Hányszor fordult már elő mindannyiunkkal, hogy este, a zuhanyozáshoz készülődve vettünk észre a combunkon egy kékeslila foltot.
Kicsit érzékeny ugyan, de nem is emlékszünk rá, hogy mikor és hol ütöttük be. Néha pedig kisebb-nagyobb pörköket találunk a bőrünkön, esetleg tisztán vagy gennyesen váladékozó sebeket.
Kukkantsunk kicsit felszĂn alá, vajon milyen folyamatok zajlanak a mĂ©lyben?
Az Ă©rpályában keringĹ‘ vĂ©r közel felĂ©t az Ăşgynevezett alakos elemek teszik ki, vagyis a vörös- Ă©s fehĂ©rvĂ©rsejtek, valamint a vĂ©rlemezkĂ©k. A vörösvĂ©rtestek oxigĂ©nszállĂtásra specializálĂłdtak, az oxigĂ©nt a hemoglobinnak nevezett, vastartalmĂş fehĂ©rje köti meg. Ez a vegyĂĽlet, a vĂ©rfestĂ©k adja a vĂ©r szĂnĂ©t. Az oxigĂ©ndĂşs vĂ©r Ă©lĂ©nkvörös, az oxigĂ©nyszegĂ©ny pedig sötĂ©tbordĂł, sötĂ©tlila.
Ha az érpálya valahol megsérül – legyen az éles eszköztől eredő vágás, vagy tompa tárgytól származó ütés – a vér a nagyobb erekből és a kicsiny hajszálerekből a külvilágba és a szövetek közé jut. A szövetek közé kerülő, lapszerint terjedő folt a véraláfutás, de ha a nagyobb mennyiségű vér a szövetrétegeket szétválasztja egymástól, és egy üreget képez magának, amelyben meggyűlik és megalvad, akkor vérömleny jön létre.
A vĂ©römleny elĹ‘ször megalvad, majd napokkal kĂ©sĹ‘bb ĂşjbĂłl elfolyĂłsodik Ă©s a nyirokutakon keresztĂĽl elkezd felszĂvĂłdni. Ilyenkor azt láthatjuk, hogy a sĂ©rĂĽlĂ©s helyĂ©n kezdetben kialakult pĂşp, duzzanat körĂĽl lilás folt kezd terjedni. IdĹ‘vel, a vĂ©raláfutás, a felszĂvĂłdĂłban lĂ©vĹ‘ vĂ©römleny körĂĽl a szövetek lilás szĂne megváltozik. BarnásvörössĂ©, zöldessĂ©, majd sárgás szĂnűvĂ© válik a folt. Ennek oka, hogy miközben a vĂ©rfestĂ©k lebomlik, a kĂ©miai átalakulás során kĂĽlönbözĹ‘ szĂnű vegyĂĽletek keletkeznek belĹ‘le.
A combon az Ă©szrevĂ©tlenĂĽl kialakult ujjbegynyi lila folt 4-5 nap alatt nyomtalanul eltűnik. A szövetek közt mĂ©lyen – pĂ©ldául egy fenĂ©kreesĂ©st követĹ‘en – kialakult nagyobb vĂ©römleny felszĂvĂłdása akár heteket is igĂ©nybe vehet. JegelĂ©ssel, hidegvizes borogatással, kenĹ‘csökkel nemcsak a fájdalmat csökkenthejĂĽk, de a folt felszĂvĂłdását is meggyorsĂthatjuk.
A pörk nem más, mint a sebfelĂĽleten beszáradt sebváladĂ©k. Nevezik varnak is. Gyakori a horzsolások, kisebb sĂ©rĂĽlĂ©sek után. A sebváladĂ©k szövetnedveket, Ă©lĹ‘ Ă©s elhalt szöveti sejteket, fehĂ©rvĂ©rsejteket Ă©s baktĂ©riumokat, esetleg szennyezĹ‘dĂ©seket tartalmaz. A pörk alatti sebgyĂłgyulás jĂłl ismert, Ă©lettani folyamat. A pörk vĂ©di a sebet a kĂĽlsĹ‘ – fĹ‘kĂ©nt mechanikai – behatásoktĂłl. Alatta a hám gyorsabban, könnyebben rákĂşszik a sebfelĂĽletre, Ă©s begyĂłgyĂtja azt.
Az a pörk, ami alatt a hámosodás megindult, könnyedĂ©n leválaszthatĂł vagy leválik magátĂłl is. Alatta friss, malacrĂłzsaszĂn, gyöngyházfĂ©nnyel csillogĂł Ăşj hám lapul.
Ugyanakkor a pörk gátolhatja a seb öntisztulását. Ilyenkor a var alatt genny gyűlik fel, a seb, Ă©s rajta a pörk környĂ©ke gyulladt, pirosas szĂnű. A pörköt leválasztva, alĂłla gennyes váladĂ©k ĂĽrĂĽl. A genny – sűrű, sárgás szĂnű, bűzös váladĂ©k – elhalt szöveteket, Ă©lĹ‘ Ă©s elpusztult fehĂ©rvĂ©rsejteket Ă©s ugyancsak Ă©lĹ‘ Ă©s elpusztult baktĂ©riumokat tartalmaz. A fehĂ©rvĂ©rsejtek nemcsak kĂ©miai anyagokkal, erĹ‘s oxidálĂłszerekkel Ă©s ellenanyagokkal kĂĽzdenek a fertĹ‘zĹ‘ kĂłrokozĂłkkal szemben, hanem szemtĹ‘l-szembe, Ă©letre-halálra menĹ‘ öldöklĹ‘ közelharcot is vĂvnak velĂĽk.
Éppen a gennyedĂ©s veszĂ©lye miatt nem helyes a friss, fertĹ‘zöttnek minĹ‘sĂthetĹ‘ sebekre sebhintĹ‘port szĂłrni, mert az, a sebváladĂ©kkal keveredve kemĂ©ny kĂ©reggĂ© szilárdul a seb felĂĽletĂ©n. A sebeket elsĹ‘segĂ©lykĂ©nt vagy otthon inkább jĂłdot, jĂłdvegyĂĽletet vagy hidrogĂ©nperoxidot tartalmazĂł fertĹ‘tlenĂtĹ‘szerekkel mossuk le.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060401)