Az online platformok legfontosabb szĂĽlĹ‘i felĂĽgyeleti beállĂtásain vezeti vĂ©gig a gondviselĹ‘ket a Nemzeti MĂ©dia- Ă©s HĂrközlĂ©si HatĂłság (NMHH) Ăşj videĂłsorozata. A biztonságos internet napjára kĂ©szĂĽlt kisfilmek a tudatos internethasználat alapjaira is felhĂvják a figyelmet, hangsĂşlyozva, hogy a technikai vĂ©delem mellett a legnagyobb biztonságot a szĂĽlĹ‘k Ă©s gyermekeik közötti nyĂlt, Ĺ‘szinte párbeszĂ©d Ă©s az odafigyelĂ©s jelenti.
A digitális tér számos lehetőséget és kockázatot rejt a gyermekek számára, online biztonságuk megteremtésében pedig kulcsfontosságú a szülők szerepe.
A gondviselők ennek ellenére gyakran gondolják úgy, hogy mivel gyermekeik náluk sokkal ügyesebben kezelik az okoseszközöket, nekik már nem is érdemes beleszólniuk azok használatába. Az online platformok készségszintű használata még nem feltétlenül jár együtt valódi médiatudatossággal, a szülők gyermekeik iránti felelőssége ezért nem érhet véget a fizikai valóság határainál.
Mint arra az NMHH kutatása is rávilágĂt, a hazai 13–16 Ă©ves fiatalok körĂ©ben rendkĂvĂĽl nĂ©pszerűek az olyan digitális platformok, mint a Facebook Ă©s a Messenger, a TikTok, a YouTube Ă©s a Discord.
Ezeken a felĂĽleteken egyre fontosabb a gyermekek digitális felĂĽgyelete, hiszen az online tĂ©rbeli tartalmak legalább olyan mĂ©rtĂ©kben hatnak a szellemi Ă©s erkölcsi fejlĹ‘dĂ©sĂĽkre, mint a valĂłságban megszerzett ismereteik – ehhez kĂnálnak könnyen használhatĂł, hatĂ©kony eszközt az alapvetĹ‘ biztonsági beállĂtások.
Az edukációs kisfilmek már megtekinthetők, a gyerekaneten.hu oldalon pedig a hatóság online gyermekvédelmi kiadványaiba lapozhatnak bele az érdeklődők.
A megfelelĹ‘ biztonsági beállĂtások csak az elsĹ‘ lĂ©pĂ©st jelentik, ezeknĂ©l is nagyobb jelentĹ‘sĂ©ggel bĂr, hogy a szĂĽlĹ‘k rendszeresen Ă©s Ĺ‘szintĂ©n beszĂ©lgessenek gyermekeikkel arrĂłl, ami Ă©rdekli Ĺ‘ket, kitĂ©rve arra is, hogy mi törtĂ©nik velĂĽk a digitális tĂ©rben.
Ha a felnĹ‘ttek rendszeresen Ă©rdeklĹ‘dnek gyermekeik online Ă©lmĂ©nyeirĹ‘l, közösen játszanak velĂĽk vagy meghallgatják, hogyan működnek a kedvenc játĂ©kaik, az erĹ‘sĂti a nemzedĂ©kek közötti kapcsolatot Ă©s bizalmat, ami a fiatalok online biztonsága szempontjábĂłl kĂĽlönleges vĂ©dĹ‘faktort jelent.
(MTI)