A mandulák eltávolĂtására kĂĽlönbözĹ‘ betegsĂ©gek miatt gyakran sor kerĂĽl, többek között::
- ha a betegnek évente többször van magas lázzal járó tüszős mandulagyulladása,
- ha a mandula körül tályog volt,
- ha idĂĽlt gyulladás miatt a mandulák gĂłckĂ©nt szerepelnek. Vannak olyan betegsĂ©gek, melyek jobb kezelhetĹ‘sĂ©ge Ă©rdekĂ©ben a gĂłckĂ©nt szereplĹ‘ mandulák eltávolĂtását a társszakmák (belgyĂłgyászat, szemĂ©szet, bĹ‘rgyĂłgyászat) javasolják. NĂ©hány műtĂ©t esetĂ©ben – mint a szĂĽrke hályog miatt vĂ©gzett szemműtĂ©t, szĂv- Ă©s Ă©rműtĂ©tek, ĂzĂĽleti protĂ©zisek behelyezĂ©se – igen fontos, hogy a páciensnek ne legyen olyan betegsĂ©ge, mely baktĂ©riumforrás lehet, tehát ne legyen gĂłcos mandulája vagy foga.
- legritkább műtĂ©ti indok a mandulák nagysága. A mandula tĂşltengĂ©se csak akkor ok a műtĂ©tre, ha a lĂ©gzĂ©st vagy táplálkozást nehezĂti.
Mandulaműtétet hároméves kor alatt csak kivételes esetben végzünk, és negyvenéves kor felett is csak akkor, ha nincs belgyógyászati ellenjavallata a beavatkozásnak.
A mandulaműtĂ©t legtöbbször Ăşn. elektĂv műtĂ©t, melyet választott idĹ‘pontban, a beteg jĂł általános állapotában vĂ©gzĂĽnk el, ha a vizsgálati leletek (vĂ©rkĂ©p, sĂĽllyedĂ©s, vizeletvizsgálat) aktĂv folyamatra nem utalnak, Ă©s ha a betegnek nincs olyan belgyĂłgyászati betegsĂ©ge, ami kockázatossá tennĂ© a műtĂ©tet. Ilyen betegsĂ©g lehet a kezeletlen magas vĂ©rnyomás, pajzsmirigy-diszfunkciĂł, tĂĽdĹ‘betegsĂ©g, stb. Heveny folyamat alatt csak mandulakörĂĽli tályogok bizonyos esetĂ©ben törtĂ©nik mandulaműtĂ©t, ettĹ‘l a ritka kivĂ©teltĹ‘l eltekintve a mandulaműtĂ©t ideje a heveny gyulladás lezajlása után nĂ©gy-hat hĂ©t.
A mandulaműtĂ©t mindig kĂłrházi körĂĽlmĂ©nyek között törtĂ©nik. A kĂłrházi felvĂ©telt a beteg kivizsgálása, elĹ‘kĂ©szĂtĂ©se elĹ‘zi meg. A műtĂ©tet gyermekkorban mindig általános Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©sben, azaz altatásban vĂ©gezzĂĽk. FelnĹ‘ttkorban törtĂ©nhet a műtĂ©t altatásban vagy helyi Ă©rzĂ©stelenĂtĂ©sben. ÉrzĂ©keny torkĂş vagy szorongĂł beteg esetĂ©ben elĹ‘nyösebb a műtĂ©tet altatásban vĂ©gezni.
A helyi Ă©rzĂ©stelĂtĂ©s elĹ‘nye, hogy a műtĂ©t technikájábĂłl adĂłdĂłan nem kell szájterpesztĹ‘t Ă©s -szĂvĂłt használni, ezĂ©rt a beteg ajka Ă©s nyelve nem kerĂĽl nyomás alá a műtĂ©t alatt. Altatásban vĂ©gzett műtĂ©t után, a műtĂ©t során alkalmazott a szájterpesztĹ‘ Ă©s -szĂvĂł miatt a beteg ajka Ă©s nyelve kissĂ© megduzzad Ă©s Ă©rzĂ©keny, ezek a panaszok nĂ©hány nap alatt elmĂşlnak.
A műtĂ©t után a mandulák helyĂ©n nyitott seb marad, melyet lepedĂ©k fed. A műtĂ©tet követĹ‘en 3-4 Ăłrával ihat elĹ‘ször a beteg, ha a sebágy rendben van. MűtĂ©t után infĂşziĂłra is szĂĽksĂ©ges lehet. A műtĂ©t után 24-48 Ăłra mĂşlva távozhat a beteg a kĂłrházbĂłl, a teljes sebgyĂłgyulás azonban kĂ©t hĂ©t. Ennek a kĂ©t hĂ©tnek jellegzetes kellemetlensĂ©gei vannak. Ezek közĂĽl a legjellemzĹ‘bb a fájdalom, mely nyelĂ©skor a legkĂnzĂłbb Ă©s tipikusan a fĂĽlbe sugárzik. Emiatt rendszeres fájdalomcsillapĂtásra van szĂĽksĂ©g. A fájdalom a műtĂ©tet követĹ‘ 5-7. napon a legerĹ‘sebb. Az állandĂł fájdalom miatt a beteg nem szĂvesen eszik, emiatt rossz a közĂ©rzete.
A rossz közĂ©rzetet fokozzák a sebágyakrĂłl felszĂvĂłdĂł bomlástermĂ©kek. A fájdalom ellenĂ©re is törekedni kell a bĹ‘sĂ©ges folyadĂ©kfogyasztásra Ă©s megfelelĹ‘ táplálkozásra. A bĹ‘ folyadĂ©kfogyasztás csökkenti a fájdalmat Ă©s elĹ‘segĂti a jobb gyĂłgyulást. A műtĂ©t utáni idĹ‘szakot hĹ‘emelkedĂ©s is kĂsĂ©ri, de a hĹ‘mĂ©rsĂ©klet nem szokott 38 fok fölĂ© emelkedni.
A gyĂłgyulás kĂ©t hete alatt a betegnek kĂmĂ©lĹ‘ Ă©letmĂłdra Ă©s meghatározott Ă©trendre van szĂĽksĂ©ge. Gyermek nem mehet közössĂ©gbe, iletve iskolába, Ă©s otthoni ápolásra van szĂĽksĂ©ge. FelnĹ‘tt nem járhat dolgozni. A műtĂ©t utáni idĹ‘t lakásban, pihenĂ©ssel kell tölteni, nem szabad a városban járkálni, kirándulni vagy vendĂ©gsĂ©gbe menni, de otthon sem tanácsos vendĂ©get fogadni.
Nyáron csábĂtĂł lehet a strand Ă©s a napozás, de egyik sem tesz jĂłt a gyĂłgyulásnak. A torokseb kĂmĂ©lete cĂ©ljábĂłl pĂ©pes Ă©teleket kell fogyasztani, nem szabad sem durva darabos, sem csĂpĹ‘s Ă©telt enni vagy inni. A műtĂ©t utáni idĹ‘szak kĂ©t hetĂ©ben a tipikus panaszokon kĂvĂĽl ellátást igĂ©nylĹ‘ esemĂ©nyek is elĹ‘fordulhatnak.
Ezek a következők lehetnek:
- utóvérzés,
- 38 fok feletti láz,
- a mandula környéki nyirokcsomók gyulladása.
Ezek sürgős ellátást igényelnek, a műtétet végző osztályt vagy a legközelebbi kórházi fül-orr-gégészetet haladéktalanul fel kell keresni. Szerencsére ezek a folyamatok a kórházi osztályokon jól kontrollálhatók, és a beteg teljes gyógyulása csak keveset késik.
Dr. TĂłta Julianna
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031103)