A kánikula elmĂşltával az állatok Ă©lĹ‘sködĹ‘i, Ăgy a kullancsok is nagy lĂ©tszámban lepik el a termĂ©szetben Ă©lĹ‘ áldozataikat.
A vadfajokat Magyarországon 42 kullancsfaj gyötri. E kullancsfajok közĂĽl fĂ©ltucat kullancsfaj alkot Ăşn. kullancskommandĂłkat, amelyek veszĂ©lyt jelentenek a háziállatokra Ă©s az emberekre is. Kullancstámadásra kĂ©t iránybĂłl számĂthatunk. A szemmel rendelkezĹ‘, látĂł kullancsok a gyepi növĂ©nytársulásokat lakják Ă©s a fűszálak árnyĂ©kos fonákján megkapaszkodva, lesbĹ‘l várják áldozatukat, akire alulrĂłl kapaszkodnak fel. E stratĂ©giát alkalmazza pĂ©ldául a birkakullancs (Dermacentor marginatus), mely a somogyi legelĹ‘kön Ă©s a Hortobágyon is Ĺ‘shonos.
A szem nélküli, vak kullancsok a lombos erdők lakói. Tájékozódásuk fő szerve az elülső lábaikon lévő Haller-szerv, mely biológiai-kémiai radarként üzemel és képes jelezni, ha potenciális áldozat közeledik. Ahhoz, hogy ily módon tájékozódjon a vak kullancs, magasra (max.1,5 m-re) kell másznia a cserjéken vagy a facsemetéken.
Az árnyĂ©kot adĂł levelek fonákján kapaszkodĂł vak kullancs fentrĹ‘l veti magát áldozatára. E támadási mĂłdot alkalmazza pĂ©ldául a közönsĂ©ges kullancs (Ixodes ricinus), mely fĹ‘leg a csertölgy alapĂş erdĹ‘sĂ©gek lakĂłja. A fent emlĂtett kullancsfajok a leggyakoribbak egĂ©sz EurĂłpában. A kullancsfajok egyedei a direkt napfĂ©nynek kitett testrĂ©szeket nem csĂpik, mert gyűlölik a napfĂ©nyt a halálos kiszáradás veszĂ©lye miatt.
Az erĹ‘s napfĂ©ny miatt jĂşlius közepĂ©tĹ‘l augusztus közepĂ©ig alig találkozhatunk kullanccsal a termĂ©szetben. FebruártĂłl-novemberig napszaki ingadozást is mutat a kullancsok felbukkanása, ami a nyárutĂłn azt jelenti, hogy a dĂ©li erĹ‘s napsĂĽtĂ©s elĹ‘l az avar hűvösĂ©be bĂşjnak. Tehát a reggeli Ă©s a kora esti idĹ‘pontban a legaktĂvabbak a kullancsok. A kullancs bĹ‘rbĹ‘l valĂł eltávolĂtására sok nĂ©pi mĂłdszer Ă©l a köztudatban.
Sajnos minden hagyományos mĂłdszer (zsĂrral bekenĂ©s, csipesszel kicsavarás, stb.) a kullancs fuldoklását Ă©s gyötrĂ©sĂ©t okozhatja. Ennek következtĂ©ben az agonizálĂł kullancs bacilus tartalmĂş nyálat köp áldozatába. Tehát e nĂ©pi mĂłdszerek Ă©ppen a megelĹ‘zendĹ‘ fertĹ‘zĹ‘dĂ©st idĂ©zik elĹ‘!
A veszĂ©lytelen eltávolĂtásra kĂ©szĂĽlt a kullancseltávolĂtĂł kanál elnevezĂ©sű eszköz, amely a Találmányi VilágkiállĂtás aranyĂ©rmĂ©t is megkapta. A kanál az elsĹ‘ olyan, kullancs eltávolĂtására szolgálĂł eszköz, mely a kifejlett (imágĂł) kullancsot gyötrĂ©s nĂ©lkĂĽl távolĂtja el a bĹ‘rbĹ‘l. ĂŤgy kivĂ©dhetĹ‘ a fertĹ‘zĂ©sveszĂ©ly.
A kullancseltávolĂtĂł kanál a kullancs szipĂłkáját Ăşgy fordĂtja ki a bĹ‘rbĹ‘l, mint a meggymagkinyomĂł a meggybĹ‘l a magot, tehát anĂ©lkĂĽl, hogy megragadná a kullancsot Ă©s megszorĂtaná a kullancs nyálmirigyeit. A kullancseltávolĂtĂł kanál kaphatĂł az állatpatikákban Ă©s a gyĂłgyszertárakban.
Dr. Kapiller Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020801)