Vérrögképződés, akár észrevétlenül

Vörösvértestek (3D illusztráció)
Vörösvértestek az érpályában (grafikus illusztráció)

A trombózis kevésbé ismert fajtája során – a néma trombózis fellépésekor – nincs lehetőség a tünetekből időben észrevenni a betegséget. Néma trombózis esetén már csak a bekövetkezett tüdőembólia jelzi, hogy nagy a baj.

2014 óta október 13-án tartjuk a Trombózis Világnapját, melyet a Nemzetközi Trombózis és Haemostasis Társaság kezdeményezett. Ezen a napon igyekszünk felhívni a figyelmet erre az igencsak gyakori betegségre – artériás trombózishoz évente több mint 10 millió halál köthető, ez a szám pedig az elmúlt 20 évben 25-35 %-kal növekedett.

Mi az a trombĂłzis?

Amikor fokozott a véralvadás, az erekben vérrögképződés indulhat, melyet trombózisnak nevezünk. Az ér lehet bármilyen véna vagy artéria, így előfordulhat mélyvénás trombózis (vénás) vagy artériás trombózis is (artéria) esetén. A létrejött vérrögöt trombusnak nevezik.

A  vĂ©rrög lelassĂ­thatja vagy blokkolhatja a normális vĂ©ráramlást, de az is elĹ‘fordulhat, hogy a rög vagy annak egy leszakadt darabja kijut a vĂ©rárambĂłl Ă©s eljut egy szervhez. Amennyiben egy szervben zárja el a vĂ©ráramlást, embĂłliárĂłl beszĂ©lĂĽnk. A trombĂłzis a szĂ­vroham, a tromboembĂłliás stroke Ă©s a vĂ©nás tromboembĂłlia gyakran megelĹ‘zhetĹ‘ alapbetegsĂ©ge, amely a szĂ­v- Ă©s Ă©rrendszeri – sokszor halálos kimenetelű – betegsĂ©gek három leggyakrabban elĹ‘fordulĂł fajtája.

A trombĂłzis tĂ­pusai

A két legfontosabb kategória a trombózisok felosztásában a mélyvénás és az artériás trombózis.

  • MĂ©lyvĂ©nás trombĂłzis során az alsĂł vĂ©gtagokban alakul ki vĂ©rrög, melynek nagy veszĂ©lye, hogy a vĂ©rrög leszakadĂł darabjai a tĂĽdĹ‘be juthatnak a vĂ©ráramon keresztĂĽl, ahol embĂłliát okozhatnak.
  • ArtĂ©riás trombĂłzis esetĂ©n inkább jellemzĹ‘ a vĂ©rlemezkĂ©k összetapadása az Ă©rfal belsĹ‘ sejteivel, de kialakulhat Ă©relmeszesedĂ©s miatt is vagy egyĂ©b Ă©rbetegsĂ©gek miatt is. FĹ‘kĂ©nt a szĂ­vhez vezetĹ‘ artĂ©riák elzárĂłdása Ă©s az agyi erek trombĂłzisa sorolhatĂł ide.

A trombózis leggyakoribb tünetei közé tartozik a lábdagadás – vagy más néven a láb ödémásodása, illetve a fájdalom az adott végtagban.

Tünetek nélkül – a néma trombózis

Azonban nem minden esetben utalnak jelek a trombĂłzisra, ezĂ©rt a beteg nem veszi Ă©szre, hogy nem megfelelĹ‘ a vĂ©ráramlás szervezetĂ©ben, –  ilyenkor már csak a tĂĽdĹ‘embĂłlia az, amit Ă©szlel a beteg, mely sokszor már tĂşl kĂ©sĹ‘.

Ha a vérrög eljut a tüdőbe és elzárja a főartériákat, megszűnhet a tüdő működése és hirtelen halál áll be. Amennyiben, a szerencsésebb eset fordul elő, és a trombus kisebb ereket zár el a tüdőben, a beteg légzési nehézséget, köhögést, véres köpetet, mellkasi fájdalmat tapasztalhat, melyekkel azonnal orvoshoz kell fordulni.

A néma trombózissal járó tüdőembólia elleni leghatékonyabb védekezés a megelőzés. Ne halogassuk a rendszeres kivizsgálásokat, figyeljünk oda olyan kis jelekre is, mint egy végtagfájdalom vagy elszíneződés! Különösen fontos ez a veszélyeztetett csoportba tartozóknak, azok számára akik genetikailag hajlamosak (melyet trombofíliának nevezünk, ez a lakosság körülbelül 10%-át érinti), már diagnosztizáltak náluk kardiovaszkuláris betegségeket, daganatot vagy már átestek korábban trombózison.

A trombĂłzist tĂşlĂ©lĹ‘knĂ©l nagy esĂ©lye van Ăşjabb Ă©relzárĂłdás kialakulásnak, ezĂ©rt számukra legtöbbször vĂ©ralvadásgátlĂł terápia javasolt a  kiĂ©sĹ‘bbiekben.

Sokat segíthet, ha odafigyelünk életmódunkra. A sok ülés vagy fekvés, mozgásszegény életmód és az ebből kialakuló túlsúly, a dohányzás mind növelik a trombózis esélyét. Ha tehetjük, polcoljuk fel lábunkat, hogy ne lógjon, mellőzzük a dohányzást és a zsírban gazdag ételeket, igyekezzünk hetente a körülményekhez és lehetőségekhez mérten mozogni. A mozgás lehet csak pár perc séta óránként, nyújtózás, végtagok átmozgatása vagy egy kis lépcsőzés is.

Bizonyosodjunk meg róla orvosi kivizsgálás segítségével, hogy hajlamosak vagyunk-e trombózisra. Amennyiben igen, kérjük orvosunk véleményét a megelőzés leghatékonyabb módjáról.

 

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölĹ‘k használata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.