Kevesen lehetnek olvasóink között, akik nem tapasztalták még a természet patikájának leggyakrabban alkalmazott „terméke”, az orvosi székfű (Matricaria chamomilla) vagy pipiske, azaz a kamilla egy-egy jótékony hatását.
A virág számos vegyületet tartalmaz, többek között flavonoidokat, kumarinokat, laktonokat, karotinoidokat. Egyszázaléknyi illóolaja nemkülönben gazdag összetételű, legfontosabb közöttük a gyuladáscsökkentő hatás „zászlóshajójaiként” aposztrofált bizabolol és kamazulén.
Rögtön Ă©rdemes megjegyeznem, hogy ha egy közönsĂ©ges – akár filteres – kamilla forrázatát nem fedjĂĽk le, az elĹ‘bb emlĂtett hatĂłanyagok jelentĹ‘s rĂ©sze tĂ©nylegesen elillan. A nĂ©v kötelez, ha már egyszer illĂłolajrĂłl van szĂł. Más gyĂłgynövĂ©nyekbĹ‘l kĂ©szĂĽlt teáknál is Ă©rdemes ezt szem elĹ‘tt tartani.
Az emlĂtett bizabolol javĂtja a gyomornyálkahártya ellenállĂłkĂ©pessĂ©gĂ©t. Ezt fĹ‘kĂ©nt a prosztaglandin-szintĂ©zis elĹ‘segĂtĂ©sĂ©vel Ă©ri el, ráadásul görcsoldĂł hatásĂş, amihez a virágban megtalálhatĂł egyĂ©b spazmolitikumok, pĂ©ldául luteolin, kvercetin, apigenin is csatlakoznak. A fentiek fĂ©nyĂ©ben nem vĂ©letlen, hogy a kamilla elĹ‘nyösen alkalmazhatĂł a gyomor-bĂ©lrendszer gyulladásos-görcsös megbetegedĂ©seiben, a fekĂ©lyebetegsĂ©g támogatĂł terápiájában, megelĹ‘zĂ©sĂ©ben.
Közismert, hogy a baktériumok nem kedvelik különösebben a kamillát. Jó okuk van erre, hiszen – amellett, hogy az általuk esetlegesen termelt toxinokat a kamilla inaktiválja – a kivonatok számos baktérium fejlődését gátolják (bakteriosztázis). Az ezt kénytelen-kelletlen elszenvedő kórokozók között van például az E. coli, és a Staphylococcus aureus is.
A hatás tehát nem baktĂ©riumölĹ‘ (baktericid), de a szĂłban forgĂł mikroorganizmusok szaporodását megakasztja, Ăgy mind a sejtes, mind a humorális immunrendszernek jelentĂ©keny támogatást nyĂşjt (humor – folyadĂ©k, testnedv. [lat]). KĂĽlönösen igaz ez a lĂ©gĂşti betegsĂ©gek – elĹ‘Ărás szerint alkalmazott – kamillás inhaláciĂłval törtĂ©nĹ‘ terápiája kapcsán.
KĂĽlsĹ‘dleges alkalmazásában gyulladáscsökkentĹ‘, sebgyĂłgyulást serkentĹ‘, antibakteriális, valamint gombaölĹ‘ (fungicid) hatásĂş. MegtalálhatĂł kĂĽlönfĂ©le krĂ©mekben, kenĹ‘csökben, öblĹ‘getĹ‘kben, a kozmetikai ipar számos termĂ©kĂ©ben. RendkĂvĂĽl elterjedt.
Mellékhatások
ElszĂłrtan allergiás bĹ‘rreakciĂłt okozhat. SzárĂthatja a nyálkahártyát, Ă©s felmerĂĽlt, hogy hosszĂş távon alkalmazva károsĂthatja a vĂ©konybelek bolyhait. UtĂłbbit azonban nem sikerĂĽlt minden kĂ©tsĂ©get kizárĂłan megerĹ‘sĂteni. Annyi bizonyos, hogy a fĹ‘zĂ©s (ezzel az illĂłolajoknak eleve bĂşcsĂşt mondhatunk) Ă©s a tĂşl hosszĂş ideig törtĂ©nĹ‘ áztatás kerĂĽlendĹ‘, Ăgy a nemkĂvánatos hatások valĂłszĂnűsĂ©ge a gyĂłgytea napi szinten törtĂ©nĹ‘ fogyasztása/alkalmazása esetĂ©n is minimálisra szorĂthatĂł.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu