A csåszårmetszés a terhesség befejezésének egyik módja, napjainkban a leggyakrabban végzett hasi mƱtét.
NevĂ©t onnan eredeztetik, hogy ĂĄllĂtĂłlag Julius cĂ©zĂĄr csĂĄszĂĄrmetszĂ©ssel jött a vilĂĄgra, ez azonban valĂłszĂnƱleg tĂ©ves feltĂ©telezĂ©s, mert abban az idĆben szinte elkĂ©pzelhetetlen volt, hogy az anya egy ilyen beavatkozĂĄst követĆen Ă©letben maradt volna, mĂĄrpedig a cĂ©zĂĄr Ă©desanyja csak tĂz Ă©vvel elĆbb halt meg, mint a fia. ValĂłszĂnƱbb az a megĂĄllapĂtĂĄs, hogy a mƱtĂ©t arrĂłl a Julius cĂ©zĂĄr ĂĄltal kiadott törvĂ©nyrĆl kapta a nevĂ©t, miszerint a haldoklĂł, vagy halĂĄlra ĂtĂ©lt terhesbĆl a magzatot ki kell venni.
Az elsĆ sikeres csĂĄszĂĄrmetszĂ©s Jean Ruleau nevĂ©hez fƱzĆdik, aki 1689-ben az anya Ă©s a magzat Ă©letĂ©t is megmentette. Ăm mĂ©g nagyon sokĂĄig igen ritkĂĄn vĂ©gzett beavatkozĂĄs maradt, mivel tĂșl nagy volt pĂ©ldĂĄul a vĂ©rmĂ©rgezĂ©s veszĂ©lye.
A XIX. szĂĄzad vĂ©gĂ©tĆl, illetve a XX. szĂĄzad elejĂ©tĆl a csĂĄszĂĄrmetszĂ©s a szĂŒlĂ©sbefejezĂ©s egyik lehetĆsĂ©gĂ©vĂ© vĂĄlt, mellyel az ĂșjszĂŒlöttek sĂ©rĂŒlĂ©se bizonyos esetekben elkerĂŒlhetĆvĂ© vĂĄlt, illetve Ă©letĂŒket meg lehetett menteni. Ma mĂĄr a megfelelĆ mƱtĂ©ti körĂŒlmĂ©nyek, az antibiotikumok tĂĄrhĂĄza, a modern varrĂłanyagok Ă©s mƱtĂ©ti technikĂĄk, a mƱtĂ©ti Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©s lehetĆsĂ©geinek többfĂ©lesĂ©ge korĂĄban a fent leĂrtak mĂĄr csak törtĂ©nelem.
A csĂĄszĂĄrmetszĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©nek lehetĆsĂ©ge ma mĂĄr minden szĂŒlĂ©szeten adott. A lehetĆsĂ©g lĂ©trejöttĂ©vel pedig a szĂŒksĂ©gessĂ©ge Ă©s a tĂĄrsadalmi igĂ©nyek is növekedtek a csĂĄszĂĄrmetszĂ©s irĂĄnt, hiszen a nĆk tĂĄrsadalmi helyzete is nagyon megvĂĄltozott az utĂłbbi hatvan Ă©vben. MĂg a mĂșlt szĂĄzad elejĂ©n ĂĄltalĂĄban 15-18 Ă©ves korban fĂ©rjhez mentek Ă©s Ă©letĂŒk sorĂĄn 3-10 gyermeket is szĂŒltek a nĆk, manapsĂĄg tanulnak, dolgoznak, sokszor csak harmincĂ©ves koruk körĂŒl vagy kĂ©sĆbb gondolnak csalĂĄdalapĂtĂĄsra Ă©s egy, legfeljebb kĂ©t gyereket vĂĄllalnak. Mivel a csĂĄszĂĄrmetszĂ©s ma mĂĄr rutinmƱtĂ©t, Ăgy a hĂŒvelyi szĂŒlĂ©s legkisebb veszĂ©lye esetĂ©n elvĂ©gzik a csĂĄszĂĄrmetszĂ©st.
MagyarorszĂĄgon a csĂĄszĂĄrmetszĂ©st csak orvosi indikĂĄciĂł alapjĂĄn lehet vĂ©gezni Ă©s többnyire legalĂĄbb kĂ©t orvos vesz rĂ©szt a döntĂ©sben. A beteg kĂ©rĂ©sĂ©re mĂ©g nem vĂ©gezhetĆ, bĂĄr elĆfordul olyan eset, mikor a kismama a terhessĂ©g alatt mĂĄr olyan mĂ©rtĂ©kben szorong a hĂŒvelyi szĂŒlĂ©stĆl, hogy pszichiĂĄtriai vizsgĂĄlat szĂŒksĂ©ges Ă©s a pszichiĂĄter javasolhatja a csĂĄszĂĄrmetszĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©t. Azonban ez is orvosi indikĂĄciĂł.
A csĂĄszĂĄrmetszĂ©sek elvĂ©gezhetĆk mĂĄr beindult szĂŒlĂ©s esetĂ©n is, mikor a vajĂșdĂĄs alatt olyan problĂ©ma adĂłdik, ami miatt a hĂŒvelyi szĂŒlĂ©s veszĂ©lyt jelentene a magzatra, vagy az anyĂĄra. PĂ©ldĂĄul a vajĂșdĂĄs alatt a magzati szĂvmƱködĂ©s, melyet többnyire folyamatosan detektĂĄlunk egy erre alkalmas gĂ©ppel, olyan eltĂ©rĂ©st mutat, mely a magzat mĂ©hen belĂŒli ĂĄllapotĂĄnak romlĂĄsĂĄt jelzi. Ilyenkor a szĂŒlĂ©s befejezĂ©sĂ©nek gyorsabb mĂłdszerĂ©t kell vĂĄlasztani.
ElĆfordulhat, hogy a magzat szĂŒletĂ©s közben rosszul helyezkedik be a szĂŒlĆcsatornĂĄba. Ez a vajĂșdĂĄs közbeni hĂŒvelyi vizsgĂĄlatnĂĄl vehetĆ Ă©szre. A magzat ugyanis szĂŒletĂ©s közben nĂ©gy forgĂĄst vĂ©gez, Ă©s ha valamelyiket rosszul hajtja vĂ©gre, az szĂŒlĂ©si akadĂĄlyt jelenthet.
Lehet oka a csĂĄszĂĄrmetszĂ©snek az is, ha a vajĂșdĂĄs alatt befolyĂĄsolhatatlan fĂĄjĂĄsgyengesĂ©g jön lĂ©tre. A mĂ©hszĂĄj tĂĄgulĂĄsĂĄhoz ugyanis hĂĄtsĂłs fĂĄjĂĄsok kellenek, a fĂĄjdalomra szĂŒksĂ©g van. A fĂĄjdalmat lehet ugyan csillapĂtani a szĂŒlĂ©s alatt, de a mĂ©hösszehĂșzĂłdĂĄsoknak mƱködnie kell. TehĂĄt ha a kismama fĂĄjdalommentes szĂŒlĂ©st vĂĄlaszt is, a hason elhelyezett monitor folyamatosan mĂ©ri a fĂĄjĂĄserĆssĂ©get. Ha a fĂĄjĂĄsokat nem tudjuk megfelelĆen befolyĂĄsolni Ă©s a szĂŒlĂ©s nem halad megfelelĆ ĂŒtemben, akkor is csĂĄszĂĄrmetszĂ©st vĂ©gzĂŒnk.
A fentiek a leggyakoribb okai a szĂŒlĂ©s megindulĂĄsa utĂĄn vĂ©gzett csĂĄszĂĄrmetszĂ©seknek, bĂĄr ezeken kĂvĂŒl sok mĂĄs is elĆfordul, azonban ezek ismertetĂ©se meghaladnĂĄ e cikk terjedelmĂ©t.
CsĂĄszĂĄrmetszĂ©s vĂ©gezhetĆ a szĂŒlĂ©s megindulĂĄsa elĆtt is, ezt electĂv sectiĂłnak nevezzĂŒk. Ez olyan indikĂĄciĂłbĂłl törtĂ©nik, mikor elĆre ismert problĂ©ma miatt az anya Ă©s magzat egĂ©szsĂ©gĂ©nek vĂ©delme miatt az anya hĂŒvelyi szĂŒlĂ©se nem javasolt. Ilyen lehet komoly szemĂ©szeti problĂ©ma, mint nagyfokĂș rövidlĂĄtĂĄs, esetleges elĆzmĂ©nyben szereplĆ retinalevĂĄlĂĄs, ortopĂ©diai problĂ©ma, csĂpĆficam, elĆzetes medencetörĂ©s, szĂvbetegsĂ©gek bizonyos tĂpusai.
