Az a társadalom, amely nem foglalkozik a fiatalokkal, a jövĹ‘jĂ©vel sem foglalkozik – hĂvja fel a figyelmet augusztus 12-Ă©n a Fiatalok Világnapja.
Ahhoz azonban, hogy a következĹ‘ nemzedĂ©k a lehetĹ‘ legjobban Ă©pĂthesse saját Ă©s az egĂ©sz társadalom jövĹ‘jĂ©t, kulcsfontosságĂş az egĂ©szsĂ©g. A fiatalkorban rögzĂĽlĹ‘ Ă©letmĂłd, az egĂ©szsĂ©gmegtartási Ă©s prevenciĂłs szokások hosszĂş távon fejtik ki hatásukat, ezĂ©rt kell már a kezdetektĹ‘l nagy figyelmet szentelni arra, milyen mintákat lát Ă©s sajátĂt el a jövĹ‘ nemzedĂ©ke.
Az ENSZ KözgyűlĂ©s 1999-ben határozta el, hogy kĂĽlön világnappal hĂvja fel a figyelmet a fiatalokra. Nem csupán a terveikre, cselekedeteikre, mondandĂłjukra kell nagyobb tekintettel lenni, hanem az olyan elemi dolgokra is, mint az egĂ©szsĂ©gĂĽk. Ennek elhanyagolása, a szűrĹ‘vizsgálatok kihagyása, az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi panaszok figyelmen kĂvĂĽl hagyása komoly következmĂ©nyekkel járhatnak, hosszĂş távon az egĂ©sz társadalmat Ă©rintĹ‘ problĂ©mákat okozhatnak.
– A szĂĽlĹ‘knek, tanároknak Ă©s felnĹ‘tteknek nagy a felelĹ‘ssĂ©ge, Ĺ‘k azok ugyanis, akiknek pĂ©ldáját követik, viselkedĂ©sformáit átveszik a fiatalok. Ha Ĺ‘k egĂ©szsĂ©gtudatos magatartást mutatnak, rendszeresen rĂ©szt vesznek a korosztályuk Ă©s egĂ©szsĂ©gi állapotuk alapján ajánlott szűrĹ‘vizsgálatokon, akkor ez a gyerekek számára is termĂ©szetes rutinná válik majd. HosszĂş távon Ăgy maguk is egĂ©szsĂ©gtudatos felnĹ‘ttek lesznek, akik idĹ‘s korban is szem elĹ‘tt tartják majd az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellenĹ‘rzĂ©seket” – mondta el a Világnap kapcsán Leitner György, az Affidea Diagnosztika ĂĽgyvezetĹ‘ igazgatĂłja.
Erre hazánkban kĂĽlönösen nagy a szĂĽksĂ©g, hiszen ahogy az a 2016-os EgĂ©szsĂ©gjelentĂ©sbĹ‘l* is kiderĂĽl, 2015-ben hazánkban minden negyedik haláleset korai halálozásnak számĂtott, azaz 65 Ă©ves kor elĹ‘tt következett be. Bár 2005 Ăłta a korai halálozás mĂ©rtĂ©ke folyamatosan csökken, az EurĂłpai UniĂł adataival összehasonlĂtva mĂ©g Ăgy is nagyon magas: 2013-ban az EU15 országokhoz viszonyĂtva a nĹ‘k körĂ©ben 181%, a fĂ©rfiak esetĂ©ben pedig 215% Ă©rtĂ©kű volt a mutatĂł.
A jelentĂ©sbĹ‘l továbbá az is kiderĂĽl, hogy hazánkban a nĹ‘knĂ©l Ă©s a fĂ©rfiaknál egyaránt a keringĂ©si rendszer betegsĂ©gei, a daganatos megbetegedĂ©sek, valamint a lĂ©gzĹ‘rendszer betegsĂ©gei felelĹ‘sek legnagyobb arányban a halálozásĂ©rt. Ezek megelĹ‘zĂ©sĂ©nek, megfĂ©kezĂ©sĂ©nek Ă©rdekĂ©ben már számos vizsgálattĂpus elĂ©rhetĹ‘, mint pĂ©ldául az Ă©rrendszert felderĂtĹ‘ szĂnes doppler (color-doppler) ultrahangvizsgálat, a daganatokat kimutatĂł CT- Ă©s MR-vizsgálatok vagy akár a tĂĽdĹ‘t Ă©rintĹ‘ betegsĂ©geket korai stádiumban kimutatĂł, alacsony sugárterhelĂ©sű CT-vizsgálat.
