A bĹ‘rön ejtett sebek gyĂłgyulásának folyamata több tĂ©nyezĹ‘tĹ‘l fĂĽgg. Ha a seb szĂ©lei Ă©lesek (leggyakrabban műtĂ©ti metszĂ©s kapcsán), valamint roncsolt, elpusztult, ill. fertĹ‘zött szövetrĂ©szek nincsenek, akkor elsĹ‘dleges sebgyĂłgyulásrĂłl beszĂ©lĂĽnk. Ilyenkor az összefekvĹ‘ sebszĂ©lek között kötĹ‘szövetes hidak alakulnak ki, melyek azokat összetapasztják, Ăgy alakul ki a heg, melyen hámborĂtás jön lĂ©tre.
Roncsolt, szennyezett sebek esetĂ©n a gyĂłgyulás jĂłval nehezebb (másodlagos sebgyĂłgyulás). A fertĹ‘zött szövetrĂ©szek ellen a szervezet vĂ©dekezni kĂ©nyszerĂĽl, a fehĂ©rvĂ©rsejtek (falĂłsejtek) ezeket eltávolĂtják (genny). A seb alapján Ăşn. sarjszövet jön lĂ©tre, ha a sebszĂ©lek nem fekszenek egymásra, a gyĂłgyulás elhĂşzĂłdĂłbb Ă©s fájdalmasabb. A sebszĂ©lek között találhatĂł szennyezĹ‘dĂ©sek sebĂ©szi eltávolĂtása, a roncsolt rĂ©szek kimetszĂ©se, szĂĽksĂ©g esetĂ©n antibiotikum adása a gyĂłgyulást gyorsĂtja.
KeloidrĂłl beszĂ©lĂĽnk, amikor a hegesedĂ©s során kĂłros kötĹ‘szövet-burjánzás jön lĂ©tre. Ebben az esetben a kĂłros bĹ‘rheg a bĹ‘r felszĂnĂ©rĹ‘l kiemelkedik, ami elsĹ‘sorban esztĂ©tikai szempontbĂłl zavarĂł, bár nĂ©ha fájdalmas is lehet. Oka ismeretlen, erre hajlamos egyĂ©neknĂ©l a nem feltĂ©tlenĂĽl szĂĽksĂ©ges műtĂ©teket (plasztikai beavatkozások) kerĂĽlni ajánlatos. A keloid eltávolĂtása sebĂ©szi Ăşton, lĂ©zerrel lehetsĂ©ges.
Dr. Igaz Iván