KörnyezetĂĽnk ingereit Ă©rzĂ©kszerveinkkel fogjuk fel. A hallás Ăştján szerzett informáciĂł nagyon fontos, ám ehhez Ă©p hallĂłszerv Ă©s hallĂłpálya szĂĽksĂ©ges. A hanghullámok a dobhártya Ă©s a hallĂłcsont láncolata után, a belsĹ‘fĂĽl folyadĂ©krendszerĂ©ig jutnak. Itt helyezkedik el az Ăşn. Corti szerv, melynek szĹ‘rsejtjei továbbĂtják a hallĂłideg, a hallĂłpálya, vĂ©gĂĽl az agykĂ©reg hallásközpontjába a hangingert.
Statisztikai adatok szerint a népesség 10 százalékának van valamilyen hallásproblémája. A hallás több szakaszon károsodhat:
- A hangvezetĹ‘ rendszerben keletkezett eltĂ©rĂ©sek lehetnek: fejlĹ‘dĂ©si rendellenessĂ©g, fĂĽlzsĂrdugĂł, hallĂłjárat gyulladás, rossz fĂĽlkĂĽrt működĂ©s.
- A középfülben heveny és idült gyulladás.
- Hallóideg és annak pályája, illetve a hallásközpont is károsodhat, vérellátási zavar, fertőzések, toxikus anyagok, daganat következtében.
Hogyan vehetjük észre, hogy a környezetünkben valaki nem jól hall?
- hangosan hallgatja a tévét, rádiót, és ez már a szomszédokat is zavarja
- nem hallja a telefont, az ajtócsengőt
- többször megszĂłlĂtjuk, mĂg odafigyel
- csak akkor érti igazán a beszédet, ha szemben állunk és szájról olvashat
- hangosan beszél
- kisgyermeknél gyanús, ha nem keresi tekintetével az erős hang irányát
Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, feltĂ©tlenĂĽl forduljunk fĂĽl-orr-gĂ©gĂ©sz szakorvoshoz, ha szĂĽksĂ©ges audiolĂłgushoz. Számos esetben gyĂłgyszerek, antibiotikumok, vagy a hallĂłjárat kezelĂ©se, fĂĽlzsĂrdugĂł eltávolĂtása, orrmandula kivĂ©tele, vagy a közĂ©pfĂĽl operáciĂłja megoldja a gondot. Sokszor Ă©rtágĂtĂł kĂşra is elegendĹ‘ a jĂł hallás visszanyerĂ©sĂ©hez. Amennyiben gyĂłgyszeres, vagy műtĂ©ti megoldástĂłl nem várhatunk javulást, akkor segĂtenek a hallásjavĂtĂł kĂ©szĂĽlĂ©kek.
A modern kĂ©szĂĽlĂ©kek igen nagy választĂ©ka áll rendelkezĂ©sre, melyeket a társadalombiztosĂtás nagymĂ©rtĂ©kben támogat. A hallásjavĂtĂł kĂ©szĂĽlĂ©k minden tb-kártyával rendelkezĹ‘ szemĂ©lynek jár, halláscsökkenĂ©s esetĂ©n. Ha szĂĽksĂ©ges, mindkĂ©t fĂĽlre felĂrhatĂł. A páciensnek a kĂ©szĂĽlĂ©k árának 15-50 százalĂ©kát kell kifizetnie. E kis berendezĂ©sek kivitelĂĽket tekintve esztĂ©tikusak: fĂĽl mögĂ© vagy hallĂłjáratba helyezhetĹ‘k, szemĂĽvegszárba Ă©pĂtethetĹ‘k. A hagyományos analĂłg kĂ©szĂĽlĂ©kek mellett, ettĹ‘l az Ă©vtĹ‘l a korszerű digitális, zajszűrĹ‘s kĂ©szĂĽlĂ©keket is támogatja a tb.
A digitális kĂ©szĂĽlĂ©kek CD-hangminĹ‘sĂ©gűek, pontosan a hallásra programozhatĂłak. A mikrofon által felvett hang nem minden esetben kĂvánatos, hiszen a zajok felerĹ‘sĂtĂ©se rontja a jĂł beszĂ©dĂ©rtĂ©st. A digitális kĂ©szĂĽlĂ©kek az elĹ‘re betáplált eljárás szerint a háttĂ©rzajokat elnyomják Ă©s a hasznos beszĂ©dhangokat jobban erĹ‘sĂtik.
Dr. Vida Margit
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020919)