A növĂ©ny gyökĂ©rtörzse Ă©s gyökere számos jĂłtĂ©kony hatásĂş vegyĂĽletet hordoz, Ăgy pĂ©ldául kĂĽlönfĂ©le szaponinokat, flavonoidokat, kumarinokat, aminosavakat, szterolokat.
Alkalmazását illetĹ‘en fĹ‘kĂ©nt a lĂ©gutak Ă©s gyomor betegsĂ©geinek lekĂĽzdĂ©sĂ©ben kap szerepet. ElĹ‘segĂti a sűrűbb (mucinĂłzus) lĂ©gĂşti váladĂ©k viszkozitásának csökkenĂ©sĂ©t, ezáltal köptetĹ‘ valamint gyulladáscsökkentĹ‘ kĂ©szĂtmĂ©nyek alkotĂłrĂ©sze. A hatást tĂşlnyomĂłrĂ©szt a fura elnevezĂ©st kapott glizirrizinsav közvetĂti. Az Ă©desgyökĂ©r gátolja a baktĂ©riumok szaporodását, sĹ‘t antivirális (vĂrusellenes) aktivitását is Ă©szleltĂ©k, mely szervezetĂĽnket fĹ‘kĂ©nt az influenza-A kĂłrĂłkozĂłja elleni harcban segĂtheti. ImmunstimulánskĂ©nt erĹ‘sĂti általános vĂ©dekezĹ‘kĂ©pessĂ©gĂĽnket is.
Gyulladáscsökkentő hatását vélhetően a mellékvesekéregben termelődő glukokortikoszteroidok elválasztásának fokozásával, illetve ezek májban történő lebontásának gátlásával éri el. A mineralokortikoszteroidok felezési idejét is növeli (tovább vannak jelen a vérben). A gyógynövény hosszan tartó szteroidterápiák (kortizon) dóziscsökkentésre irányuló tervezésénél alkalmazható.
Közismertebb hatásai a gyomor-bél rendszer működéséhez kötődnek.
- HashajtĂł. Ă–nmagában nem hatĂ©kony, de teakeverĂ©kek kĂ©szĂtĂ©sĂ©nĂ©l segĂti azok hashajtĂł hatásĂş összetevĹ‘inek felszĂvĂłdását.
- GyomorvĂ©dĹ‘. ErĹ‘sĂti a gyomorfalat vĂ©dĹ‘ Ăşn. nyálkahártya barriert. Fokozza a gyomornyák termelĹ‘dĂ©sĂ©t (itt Ă©ppen a viszkozitás növelĂ©sĂ©nek irányába hat), csökkenti a savelválasztást, elĹ‘segĂti a gyomornyálkahártya regeneráciĂłját. GyulladáscsökkentĹ‘, a flavonoidok jĂłvoltábĂłl pedig oldja a gyomor izomzatának görcsĂ©t, csökkenti a kĂłrĂłs izomtĂłnust. Ezen hatásai a gyomor- Ă©s nyombĂ©lfekĂ©ly gyĂłgyĂtásában Ă©s megelĹ‘zĂ©sĂ©ben játszanak jelentĹ‘s szerepet.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu