Képzeljük el a következő helyzetet: meglátogatjuk az édesanyánkat. Felajánljuk neki, hogy főzünk egy kávét, ám amikor a hűtőszekrénybe nyúlunk a tejért, kellemetlen meglepetés fogad – tejesdoboz helyett egy hajkefe akad a kezünkbe.
Tudjuk, hogy édesanyánk mindig is adott a rendre, ezért különösen furcsának találjuk a helyzetet.
Hirtelen belĂ©nk hasĂt a felismerĂ©s, hogy nem ez az elsĹ‘ eset. EszĂĽnkbe ötlenek a telefonbeszĂ©lgetĂ©sek, amikor mindent többször megismĂ©telt; az idĹ‘nkĂ©nti zavartság; az elfelejtett számlák. Ekkor tűnik fel, hogy Ă©desanyánk visszahĂşzĂłdĂłbbá vált. A fájdalmas kĂ©rdĂ©s már szinte magátĂłl adĂłdik: lehet, hogy Alzheimer-kĂłrral Ă©l?
Nagyon felkavarĂł lehet azzal szembesĂĽlni, hogy aki valaha gondoskodott rĂłlunk, most maga is segĂtsĂ©gre szorul. Ahhoz viszont, hogy minĂ©l jobb Ă©letminĹ‘sĂ©ge legyen szerettĂĽnknek, elengedhetetlen a mihamarabbi kivizsgálás, Ă©s ha indokolt, a demencia diagnĂłzisa. KizárĂłlag ezek ismeretĂ©ben tudjuk megszervezni a lehetĹ‘ legszĂ©lesebb körű gondoskodást.
Mikor is hozzuk fel a kérdést?
Nem egyszerű feladat megtalálni a megfelelő alkalmat arra, hogy megosszuk családtagunkkal az aggodalmainkat. Dr. Tim Beanland, a brit Alzheimer Társaság oktatási felelőse szerint akkor érdemes elgondolkodni egy beszélgetésen, amikor úgy látjuk, a szerettünk mindennapjait vagy életminőségét érintik a változások. Figyeljük az olyan apróbb jeleket, mint a vezetésnél felmerülő problémák vagy a kisebb otthoni balesetek, például egy bekapcsolva hagyott főzőlap.
Hogyan is beszéljünk a demenciáról?
Lehetséges, hogy már sejti a hozzátartozónk, miről is szeretnénk beszélni, de az is lehet, hogy nem vette még észre magán az intő jeleket. Legelőször is fel kell tennünk a kérdést magunknak, hogy mi vagyunk-e a legmegfelelőbb személyek a beszélgetésre. Ha igen, válasszunk nyugodt helyet és megfelelő időpontot. Érdemes olyankor leülni, amikor a háziorvosi rendelő nyitva van, hogy még ott és akkor időpontot kérhessünk az orvoshoz.
A tapintatos, finom kommunikáciĂł elengedhetetlen egy ennyire nehĂ©z tĂ©ma esetĂ©ben. SemmikĂ©ppen se Ăşgy kezdjĂĽk, hogy "Szerintem demenciával Ă©lsz"! IndĂtsunk általánosabban, az aggodalmainkkal Ă©s az Ă©szlelt változásokkal.
Ha szerettünk beleegyezik a háziorvosi látogatásba, könnyű a dolgunk. Amennyiben erre nem nyitott, elmehetünk ugyan a doktorhoz az aggodalmainkkal, ám fontos előre tudnunk, hogy a szakember a betegjogokat tekintetbe véve nem biztos, hogy bármilyen részletet is megoszt majd velünk.
MindenkĂ©pp jĂł azonban, ha az Ă©rintettet elkĂsĂ©rjĂĽk a vizitre. Ha szerettĂĽnk megengedi, hogy bemenjĂĽnk vele az orvoshoz, feltehetĹ‘leg fontos informáciĂłkat adhatunk a kĂĽlsĹ‘ szemlĂ©lĹ‘ nĂ©zĹ‘pontjábĂłl.
Hogyan nyújtsunk érzelmi támaszt?
Beanland arra hĂvja fel a figyelmet, hogy a folyamat mindenki számára olyan, mint egy Ă©rzelmi hullámvasĂşt. Érdemes tehát kis lĂ©pĂ©sekben haladni Ă©s mindig megprĂłbálni belekĂ©pzelni magunkat a másik helyzetĂ©be. Sok esetben az a legnagyobb támasz, ha csak ott vagyunk Ă©s meghallgatjuk a szerettĂĽnket. Tartsuk Ă©szben, hogy ha valĂłban demencia diagnĂłzist kap szerettĂĽnk, az az egĂ©sz Ă©letĂĽket megváltoztathatja.
Nem ritka, hogy a demenciában Ă©rintett szemĂ©ly visszahĂşzĂłdik, ellenáll vagy dĂĽhös lesz, ilyenkor fontos segĂtsĂ©get kĂ©rnĂĽnk egy orvostĂłl, pszicholĂłgustĂłl vagy más szakembertĹ‘l, hogy támogassa hozzátartozĂłnkat a diagnĂłzishoz törtĂ©nĹ‘ adaptáciĂłban.
Nem vagyunk egyedĂĽl
A személyes gondoskodást nyújtó családtagok között igen gyakori, hogy elhanyagolják saját testi-lelki egészségüket, mert bűntudatuk van, ha nem a demenciával élővel foglalkoznak. Nem kell azonban egyedül cipelnünk a helyzettel járó terheket – fogjunk össze a rokonainkkal, barátainkkal és a helyi közösséggel. Nézzünk körbe a városunkban található és az internetes támogató csoportok között is. A személyes gondoskodás legnagyobb csapdája az, ha elmagányosodunk: ez ugyanis nagyon gyorsan kiégéshez vezethet.
Sose felejtsĂĽk el
Megfelelő támogatással a demenciával való együttélés harmonikus is lehet. Az első lépés ennek megtalálásához és a bizonytalanság eloszlatásához azonban a diagnózis megléte. Ennek tudatában már előre lehet tekinteni a jövőbe.
forrás:
felejtek.hu
(The Independent)
Szerintem hasznos lehet.