Kellemetlenségeket idézhetnek elő a szokatlan éghajlati viszonyok s az eltérő higiéniai körülmények.
Az utazás varázsát egyfelől az új, ismeretlen táj, környezet, más kultúrák megismerése, másfelől az úgynevezett taposómalomból való kilépés adja. A szervezet áthangolódása kedvező hatással van a testi és lelki állapotunkra, ám a megváltozott környezet – főleg, ha az itthonihoz képest nagy különbség mutatkozik az éghajlatban és a szociális körülményekben – kellemetlenségeket is előidézhet.
Akár mindennapos Ă©lettani működĂ©seinkben is zavar lĂ©phet fel. PĂ©ldául a szĂ©kelĂ©si szokásokban gyakran következik be változás Ăşgymond pro Ă©s kontra. A pro a szakkönyvekben mint az utazĂłk hasmenĂ©se szerepel. Ez lehet enyhe, de sĂşlyos lefolyásĂş is. Ha a napi szĂ©kelĂ©sek száma elĂ©ri a tĂzet, s hasi görcs, esetleg láz is társul hozzájuk, akkor elesettĂ© válik a vakáciĂłzĂł ember, s nĂ©hány napja biztosan elvĂ©sz a nyaralásbĂłl.
SzerencsĂ©re többnyire kĂ©t, de akár egy nap alatt is elmĂşlhatnak a panaszok. Habár szakmai körökben vitatják a hasfogĂłk, azaz a hasmenĂ©s elleni szerek hasznát, de amikor egy sok pĂ©nzbe kerĂĽlĹ‘ nyaralásrĂłl van szĂł vagy az utazást megnehezĂti a gyakori illemhely- látogatás, akkor nyugodtan beszedhetĹ‘ az orvos vagy akár a gyĂłgyszerĂ©sz ajánlotta szer.
MagátĂłl Ă©rtĹ‘dik, hogy a higiĂ©nĂ©s szabályok fokozott betartása, a gyakori kĂ©zmosás, a gyĂĽmölcsök alapos megmosása, az utcán árult – egyĂ©bkĂ©nt ĂnycsiklandozĂł – Ă©telektĹ‘l valĂł tartĂłzkodás csökkenti a hasmenĂ©s kockázatát, ám biztos vĂ©delem nincs ellene. A betegsĂ©get ugyanis esetenkĂ©nt nem kĂłrokozĂł baktĂ©rium vagy vĂrus, hanem a szokatlan Ă©telek fogyasztása Ă©s a rendes bĂ©lflĂłra megváltozása okozza.
A magas láz a baktĂ©riumos – leggyakrabban az Escherichia coli (a kĂłlibaktĂ©rium) keltette – fertĹ‘zĂ©s mellett szĂłl, ezĂ©rt indokolt orvoshoz fordulni. Ha nincs magas láz, de a hasmenĂ©s Ă©s az esetleges hányás miatt sok folyadĂ©kot veszĂt a páciens, következĂ©skĂ©pp a kiszáradás veszĂ©lye fenyegeti, akkor Ăşgynevezett rehidratálĂł oldattal pĂłtolhatjuk a folyadĂ©kvesztesĂ©get. A recept a következĹ‘: egy liter megbĂzhatĂł tisztaságĂş, lehetĹ‘leg palackozott vĂzben nyolc teáskanálnyi cukrot Ă©s egy teáskanálnyi sĂłt kell feloldani, s ezt az itĂłkát kis adagokban kell meginni. De a vĂzzel hĂgĂtott gyĂĽmölcslĂ© is alkalmas a folyadĂ©kpĂłtlásra.
Mikor kell nagyobb mértékű folyadékvesztésre gondolnunk? A szájszárazság, a gyengeség, a nagyon rossz közérzet és az igen kis mennyiségű vizelet mind-mind figyelmeztető jel. A hasmenés mellett jelentkező görcsök ellen a gyógyszertárban kapható görcsoldó jó hatású. Antibiotikum beszerzésére elsősorban akkor van szükség, ha valamelyik fejlődő ország az úti cél. Ha tehát valakinek megadatik, hogy trópusi vagy szubtrópusi országban töltheti a vakációt, a háziorvos által rendelt antibiotikumot okvetlenül vigye magával!
