Hatóanyagait tekintve a 10-15%-os arányt képviselő arbutin a legjelentősebb. Az arbutin (és annak metilált változata) savas környezetben hidrolizálódik, a gyomor alacsony pH-jú közegében hidrokinonná alakul, mely a növény levelében eredendően csupán néhány tized százalékban van jelen.
A medveszőlőlevél (Arctostaphylos uva-ursi) a hangafélékhez vagy erikafélékhez (Ericaceae) tartozó, Magyarországon nem őshonos, hűvösebb éghajlatot kedvelő gyógynövény.
Bár placebo-kontrollált kettĹ‘s vak kĂsĂ©rletet mĂ©g nem vĂ©geztek, tapasztalati (empirikus) Ăşton hatĂ©konynak tartják a vesemedence Ă©s a hĂşgyutak kĂłrokozĂł-mentesĂtĂ©sĂ©ben, melyet – fĹ‘leg szubakut Ă©s krĂłnikus esetben – diuretikus (vizelethajtĂł) hatása is támogat. A gyĂłgynövĂ©ny vastag, bĹ‘rszerű levelei használatosak.
Ennek a benzolvegyĂĽletnek a máj nem kĂĽlönösebben örĂĽl, a szervezet jĂłrĂ©szt a vesĂ©n keresztĂĽl prĂłbál megszabadulni tĹ‘le. Antibakteriális hatását itt várjuk el, mely leginkább lĂşgos közegben Ă©rvĂ©nyesĂĽl, Ăgy a vegetáriánusok alkalikus vizeletĂ©ben lehet a legaktĂvabb, avagy a gyĂłgynövĂ©ny alkalmazásakor sok zöldsĂ©ggel, esetleg nĂ©mi szĂłdabikarbonáttal támogathatĂł. KezelĂ©s alatt Ă©rdemes csökkenteni a hĂşsfogyasztást, valamint kerĂĽlni a C-vitamin (aszkorbinsav) Ă©s egyĂ©b vizeletsavanyĂtĂłk egyidejű bevĂ©telĂ©t.
A medveszőlőlevél cserzőanyagokat tartalmaz, mely irritálhatja a gyomor-bélrendszer nyálkahártyáját, ezért étkezés után alkalmazandó. Fennálló gyomornyálkahártya-bántalom (reflux, fekély) esetén inkább ne alkalmazzuk, különösen forrázatánál érdemes ezt szem előtt tartani. Hidegen áztatott formájában a cserzőanyagok kioldódását nagymértékben csökkenthetjük.
A gyĂłgynövĂ©ny már rövid távon kifejti hatását, ami kifejezetten elĹ‘nyös, egyben gyakorlati alkalmazhatĂłságának kulcsa, hiszen hosszabb távon szervezetĂĽnk egyre kevĂ©sbĂ© tolerálná, elĹ‘tĂ©rbe hozva a hidrokinon májkárosĂtĂł hatását, melyhez egyes feltĂ©telezĂ©sek szerint karcinogĂ©n (rákkeltĹ‘) hatás is társulhat. Huzamosan (kĂ©t hĂ©tnĂ©l tovább) tehát nem Ă©rdemes sem ázatát, sem forrázatát alkalmazni, mĂ©g teakeverĂ©kekben sem, ahol a már taglaltak szintĂ©n Ă©rvĂ©nyesek, nĂ©hány közönsĂ©gesebb mellĂ©khatással egyetemben, mint pĂ©ldául Ă©melygĂ©s, hányinger, szĂ©krekedĂ©s.
A medveszőlőlevél gyerekeknél, várandós és szoptatós kismamáknál, meglévő májkárosodás, rendezetlen májfunkciók, valamint beszűkült veseműködés esetén sem vethető be. Fogyasztását kizáró ok hiányában is legfeljebb évente ötször tanácsoljuk.
MedveszĹ‘lĹ‘levelet tartalmazĂł kĂ©szĂtmĂ©nyek, szálas, filteres teák Ă©s teakeverĂ©kek fogyasztása elĹ‘tt feltĂ©tlenĂĽl olvassa el az alkalmazási elĹ‘Ărást, kĂ©rdezzen meg szakirányban kĂ©pzett orvost, termĂ©szetgyĂłgyászt!
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
(110425)