KĂ©kre vĂĄlva – Foltok, sebek

Gyógyuló seb tenyéren
GyĂłgyulĂł kĂ©zseb – 3. napon – tenyĂ©ri felszĂ­nen (fotĂł: Arria Belli)

HĂĄnyszor fordult mĂĄr elƑ mindannyiunkkal, hogy este, a zuhanyozĂĄshoz kĂ©szĂŒlƑdve vettĂŒnk Ă©szre a combunkon egy kĂ©keslila foltot.

Kicsit Ă©rzĂ©keny ugyan, de nem is emlĂ©kszĂŒnk rĂĄ, hogy mikor Ă©s hol ĂŒtöttĂŒk be. NĂ©ha pedig kisebb-nagyobb pörköket talĂĄlunk a bƑrĂŒnkön, esetleg tisztĂĄn vagy gennyesen vĂĄladĂ©kozĂł sebeket.

Kukkantsunk kicsit felszín alå, vajon milyen folyamatok zajlanak a mélyben?

Az Ă©rpĂĄlyĂĄban keringƑ vĂ©r közel felĂ©t az Ășgynevezett alakos elemek teszik ki, vagyis a vörös- Ă©s fehĂ©rvĂ©rsejtek, valamint a vĂ©rlemezkĂ©k. A vörösvĂ©rtestek oxigĂ©nszĂĄllĂ­tĂĄsra specializĂĄlĂłdtak, az oxigĂ©nt a hemoglobinnak nevezett, vastartalmĂș fehĂ©rje köti meg. Ez a vegyĂŒlet, a vĂ©rfestĂ©k adja a vĂ©r szĂ­nĂ©t. Az oxigĂ©ndĂșs vĂ©r Ă©lĂ©nkvörös, az oxigĂ©nyszegĂ©ny pedig sötĂ©tbordĂł, sötĂ©tlila.

Ha az Ă©rpĂĄlya valahol megsĂ©rĂŒl – legyen az Ă©les eszköztƑl eredƑ vĂĄgĂĄs, vagy tompa tĂĄrgytĂłl szĂĄrmazĂł ĂŒtĂ©s – a vĂ©r a nagyobb erekbƑl Ă©s a kicsiny hajszĂĄlerekbƑl a kĂŒlvilĂĄgba Ă©s a szövetek közĂ© jut. A szövetek közĂ© kerĂŒlƑ, lapszerint terjedƑ folt a vĂ©ralĂĄfutĂĄs, de ha a nagyobb mennyisĂ©gƱ vĂ©r a szövetrĂ©tegeket szĂ©tvĂĄlasztja egymĂĄstĂłl, Ă©s egy ĂŒreget kĂ©pez magĂĄnak, amelyben meggyƱlik Ă©s megalvad, akkor vĂ©römleny jön lĂ©tre.

A vĂ©römleny elƑször megalvad, majd napokkal kĂ©sƑbb ĂșjbĂłl elfolyĂłsodik Ă©s a nyirokutakon keresztĂŒl elkezd felszĂ­vĂłdni. Ilyenkor azt lĂĄthatjuk, hogy a sĂ©rĂŒlĂ©s helyĂ©n kezdetben kialakult pĂșp, duzzanat körĂŒl lilĂĄs folt kezd terjedni. IdƑvel, a vĂ©ralĂĄfutĂĄs, a felszĂ­vĂłdĂłban lĂ©vƑ vĂ©römleny körĂŒl a szövetek lilĂĄs szĂ­ne megvĂĄltozik. BarnĂĄsvörössĂ©, zöldessĂ©, majd sĂĄrgĂĄs szĂ­nƱvĂ© vĂĄlik a folt. Ennek oka, hogy miközben a vĂ©rfestĂ©k lebomlik, a kĂ©miai ĂĄtalakulĂĄs sorĂĄn kĂŒlönbözƑ szĂ­nƱ vegyĂŒletek keletkeznek belƑle.

