A trombózis kevésbé ismert fajtája során – a néma trombózis fellépésekor – nincs lehetőség a tünetekből időben észrevenni a betegséget. Néma trombózis esetén már csak a bekövetkezett tüdőembólia jelzi, hogy nagy a baj.
2014 Ăłta oktĂłber 13-án tartjuk a TrombĂłzis Világnapját, melyet a Nemzetközi TrombĂłzis Ă©s Haemostasis Társaság kezdemĂ©nyezett. Ezen a napon igyekszĂĽnk felhĂvni a figyelmet erre az igencsak gyakori betegsĂ©gre – artĂ©riás trombĂłzishoz Ă©vente több mint 10 milliĂł halál köthetĹ‘, ez a szám pedig az elmĂşlt 20 Ă©vben 25-35 %-kal növekedett.
Mi az a trombĂłzis?
Amikor fokozott a vĂ©ralvadás, az erekben vĂ©rrögkĂ©pzĹ‘dĂ©s indulhat, melyet trombĂłzisnak nevezĂĽnk. Az Ă©r lehet bármilyen vĂ©na vagy artĂ©ria, Ăgy elĹ‘fordulhat mĂ©lyvĂ©nás trombĂłzis (vĂ©nás) vagy artĂ©riás trombĂłzis is (artĂ©ria) esetĂ©n. A lĂ©trejött vĂ©rrögöt trombusnak nevezik.
A vĂ©rrög lelassĂthatja vagy blokkolhatja a normális vĂ©ráramlást, de az is elĹ‘fordulhat, hogy a rög vagy annak egy leszakadt darabja kijut a vĂ©rárambĂłl Ă©s eljut egy szervhez. Amennyiben egy szervben zárja el a vĂ©ráramlást, embĂłliárĂłl beszĂ©lĂĽnk. A trombĂłzis a szĂvroham, a tromboembĂłliás stroke Ă©s a vĂ©nás tromboembĂłlia gyakran megelĹ‘zhetĹ‘ alapbetegsĂ©ge, amely a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri – sokszor halálos kimenetelű – betegsĂ©gek három leggyakrabban elĹ‘fordulĂł fajtája.
A trombĂłzis tĂpusai
A két legfontosabb kategória a trombózisok felosztásában a mélyvénás és az artériás trombózis.
- Mélyvénás trombózis során az alsó végtagokban alakul ki vérrög, melynek nagy veszélye, hogy a vérrög leszakadó darabjai a tüdőbe juthatnak a véráramon keresztül, ahol embóliát okozhatnak.
- ArtĂ©riás trombĂłzis esetĂ©n inkább jellemzĹ‘ a vĂ©rlemezkĂ©k összetapadása az Ă©rfal belsĹ‘ sejteivel, de kialakulhat Ă©relmeszesedĂ©s miatt is vagy egyĂ©b Ă©rbetegsĂ©gek miatt is. FĹ‘kĂ©nt a szĂvhez vezetĹ‘ artĂ©riák elzárĂłdása Ă©s az agyi erek trombĂłzisa sorolhatĂł ide.
A trombózis leggyakoribb tünetei közé tartozik a lábdagadás – vagy más néven a láb ödémásodása, illetve a fájdalom az adott végtagban.
Tünetek nélkül – a néma trombózis
Azonban nem minden esetben utalnak jelek a trombózisra, ezért a beteg nem veszi észre, hogy nem megfelelő a véráramlás szervezetében, – ilyenkor már csak a tüdőembólia az, amit észlel a beteg, mely sokszor már túl késő.
Ha a vérrög eljut a tüdőbe és elzárja a főartériákat, megszűnhet a tüdő működése és hirtelen halál áll be. Amennyiben, a szerencsésebb eset fordul elő, és a trombus kisebb ereket zár el a tüdőben, a beteg légzési nehézséget, köhögést, véres köpetet, mellkasi fájdalmat tapasztalhat, melyekkel azonnal orvoshoz kell fordulni.
A nĂ©ma trombĂłzissal járĂł tĂĽdĹ‘embĂłlia elleni leghatĂ©konyabb vĂ©dekezĂ©s a megelĹ‘zĂ©s. Ne halogassuk a rendszeres kivizsgálásokat, figyeljĂĽnk oda olyan kis jelekre is, mint egy vĂ©gtagfájdalom vagy elszĂnezĹ‘dĂ©s! KĂĽlönösen fontos ez a veszĂ©lyeztetett csoportba tartozĂłknak, azok számára akik genetikailag hajlamosak (melyet trombofĂliának nevezĂĽnk, ez a lakosság körĂĽlbelĂĽl 10%-át Ă©rinti), már diagnosztizáltak náluk kardiovaszkuláris betegsĂ©geket, daganatot vagy már átestek korábban trombĂłzison.
A trombózist túlélőknél nagy esélye van újabb érelzáródás kialakulásnak, ezért számukra legtöbbször véralvadásgátló terápia javasolt a kiésőbbiekben.
Sokat segĂthet, ha odafigyelĂĽnk Ă©letmĂłdunkra. A sok ĂĽlĂ©s vagy fekvĂ©s, mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd Ă©s az ebbĹ‘l kialakulĂł tĂşlsĂşly, a dohányzás mind növelik a trombĂłzis esĂ©lyĂ©t. Ha tehetjĂĽk, polcoljuk fel lábunkat, hogy ne lĂłgjon, mellĹ‘zzĂĽk a dohányzást Ă©s a zsĂrban gazdag Ă©teleket, igyekezzĂĽnk hetente a körĂĽlmĂ©nyekhez Ă©s lehetĹ‘sĂ©gekhez mĂ©rten mozogni. A mozgás lehet csak pár perc sĂ©ta ĂłránkĂ©nt, nyĂşjtĂłzás, vĂ©gtagok átmozgatása vagy egy kis lĂ©pcsĹ‘zĂ©s is.
Bizonyosodjunk meg rĂłla orvosi kivizsgálás segĂtsĂ©gĂ©vel, hogy hajlamosak vagyunk-e trombĂłzisra. Amennyiben igen, kĂ©rjĂĽk orvosunk vĂ©lemĂ©nyĂ©t a megelĹ‘zĂ©s leghatĂ©konyabb mĂłdjárĂłl.