.
Ezért is nagyon fontos, hogy meghatározzák az ún. kompetenciahatárokat, melyek átlépésével nőhet a hibás – esetleg a vendég pszichés, egészségügyi károsodásával járó – beavatkozások kockázata.
Az ebben az évben tizenegyedik alkalommal megrendezett Beauty Fórum Hungaryn, a kozmetikai és szépségápolási szakma seregszemléjén az egyik legizgalmasabb téma az volt, mit neveznek a szakemberek kozmetikai műhibának, s hogyan lehet ezt elkerülni.
Azt, hogy mi az orvosi műhiba, az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi törvĂ©ny pontosan kimondja. A kozmetikai műhibára vonatkozĂłan azonban nincs ilyen törvĂ©nyi meghatározás. Egy esetleges kártĂ©rĂtĂ©si perben – jelenleg – a károsultak is, jogi kĂ©pviselĹ‘ik is, a bĂrĂłság is csak az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi törvĂ©ny orvosi műhibákra vonatkozĂł fejezeteire, illetve a Polgári TörvĂ©nykönyv kártĂ©rĂtĂ©si felelĹ‘ssĂ©get meghatározĂł passzusaira hagyatkozhatnak.
Kozmetikai műhibárĂłl akkor beszĂ©lĂĽnk, ha a kezelĂ©s átmeneti vagy maradandĂł károsodást okoz, ha a beavatkozás utáni állapot rosszabb lesz a kezelĂ©s elĹ‘ttinĂ©l, illetve a negatĂv eredmĂ©ny mögött a foglalkozás szabályainak megsĂ©rtĂ©se áll, s a vendĂ©g anyagi Ă©s pszichĂ©s kárt szenved – világosĂt fel dr. Baráth LĂvia ĂĽgyvĂ©d, a tĂ©ma ez idáig egyetlen hazai jogi szakĂ©rtĹ‘je.
Dr. Sinka Pálinkás Rita bőrgyógyász főorvos szerint, a kozmetikai műhibaperek egy része a kozmetikus és a bőrgyógyász együttműködésével elkerülhető. Mint mondja, előfordulhat, hogy az egyes bőrtünetek mögött a szervezet valamilyen működési zavara, esetleg valamilyen gyógyszer szedése miatti túlérzékenységi reakció áll.
Az aknés bőrrel először a bőrgyógyászt ajánlatos felkeresni, aki egyidejűleg belsőleg és külsőleg is kezeli a gyulladást. Csak ezután a terápia után következhet a kozmetikai kezelés. A bőrgyógyász illetékességébe tartozik a szemölcsök, az allergiás bőrkiütések kezelése is.
A főorvos asszony – a legújabb kutatások ismeretében – figyelmeztet a szoláriumozás miatti egészségkárosodás lehetőségeire is.
Néhány országban már az egyes bőrbetegségek kezelésénél alkalmazott UVA-kezelések számát is jelentősen csökkentették, mert egyre több tény támasztja alá, hogy nemcsak a mértéktelen napozás, hanem a szoláriumokban is használt UVA-sugártartomány növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.
A főorvosnő különösen veszélyeztetettnek tartja a fehér bőrűeket és azokat, akiknek családjában előfordult bőrdaganat.
A hibás kozmetikai beavatkozások, kezelések következményeként kialakuló egészségügyi károsodások megelőzésében persze nemcsak a szakembereknek van szerepük, hanem nekünk, szépségápolásra vágyó és szoruló vendégeknek is. Nem mindegy ugyanis, hogy hol, kivel végeztetünk el egy-egy tartóssmink- vagy testkezelést, epilálást, testékszer-behelyezést, tetoválást, vagy szoláriumozást.
A magyar kozmetikusok világviszonylatban is nagyon jĂłl kĂ©pzettek, a hazai szĂ©psĂ©gápolási piacon azonban vannak olyanok is, akik nem sajátĂtották el magas fokon ezeknek a beavatkozásoknak a szabályait, csupán gyakorolják ezeket. Egyes tetoválĂłszalonokban pĂ©ldául nem kozmetikusok, hanem ĂĽgyes kezű "művĂ©szek" vĂ©gzik a beavatkozást. Az ilyen műhelyekben nemcsak az Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©ssel kapcsolatos ismeretek, hanem gyakran a higiĂ©nĂ©s feltĂ©telek is hiányoznak, Ăgy megnĹ‘ a sebfertĹ‘zĂ©s, a bĹ‘rszövet maradandĂł károsodásának, esetleg az allergiának (piercingnĂ©l a fĂ©mallergia) a veszĂ©lye.
A tetoválásra, tartĂłssmink-kĂ©szĂtĂ©sre, vagy testĂ©kszer-beĂĽltetĂ©sre továbbkĂ©pzett kozmetikusnak pĂ©ldául megvannak az Ă©rzĂ©stelenĂtĹ‘kkel kapcsolatos ismeretei, a köldöknĂ©l vagy a szemöldöknĂ©l a bĹ‘rt nem fĂĽlbelövĹ‘ pisztollyal lyukasztja ki – ez nagyon roncsolja az Ă©rzĂ©keny bĹ‘rt –, vĂ©gleges szĹ‘rtelenĂtĂ©st csak prĂłbaepilálás Ă©s a sebgyĂłgyulás ellenĹ‘rzĂ©se után vĂ©gez, az ártalmatlannak ĂtĂ©lt szolárium-kezelĂ©s idĹ‘tartamát pedig egyĂ©nileg – a bĹ‘rtĂpus Ă©s az Ă©letkor fĂĽggvĂ©nyĂ©ben – állapĂtja meg, illetve javasolja.
A megbĂzhatĂł szalonokban rendszeresen – meghatározott idĹ‘ elteltĂ©vel – cserĂ©lik a csöveket, ugyanis a szakemberek tudják, hogy a bĹ‘rkárosodást csak Ăgy lehet biztonsággal elkerĂĽlni.
A kozmetikai műhibák elkerĂĽlĂ©sĂ©hez, a kezelĂ©s elĹ‘tt, igen fontos a vendĂ©g alapos kikĂ©rdezĂ©se, tájĂ©koztatása. NĂ©hány beavatkozásnál (pĂ©ldául tartĂłs smink kĂ©szĂtĂ©se, gĂ©pi testkezelĂ©sek, tartĂłs szĹ‘rtelenĂtĂ©s) szĂĽksĂ©g van a vendĂ©g Ărásos tájĂ©koztatására Ă©s Ărásos beleegyezĂ©sĂ©re is. A tizennyolc Ă©ves kor alattiak tetoválását, testĂ©kszer-beĂĽltetĂ©sĂ©t a szĂĽlĹ‘ vagy gondviselĹ‘ Ărásos beleegyezĂ©se nĂ©lkĂĽl nem szabad elvĂ©gezni.
A kozmetikai kezelés végeredményével, esetleges ártalmaival kapcsolatos jogvitáknak elejét vehetjük tehát, ha ismerjük a kezelések, beavatkozások várható következményeit – és persze a jogainkat is.
T. Puskás Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 021106)