A combon az Ă©szrevĂ©tlenĂŒl kialakult ujjbegynyi lila folt 4-5 nap alatt nyomtalanul eltƱnik. A szövetek közt mĂ©lyen – pĂ©ldĂĄul egy fenĂ©kreesĂ©st követƑen – kialakult nagyobb vĂ©römleny felszĂ­vĂłdĂĄsa akĂĄr heteket is igĂ©nybe vehet. JegelĂ©ssel, hidegvizes borogatĂĄssal, kenƑcsökkel nemcsak a fĂĄjdalmat csökkenthejĂŒk, de a folt felszĂ­vĂłdĂĄsĂĄt is meggyorsĂ­thatjuk.

A pörk nem mĂĄs, mint a sebfelĂŒleten beszĂĄradt sebvĂĄladĂ©k. Nevezik varnak is. Gyakori a horzsolĂĄsok, kisebb sĂ©rĂŒlĂ©sek utĂĄn. A sebvĂĄladĂ©k szövetnedveket, Ă©lƑ Ă©s elhalt szöveti sejteket, fehĂ©rvĂ©rsejteket Ă©s baktĂ©riumokat, esetleg szennyezƑdĂ©seket tartalmaz. A pörk alatti sebgyĂłgyulĂĄs jĂłl ismert, Ă©lettani folyamat. A pörk vĂ©di a sebet a kĂŒlsƑ – fƑkĂ©nt mechanikai – behatĂĄsoktĂłl. Alatta a hĂĄm gyorsabban, könnyebben rĂĄkĂșszik a sebfelĂŒletre, Ă©s begyĂłgyĂ­tja azt.

Az a pörk, ami alatt a hĂĄmosodĂĄs megindult, könnyedĂ©n levĂĄlaszthatĂł vagy levĂĄlik magĂĄtĂłl is. Alatta friss, malacrĂłzsaszĂ­n, gyöngyhĂĄzfĂ©nnyel csillogĂł Ășj hĂĄm lapul.

Ugyanakkor a pörk gĂĄtolhatja a seb öntisztulĂĄsĂĄt. Ilyenkor a var alatt genny gyƱlik fel, a seb, Ă©s rajta a pörk környĂ©ke gyulladt, pirosas szĂ­nƱ. A pörköt levĂĄlasztva, alĂłla gennyes vĂĄladĂ©k ĂŒrĂŒl. A genny – sƱrƱ, sĂĄrgĂĄs szĂ­nƱ, bƱzös vĂĄladĂ©k – elhalt szöveteket, Ă©lƑ Ă©s elpusztult fehĂ©rvĂ©rsejteket Ă©s ugyancsak Ă©lƑ Ă©s elpusztult baktĂ©riumokat tartalmaz. A fehĂ©rvĂ©rsejtek nemcsak kĂ©miai anyagokkal, erƑs oxidĂĄlĂłszerekkel Ă©s ellenanyagokkal kĂŒzdenek a fertƑzƑ kĂłrokozĂłkkal szemben, hanem szemtƑl-szembe, Ă©letre-halĂĄlra menƑ öldöklƑ közelharcot is vĂ­vnak velĂŒk.

Éppen a gennyedĂ©s veszĂ©lye miatt nem helyes a friss, fertƑzöttnek minƑsĂ­thetƑ sebekre sebhintƑport szĂłrni, mert az, a sebvĂĄladĂ©kkal keveredve kemĂ©ny kĂ©reggĂ© szilĂĄrdul a seb felĂŒletĂ©n. A sebeket elsƑsegĂ©lykĂ©nt vagy otthon inkĂĄbb jĂłdot, jĂłdvegyĂŒletet vagy hidrogĂ©nperoxidot tartalmazĂł fertƑtlenĂ­tƑszerekkel mossuk le.

 

Dr. Kökény Zoltån

forrĂĄs: archĂ­vum
(Patika TĂŒkör – 060401)

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.