Az akut gyulladás igen fájdalmas, magas lázzal járó betegség. Az esetek zömében egyoldali, nagyon ritka a kétoldali.
Gyakrabban a mellékhere gyulladása fordul elő. Ez esetben a here még ép tapintatú, csak a hátsó oldalán kapaszkodó mellékhere betegedett meg.
Ha ekkor a kezelést időben nem kezdjük meg, úgy a gyulladás ráterjedhet a hereállományra is. Ilyenkor a here feszes, vörös, igen fájdalmas, a betegnek magas láza, hidegrázása van. A here öklömnyi méretűre duzzad. Kialakulása: A kórokozók legtöbbször a húgycső felől az ondóvezetéken át kerülnek a herékbe, illetve a mellékherébe. A háttérben húgycsőhurut, prosztatagyulladás, hólyaghurut állhat, de kialakulásához sokszor elég egy egyszerű katéterezés is. Az esetek kisebb részében a vér, illetve a nyirokáram szállítja a mellékheréhez vagy a herékhez a kórokozót.
Elkülönítő diagnózis:
- Hereráktól: a herének vagy egy részének, általában lassú, fájdalmatlan növekedése. Korai felismerése életfontosságú a további kezelés és gyógyulás szempontjából.
- Hydrokelétől: szintén fájdalmatlan, a here burkai között folyadék szaporodik fel, úgynevezett vízsérv alakul ki.
- Heresérvtől: ebben az esetben a herezacskót a lágyékcsatornán át kitüremkedő belek töltik ki.
Gyógykezelése: Fektetés, a here felpolcolása, borogatása. Fontos azonban, hogy azonnal széles hatásspektrumú antibiotikumot adjunk a betegnek gyulladáscsökkentők kíséretében. Súlyosabb esetben műtéti feltárásra kényszerülünk, ez tályogképződés esetén jelentheti a here eltávolítását is. Enyhébb esetben is - a hegesedések miatt - előfordulhat az adott oldali here spermatermelésének megszűnése.
Dr. Török Alexander
urológus szakorvos, uro-szexológus
forrás: archívum
(Patika Tükör – 030701)