Szervi és pszichés okok
Az erekciós diszfunkció - merevedési zavar - világszerte legalább 152 millió férfit érint. Európában 31 millióan szeretnék férfiasságukat visszakapni. Magyarországon csaknem 1 millió férfi - erekció hiányában - képtelen ugyanennyi nőnek szerelmet adni...
A magyar fĂ©rfiak 47 százalĂ©ka Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©re negatĂvan hatĂł szexuális problĂ©mával kĂĽzd. A nagyobb gond az, hogy csupán 9 százalĂ©kuk kĂ©r segĂtsĂ©get orvostĂłl, pszicholĂłgustĂłl.
Az androlĂłgia, a fĂ©rfiakkal foglalkozĂł orvostudomány az utĂłbbi 25 esztendĹ‘ben a szexuális zavarok diagnosztikájában Ă©s terápiájában Ăłriási lĂ©pĂ©st tett: a merevedĂ©s mechanizmusát az addigiaknál jobban megismerte, s ez sikeresebb gyĂłgyĂtáshoz vezetett. A hĂmvesszĹ‘ merevedĂ©se rendkĂvĂĽl bonyolult fiziolĂłgiai folyamat, hátterĂ©ben hormonális Ă©s idegi szabályozás, összerendezett működĂ©s áll. Az orvostudomány sokáig a merevedĂ©si zavart a pszicholĂłgia körĂ©be utalta, majd a fiziolĂłgiai ismeretek bĹ‘vĂĽlĂ©sĂ©vel vĂ©gre lehetĹ‘vĂ© vált a kĂĽlönbözĹ‘ okokra visszavezethetĹ‘ impotencia csoportosĂtása (hormonális, pszichĂ©s, neurogĂ©n, vĂ©rnyomás, izomműködĂ©s, illetve vegyes eredetű).
A merevedĂ©si zavarral összefĂĽggĹ‘ esetek 80 százalĂ©ka szervi okokra vezethetĹ‘ vissza, mint pĂ©ldául szĂv-Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek Ă©s a diabĂ©tesz, a fennmaradĂł 20 százalĂ©k kialakulásáért viszont a pszicholĂłgiai faktorok a felelĹ‘sek. Az esetek többsĂ©gĂ©ben a merevedĂ©si zavar kialakulásában mindkĂ©t tĂ©nyezĹ‘ szerepet játszik. Az erekciĂłs zavar az erekciĂł kezdetĂ©nek, illetve fenntartásának a kĂ©ptelensĂ©ge, amit általában Ă©rrendszeri károsodás, idegrendszeri rendellenessĂ©gek, gyĂłgyszerek, a hĂmvesszĹ‘ rendellenessĂ©gei, vagy a nemi Ă©rdeklĹ‘dĂ©st befolyásolĂł lelki problĂ©mák okoznak. A testi okok gyakoribbak idĹ‘sebbek körĂ©ben, a lelkiek viszont inkább a fiatalabb fĂ©rfiaknál fordulnak elĹ‘.
Noha az impotencia a kor elĹ‘rehaladtával gyakoribb, mĂ©gsem az öregedĂ©s rĂ©sze, bár mĂg a 65 Ă©ves fĂ©rfiak csaknem fele, addig a 80 esztendĹ‘sök háromnegyede impotens. A pszichĂ©s eredetű impotencia leggyakrabban a fiataloknál alakul ki. Ok lehet a tapasztalatlanság, a sikertelensĂ©g Ă©s az ennek nyomán fellĂ©pĹ‘ gátlás. SzorongĂł, kiegyensĂşlyozatlan szemĂ©lyisĂ©gnĂ©l gyakoribb a jelensĂ©g. A tapasztalatok szerint a legnehezebb az elsĹ‘ lĂ©pĂ©st megtenni, pedig általában elĂ©g egyetlen jelzĂ©s az orvos felĂ©: "doktor Ăşr, valami nincs rendben a házasĂ©letemmel." Az esetek többsĂ©gĂ©ben a szakember megfelelĹ‘ megoldást talál a problĂ©mára.
A merevedĂ©si zavaroknak világszerte Ăşj Ă©s egyre eredmĂ©nyesebb a kezelĂ©se. Az impotencia általában sebĂ©szi beavatkozás nĂ©lkĂĽli eljárásokkal, illetve szĂnekben egymástĂłl is jĂłl megkĂĽlönböztethetĹ‘, kĂ©k, sárga, narancssárga vagy piros patikaszerekkel kezelhetĹ‘. A választandĂł kezelĂ©s fajtája az impotencia okátĂłl Ă©s az illetĹ‘ Ă©letvitelĂ©tĹ‘l fĂĽgg. Mivel a merevedĂ©si zavarral kĂĽszködĹ‘ fĂ©rfiak többsĂ©ge Ă©rbeteg is, ezĂ©rt nĂ©hány szempontot nem szabad figyelmen kĂvĂĽl hagyni. Aki folyamatosan nitrátkezelĂ©sben rĂ©szesĂĽl, az csak a piros tablettát kaphatja. Azoknál a fĂ©rfiaknál, akik sokfĂ©le gyĂłgyszert szednek, cĂ©lszerű olyan kĂ©szĂtmĂ©nyt választani, amelyik nem lĂ©p kölcsönhatásba más gyĂłgyszerekkel, Ă©s minĂ©l rövidebb ideig terheli a szervezetet.
Mindenki tisztában van azzal, hogy az igazán hatĂ©kony gyĂłgyszereknek általában mellĂ©khatásai is vannak. Ez igaz a merevedĂ©si zavarok kezelĂ©sĂ©re szolgálĂł kĂ©szĂtmĂ©nyekre is, bár ezek mellĂ©khatásai ritkán jelentkeznek, Ă©s általában enyhĂ©k. Az egyiktĹ‘l hányingere lehet a betegnek, másoktĂłl kipirul az arca vagy fájhat a feje. Ráadásul ez rövidebb vagy hosszabb ideig tarthat, attĂłl fĂĽggĹ‘en, meddig terheli a gyĂłgyszer a szervezetet, illetve hogyan reagál a szervezet az adott hatĂłanyagra.
A kĂĽlönbözĹ‘ kĂ©szĂtmĂ©nyek hatásai, mellĂ©khatásai, alkalmazhatĂłságuk jelentĹ‘sen eltĂ©rhetnek egymástĂłl. A helyes döntĂ©shez szakemberre van szĂĽksĂ©g. BĂzzunk az orvosainkban, Ă©s forduljunk hozzájuk bizalommal, hiszen az esetek nagy többsĂ©gĂ©ben a merevedĂ©si zavarok eredmĂ©nyesen kezelhetĹ‘ek.
Krasznai Éva
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040201)