A Fiatalok Világnapja alkalmábĂłl fontos hangsĂşlyozni, hogy az egĂ©szsĂ©gĂ©rtĂ©s fejlesztĂ©se a mai felnövekvĹ‘ generáciĂłk Ă©s a teljes társadalom szempontjábĂłl egyaránt elengedhetetlen. Tudnia kell, hogy az egĂ©szsĂ©gĂ©vel kapcsolatos informáciĂłkhoz hol juthat hozzá az ember, meg kell Ă©rtenie, majd alkalmaznia kell azokat. Az egĂ©szsĂ©gĂ©rtĂ©s által pedig már idejĂ©ben kialakulhat a helyes egĂ©szsĂ©gmagatartás. Az egyes krĂłnikus betegsĂ©gek kialakulását Ă©s lefolyását nagymĂ©rtĂ©kben befolyásolhatják pĂ©ldául az Ă©letmĂłdhoz kapcsolĂłdĂł egyĂ©ni döntĂ©sek. Erre is rávilágĂt a Gazdasági EgyĂĽttműködĂ©si Ă©s FejlesztĂ©si Szervezet (OECD) legfrissebb Health at a Glance** cĂmű összefoglalĂłja.
Melyek a fiatalok egészségére kockázatot jelentő életmódbeli tényezők?
Dohányzás
A serdĂĽlĹ‘kori dohányzásnak azonnali Ă©s hosszĂş távĂş negatĂv következmĂ©nyei is lehetnek, növeli ugyanis a szĂv Ă©s Ă©rrendszeri, a lĂ©gzĹ‘rendszeri, valamint a daganatos megbetegedĂ©sek kockázatát. Az IskoláskorĂş Gyerekek EgĂ©szsĂ©gmagatartása (HBSC) kutatás adatai azt mutatják, hogy saját bevallása alapján több mint ötbĹ‘l egy 15 Ă©ves gyerek hetente legalább egyszer dohányzik. A gyerekek szokásai között eltĂ©rĂ©s figyelhetĹ‘ meg az alapján, hogy milyen oktatásban rĂ©szesĂĽlnek.
Az Egészségjelentés szerint a hazánkban bekövetkező korai halálozások egyik vezető okai a daganatos betegségek, köztük a tüdőrák. Ennek mértéke a nők és férfiak esetében is az EU15 országokban mért értékek többszöröse, pedig rendszeres tüdőszűrő vizsgálattal ez drasztikusan csökkenthető lenne.
Alkoholfogyasztás
Az európai országokban nagy aggodalomra ad okot a fiatalkori túlzott alkoholfogyasztás is. Az Egészségjelentés adatai alapján a 15 éves magyar iskolások közül a lányok több mint harmada, a fiúknak pedig a fele már 13 éves kora előtt fogyasztott alkoholt. A HBSC pedig arról számol be, hogy Bulgária, Dánia és Litvánia mellett Magyarországon mondták azt a 15 évesek, hogy már legalább kétszer voltak részegek.
A rendszeres alkoholfogyasztás hosszĂş távon komoly egĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©mák okozĂłja lehet, nagy mĂ©rtĂ©kű fogyasztás esetĂ©n nĹ‘ az agyvĂ©rzĂ©s, a szĂv Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gek kockázata, csak Ăşgy mint a májzsugorodásĂ© Ă©s a rákĂ©.
Táplálkozás
A káros szenvedĂ©lyek elkerĂĽlĂ©se mellett nagyon fontos a helyes táplálkozás is, a megfelelĹ‘ napi zöldsĂ©g- Ă©s gyĂĽmölcsbevitel Ă©s az elhĂzás megakadályozása. A HBSC adatai szerint Ausztriában, Portugáliában Ă©s Magyarországon legalább minden negyedik gyermek tĂşlsĂşlyos. A tĂşlsĂşlyos gyerekek pedig nagyobb esĂ©llyel kĂĽzdenek majd felnĹ‘ttkorban is sĂşlyfelesleggel. Ez pedig növeli a kockázatát a szĂv Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©gek, a tĂĽdĹ‘, valamint a csont-izomrendszeri problĂ©mák kialakulásának.
Mozgás
Az EgĂ©szsĂ©gjelentĂ©s alapján – vĂ©lhetĹ‘en a kötelezĹ‘ testnevelĂ©s Ăłrák következtĂ©ben – a magyar iskolások között a 11 Ă©vesek fizikai aktivitása meghaladja eurĂłpai kortársaik átlagát, de ez a kĂĽlönbsĂ©g 13 Ă©ves Ă©s 15 Ă©ves korban már nem figyelhetĹ‘ meg. UtĂłbbi korcsoportban a lányok 11%-a, a fiĂşk 24%-a vĂ©gez legalább napi 60 perc közepes vagy intenzĂv mozgást. Pedig a már fiatalkorban szokássá válĂł rendszeres testmozgás is a felnĹ‘ttkori nehĂ©zsĂ©geket elĹ‘zheti meg. Ilyen pĂ©ldául a Health at a Glance összefoglalĂłban felsorolt szĂv Ă©s Ă©rrendszeri problĂ©mák Ă©s egyĂ©b krĂłnikus betegsĂ©gek: diabĂ©tesz, kĂĽlönbözĹ‘ ráktĂpusok, elhĂzás vagy magas vĂ©rnyomás.