Az ember szexuális Ă©lete sokkal összetettebb az állatokĂ©nál. Nemcsak a fajfenntartást szolgálja, hanem örömforrás, a meghitt egyĂĽttlĂ©t formája Ă©s a szeretet kifejezĹ‘dĂ©se is, nem is beszĂ©lve a hozzá kapcsolĂłdĂł társadalmi konvenciĂłk, erkölcsi vonatkozások, elĹ‘ĂtĂ©letek sokaságárĂłl. Ă–sszetettsĂ©ge Ă©s bonyolultsága is hozzájárul ahhoz, hogy sok esetben nem problĂ©mamentes a szex.
A szexuális zavarok magukba foglalják a szexuális működési zavarok mellett a nemi identitás zavarait (amikor például az egyén elégedetlen saját biológiai nemével) és a szexuális vágy gerjesztésének nem elfogadott módjait is (pl. az exhibicionizmus). A hétköznapokban azonban a leggyakoribbak a szexuális működési zavarok.
Az egészséges ember szexuális válaszadási ciklusa négy szakaszban zajlik. Az első a vágyakozás fázisa, amit erotikus fantáziák és a meghitt szexuális együttlét iránti vágy jellemez. A következő szakasz az izgalmi fázis, amit a fiziológiai izgalmi állapotnak felel meg (férfiaknál merevedés, nőknél a hüvely nedvesedése). A harmadik fázis az orgazmus, ami általában 5-15 másodpercig tart, és amit az oldódás szakasza követ kellemes közérzettel, ellazulással. A szexuális zavarok bármelyik szakaszban jelentkezhetnek.
A csökkent szexuális vágy felléphet elhúzódó vagy erős stressz, szorongás, depresszió esetén. Okozhatják olyan gyógyszerek is, amelyek a központi idegrendszert deprimálják (pl. nyugtatók). Gyakrabban tapasztalható olyan egyéneknél, akik önbizalomhiánnyal küszködnek, kerülik a társas kapcsolatokat vagy nem részesültek megfelelő szexuális nevelésben.
Egy tanulmány szerint a nők 35, a férfiak 16 százaléka megtapasztalja ezt a jelenséget élete során. Súlyosabb formája a szexuális averzió, ami a nemi érintkezéssel szemben érzett erős undort jelenti, és főleg olyanokon lép fel, akik szexuális bűncselekmény áldozatai voltak vagy a nemi életről kellemetlen emlékeik vannak.
A második szakasz, az izgalmi fázis zavarai közĂ© tartozik a fĂ©rfiak merevedĂ©si zavara (impotencia) Ă©s a nĹ‘k szexuális izgalmának zavara. Az impotenciának sokfĂ©le oka lehet: testi betegsĂ©gek (pl. cukorbetegsĂ©g, pajzsmirigy-működĂ©si zavar, Parkinson-kĂłr stb.), pszichiátriai betegsĂ©gek (pl. szorongásos zavar, szkizofrĂ©nia, demencia, sĂşlyos depressziĂł), de elĹ‘fordulhat egyes gyĂłgyszerek mellĂ©khatásakĂ©nt (nyugtatĂłk, depressziĂł elleni szerek) vagy alkohol, illetve kábĂtĂłszerek hatására.
Az eredet meghatározása cĂ©ljábĂłl nagyon fontos tĂ©nyezĹ‘, hogy spontán (pl. reggeli) merevedĂ©s fellĂ©p-e, hiszen ebben az esetben elsĹ‘sorban pszicholĂłgiai okok jönnek számĂtásba. A nĹ‘k szexuális izgalmának zavara a házasságban Ă©lĹ‘ nĹ‘k egyharmadában fordul elĹ‘ Ă©letĂĽk során, Ă©s abban nyilvánul meg, hogy rĂ©szben vagy teljes egĂ©szĂ©ben elmarad a nedvesedĂ©s, emellett rendszerint kĂ©ptelenek örömĂ©rzĂ©sre is. Leggyakoribb oka az Ăşgynevezett fájdalmas közösĂĽlĂ©s (dyspareunia).
Az orgazmus zavara nőknél abban nyilvánul meg, hogy nem vagy csak megkésve képesek eljutni a szexuális kielégülésig. Okozhatja gyógyszer vagy műtéti beavatkozás, de gyakran előfordul a teherbeeséstől való félelem, a partner nem megfelelő magatartása és depresszió miatt is.
A fĂ©rfi orgazmusa ugyancsak lehet gátolt (ami többnyire a nĹ‘knĂ©l emlĂtettekhez hasonlĂł okokra vezethetĹ‘ vissza), de ismeretes a korai magömlĂ©s is (ejaculatio praecox), ami viszonylag gyakori, a házas fĂ©rfiak majdnem 25 százalĂ©kánál elĹ‘fordul. ArrĂłl van szĂł, hogy minimális ingerlĂ©sre, többnyire mĂ©g a behatolás elĹ‘tt bekövetkezik a magömlĂ©s. Mivel a nĹ‘k kĂ©pesek többszörös orgazmusra, ezĂ©rt ennek a rendellenessĂ©gnek nincs nĹ‘i megfelelĹ‘je.
Hogyan törtĂ©nik a szexuális zavarok kezelĂ©se? Nagyon fontos a háttĂ©rben meghĂşzĂłdĂł esetleges betegsĂ©gek, kĂłros elváltozások kizárása ill. ezek megfelelĹ‘ kezelĂ©se. Az esetek tĂşlnyomĂł többsĂ©gĂ©ben azonban ilyen ok nem találhatĂł. Ilyenkor elsĹ‘sorban megfelelĹ‘ felvilágosĂtás, illetve pszichoterápia segĂthet. UtĂłbbi csoportba tartozik a párterápia, szexuálterápia, magatartásterápia, melyeknek cĂ©lja a partnerek közötti harmonikus egyĂĽttlĂ©t elĂ©rĂ©se, a kommunikáciĂłs zavarok kikĂĽszöbölĂ©se, a pár szexuális viselkedĂ©ssel kapcsolatos attitűdjeinek korrigálása. Rendszerint ezek a terápiás mĂłdszerek mindkĂ©t partner bevonásával valĂłsulnak meg, cĂ©ljuk az, hogy a pár önbizalomra tegyen szert, fejlĹ‘djön kommunikáciĂłs kĂ©pessĂ©gĂĽk, Ă©s megtanuljanak örömöt adni Ă©s kapni.
A szexuális Ă©let zavarai viszonylag gyakoriak, Ă©s nagyon sokan tĂşlzott szemĂ©rmessĂ©g vagy elĹ‘ĂtĂ©letek miatt nem mernek segĂtsĂ©get kĂ©rni. Pedig Ă©rdemes szakemberhez fordulni, hiszen a szexualitás termĂ©szetes Ă©s egĂ©szsĂ©ges emberi magatartásforma, amely Ă©rtĂ©kesebbĂ© teszi kĂ©t ember kapcsolatát.
Dr. Fábián Zsolt
pszichiáter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000701)