ElĆfordul, hogy a magzat elhelyezkedĂ©se a mĂ©hben - pĂ©ldĂĄul harĂĄntfekvĂ©s - nem teszi lehetĆvĂ© a hĂŒvelyi szĂŒlĂ©st.
IkerterhessĂ©g esetĂ©n, ha az elsĆ magzat medencevĂ©gƱ, a mĂĄsodik koponyavĂ©gƱ, akkor a kĂ©t fej összeakadĂĄsĂĄnak veszĂ©lye miatt mindenkĂ©ppen csĂĄszĂĄrmetszĂ©st vĂ©gzĂŒnk.
A csĂĄszĂĄrmetszĂ©s alatti Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©s többnyire gerincĂ©rzĂ©stelenĂtĂ©ssel törtĂ©nik. Ennek elĆnye, hogy a magzatba nem jut ĂĄt az altatĂłszer, mĂĄsrĂ©szt az anya kiemelĂ©skor rögtön lĂĄthatja gyermekĂ©t. AltatĂĄssal többnyire olyan esetben vĂ©gezzĂŒk a mƱtĂ©tet, ha az anyĂĄnak valami komoly gerincproblĂ©mĂĄja van, vagy nagyon sĂŒrgĆsen ki kell emelni a magzatot, Ă©s nincs idĆ megvĂĄrni a gerincĂ©rzĂ©stelenĂtĆ hatĂĄsĂĄnak beĂĄlltĂĄt.
EpidurĂĄlis Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©s
Az egyre gyakrabban alkalmazott mĂłdszer a test alsĂł felĂ©nek teljes Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©st szolgĂĄlja, anĂ©lkĂŒl, hogy a beteget teljesen el kellene altatni. A befecskendezett Ă©rzĂ©stelenĂtĆ, melyet a kĂ©t csigolya között juttatnak be egy injekciĂłstƱvel az epidurĂĄlis tĂ©rbe, a szĂșrĂĄs helye alatt a test nagy rĂ©szĂ©t Ă©rzĂ©ketlennĂ© teszi.
A csĂĄszĂĄrmetszĂ©s ma mĂĄr rutinszerƱen vĂ©gzett eljĂĄrĂĄs, az összes szĂŒlĂ©sek körĂŒlbelĂŒl 30-35 szĂĄzalĂ©ka. Tudni kell azonban, hogy mint minden mƱtĂ©tnek, ennek is nagyobb a kockĂĄzata, mint a termĂ©szetes, hĂŒvelyi szĂŒlĂ©snek.
CsĂĄszĂĄrmetszĂ©st követĆen ugyan lehet spontĂĄn szĂŒlni, de sokkal gyakoribb a következĆ terhessĂ©gnĂ©l is a csĂĄszĂĄrmetszĂ©s gyakorisĂĄga.
Régebben åltalåban két csåszårmetszés utån nem javasoltak harmadik gyermeket, de ma mår - a modern technikåk elterjedése miatt - akår négy csåszårmetszése is lehet valakinek.
A csĂĄszĂĄrmetszĂ©s nagyon fontos a szĂŒlĂ©szeti gyakorlatban, ha a hĂŒvelyi szĂŒlĂ©snek akadĂĄlya van, de csak divatbĂłl Ă©s a fĂĄjdalomtĂłl valĂł fĂ©lelem miatt semmikĂ©ppen ne "harcoljon" Ă©rte a kismama. A szĂŒlĂ©si fĂĄjdalomcsillapĂtĂĄs spontĂĄn szĂŒlĂ©snĂ©l is elterjedt gyakorlat, Ăgy fĂĄjdalommentessĂ©g a termĂ©szetes szĂŒlĂ©s sorĂĄn is biztosĂthatĂł. A csĂĄszĂĄrmetszĂ©s elvĂ©gzĂ©sĂ©rĆl az orvosnak kell döntenie, megfelelĆ indokok alapjĂĄn.
Dr. SzĆczei BeĂĄta
szĂŒlĂ©sz-nĆgyĂłgyĂĄsz
forrĂĄs: archĂvum
(Patika TĂŒkör â 060205)