A másik szĂ©kelĂ©si problĂ©ma a szĂ©krekedĂ©s. A megváltozott Ă©trend, a verejtĂ©kezĂ©ssel elvesztett folyadĂ©k nem kielĂ©gĂtĹ‘ pĂłtlása elĹ‘mozdĂtja a kialakulását. A nagy rosttartalmĂş Ă©telek, gyĂĽmölcsök Ă©s zöldsĂ©gek fogyasztása viszont segĂthet a megelĹ‘zĂ©sĂ©ben. Ha a szorulás nagyfokĂş, s kellemetlen Ă©rzĂ©ssel jár, akkor az enyhe hashajtĂł enyhĂt a panaszon.
A gyomorĂ©gĂ©s Ă©s a nyelĹ‘csĹ‘nek a gyomorsav általi ingerlĂ©se okozta fájdalom szintĂ©n elronthat egy-kĂ©t napot a nyaralás alatt, Ăgy azok, akik már megtapasztalták az Ă©g a pokol Ă©rzĂ©st, mindenkĂ©ppen, de elĹ‘vigyázatosságbĂłl minden utazĂł szerelje fel magát valamilyen savkötĹ‘ kĂ©szĂtmĂ©nnyel.
A hányás sok betegsĂ©g bevezetĹ‘ tĂĽnete, s az emĂ©sztĹ‘rendszeri zavarok mellett a napszĂşrás, valamint a szĂ©dĂĽlĂ©ssel járĂł kĂłrkĂ©peket is kĂsĂ©rheti. SzerencsĂ©re leggyakrabban enyhe lefolyásĂş gyomorrontás hĂşzĂłdik meg a hátterĂ©ben, s megfelelĹ‘ folyadĂ©kpĂłtlás esetĂ©n a panaszok rövid idĹ‘ alatt megszűnnek.
SzĂłlni kell röviden az Ăşgynevezett kinetĂłzisokrĂłl, azaz a járművek mozgása által kiváltott igen kellemetlen, gyakran Ă©melygĂ©ssel Ă©s hányással járĂł állapotokrĂłl is. VĂ©ny nĂ©lkĂĽl is kaphatĂł olyan gyĂłgyszer, amely segĂt a lĂ©gi- Ă©s tengeribetegsĂ©g megelĹ‘zĂ©sĂ©ben Ă©s kezelĂ©sĂ©ben. De mert a hatásos gyĂłgyszereknek mellĂ©khatásuk is van, errĹ‘l ne feledkezzĂĽnk meg. A gyĂłgyszer szedĂ©sĂ©vel kapcsolatban kĂ©rjĂĽk ki kezelĹ‘orvosunk tanácsát, s feltĂ©tlenĂĽl olvassuk el a gyĂłgyszerismertetĹ‘t.
NyilvánvalĂł, hogy nem vihetĂĽnk magunkkal egy egĂ©sz gyĂłgyszertárat, a legszĂĽksĂ©gesebb kĂ©szĂtmĂ©nyekbĹ‘l állĂł Ăştipatika azonban jĂł szolgálatot tehet. ArrĂłl nem is szĂłlva, hogy jobb fagylaltra, mint orvosságra költeni a pĂ©nzĂĽnket. Ha nyaralni kĂ©szĂĽlĹ‘dĂĽnk, felvetĹ‘dik a kĂ©rdĂ©s: milyen gyĂłgyszereket vigyĂĽnk magukkal, táborozĂł gyermekeinket milyen kĂ©szĂtmĂ©nyekkel lássuk el?
Egyre többen töltik szabadságukat kĂĽlföldön, ahol az orvosi ellátás Ă©s a gyĂłgyszerek ára többszöröse az itthon megszokottnak. TermĂ©szetesen több napig tartĂł lázas állapot, sĂşlyosabb fertĹ‘zĂ©s vagy baleset esetĂ©n orvoshoz kell fordulni, de a legtöbb esetben, ha megfelelĹ‘en felkĂ©szĂĽltĂĽnk, ezeket a szolgáltatásokat nem kell igĂ©nybe venni. Belföldi nyaralásnál – bár nagyon sok gyĂłgyszer már recept nĂ©lkĂĽl is kaphatĂł – nem biztos, hogy szĂĽksĂ©g esetĂ©n azonnal találunk gyĂłgyszertárat, ahol a gyĂłgyszerekhez hozzájuthatunk. Utazás elĹ‘tt tehát állĂtsunk össze egy kis házipatikát, mely a legszĂĽksĂ©gesebbeket tartalmazza, kĂĽlönösen, ha távolabbra, más földrĂ©szre utazunk.
Leopold Erika
forrás: archĂvum
(Népszava – 020729)